Hriňovská stovka

Hriňovská stovka, horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa vedie Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v júni roku 2019. Tretí ročník podujatia organizovaného o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL sa bude konať počas 10.-11. septembra 2022.

Hriňovská stovka nadväzuje na dlhoročnú tradíciu, ktorú v tomto regióne majú diaľkové turistické akcie. V minulosti to bola Utekáčska horská stovka, ktorá zanikla v 90. rokoch, v súčasnosti je to najmä Podkrivánska šesťdesiatka. Podujatie Hriňovská stovka má za cieľ ukázať krásy tohto kúta Slovenska ultrabežcom aj diaľkovým turistom v rámci náročnej trasy - okruhu s dĺžkou 114 km a celkovým stúpaním 4800 metrov. 

Medzi sochou fujaristu na Podpolianskom námestí v Hriňovej a cieľom v tom istom meste je dlhá cesta, ktorá prevedie účastníkov malebnou krajinou s množstvom širokých výhľadov, lazov a prírodných zaujímavostí. Trasa je charakteristická dlhými úsekmi na lúkach, lesné chodníky tvoria ďalšiu významnú časť trasy. Asfaltový povrch tvorí cca 15% z trasy, pričom najdlhší súvislý úsek má 2,7 km (úsek Kotmanová - Dobroč). Na trase nie sú vyslovene ťažké technické úseky, no je tu niekoľko strmších zostupov aj výstupov. V druhej polovici trasy treba počítať s tromi výraznými stúpaniami na Diel, Šútovu jamu a Briestinu. Najvyššie položeným bodom trasy je s 1118 metrami vrchol Drahovej. Vzhľadom na náročnosť trasy sa odporúča pred štartom na Hriňovskej stovke mať absolvovaný aspoň jeden stokilometrový pochod či beh.

Pri príprave a realizácii podujatia organizátori spolupracujú s bežcami a turistami z Lučenca, Banskej Bystrice, Zvolena, Utekáča a Kokavy nad Rimavicou.

Hriňovská stovka 2022 je súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa Hriňovskej stovky je certifikovaná ITRA (5 bodov) a je zaradená medzi kvalifikačné podujatia pre UTMB.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 3.
Termín 10.-11. september 2022
Pohoria Veporské vrchy, Stolické vrchy
Parametre trasy 114 km / +4800 m
Miesto štartu Hriňová, Podpolianske námestie
Čas štartu 06.00 hod. (spoločný štart)
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Cieľ Hriňová, areál základnej školy na Školskej ulici
Časový limit 29 hodín
Web www.hrinovska100.sk
Facebook Link
E-mail hrinovska100@gmail.com

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: