Hriňovská stovka

Hriňovská stovka, horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa vedie Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v júni roku 2019. Štvrtý ročník podujatia organizovaného o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL sa bude konať počas 9.-10. septembra 2023.

Hriňovská stovka nadväzuje na dlhoročnú tradíciu, ktorú v tomto regióne majú diaľkové turistické akcie. V minulosti to bola Utekáčska horská stovka, ktorá zanikla v 90. rokoch, v súčasnosti je to najmä Podkrivánska šesťdesiatka. Podujatie Hriňovská stovka má za cieľ ukázať krásy tohto kúta Slovenska ultrabežcom aj diaľkovým turistom v rámci náročnej trasy - okruhu s dĺžkou 114 km a celkovým stúpaním 4800 metrov. 

Medzi sochou fujaristu na Podpolianskom námestí v Hriňovej a cieľom v tom istom meste (areál základnej školy v Hriňovej) je dlhá cesta, ktorá prevedie účastníkov malebnou krajinou s množstvom širokých výhľadov, lazov a prírodných zaujímavostí. Trasa je charakteristická dlhými úsekmi na lúkach, lesné chodníky tvoria ďalšiu významnú časť trasy. Asfaltový povrch tvorí cca 15% z trasy, pričom najdlhší súvislý úsek má 2,7 km (úsek Kotmanová - Dobroč). Na trase nie sú vyslovene ťažké technické úseky, no je tu niekoľko strmších zostupov aj výstupov. V druhej polovici trasy treba počítať s tromi výraznými stúpaniami na Diel, Šútovu jamu a Briestinu. Najvyššie položeným bodom trasy je s 1118 metrami vrchol Drahovej. Vzhľadom na náročnosť trasy sa odporúča pred štartom na Hriňovskej stovke mať absolvovaný aspoň jeden stokilometrový pochod či beh.

Na trase Hriňovskej stovky sa nachádza deväť občerstvovacích staníc - K1 na rázcestí Táňovo, K2 v horskej dedinke Bratkovica, K3 na Havrilove, K4 U Táni v Kokave nad Rimavicou, K5 na Lipovom, K6 v informačnom stredisku náčného chodníka Ipeľ v obci  Ďubákovo, K7 na námestí obce Málinec, K8 v strede obce Dobroč a nakoniec K9 nad Briestinou. Pri príprave a realizácii podujatia organizátori spolupracujú s bežcami a turistami - dobrovoľníkmi z Lučenca, Banskej Bystrice, Zvolena, Utekáča a Kokavy nad Rimavicou.

Hriňovská stovka 2023 je súčasťou 9. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa Hriňovskej stovky je certifikovaná u ITRA (5 bodov), je zaradená medzi preteky ITRA National League, ako aj do okruhu pretekov s UTMB Index.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 4.
Termín 9.-10. september 2023
Pohoria Veporské vrchy, Stolické vrchy
Parametre trasy 114 km / +4800 m
Miesto štartu Hriňová, Podpolianske námestie
Čas štartu 06.00 hod. (spoločný štart)
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Občerstvovačky 9
Cieľ Hriňová, areál základnej školy na Školskej ulici
Časový limit 29 hodín
Web www.hrinovska100.sk
Facebook Link
Instagram Link
E-mail hrinovska100@gmail.com

Naši mediálni partneri: