Severný živloplaz (2019)

Severný živloplaz je ultratrailový beh a diaľkový pochod v okolí Starej Ľubovne, ktorého trasa vedie malebnou Ľubovnianskou vrchovinou a pahorkatinou južne od nej. Svoju úspešnú premiéru s 85 účastníkmi mal v roku 2018, a to hneď so stokilometrovou trasou A. Severný živloplaz organizovaný združením Time out - OZ je partnerským podujatím SLOVAK ULTRA TRAIL, za ktorým stoja ako inak - ultrabežci.

V roku 2019 však Severný živloplaz prichádza s viacerými novinkami. Predovšetkým upravená trasa A so 77 km vzdialenosťou a 3100 metrami stúpania a časovým limitom 20 hodín (3. kolo Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2019) výborne dopĺňa ponuku už existujúcich ultraakcii na Slovensku v pre mnohých bežcov a diaľkoplazov doposiaľ neprebádaných končinách. Ďalšia časť z celkového počtu 240 miest je vyhradená pre záujemcov o trasu B, teda o 33 kilometrov okolím Starej Ľubovne.

Dlhšia trasa Severného živloplaza má podobu takmer celého okruhu, ktorého prevážna časť vedie Ľubovnianskou vrchovinou, časť aj Ľubotínskou pahorkatinou. Prevedie vás mnohými peknými miestami, ako je napríklad sedlo Vabec s širokými výhľadmi, Jarabinský prielom (riečno-krasové kaňonovité údolie neďaleko obce Jarabina), Čertova skala, hraničný vrch Eliášovka s rozhľadňou či Ľubovniansky hrad.

Pre tých, ktorí si chcú zabehnúť alebo prejsť kratšiu vzdialenosť, je pripravený 33 km dlhý okruh (trasa B) s rovnakým miestom štartu a cieľa, ktorej prvá časť vedie severovýchodne od Starej Ľubovne k obci Matysová a následne sa stáča na západ smerom k sedlu Vabec, Jarabinskému prielomu a Jarabine.

Trasa A (77 km) je súčasťou 5. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa A je certifikovaná ITRA (3 body) a zaradená medzi kvalifikačné preteky pre UTMB.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          Time out - OZ
Ročník 2.
Termín 1.-2. jún 2019
Pohoria Ľubovnianska vrchovina, Ľubotínska pahorkatina
Parametre trasy 77 km / +3100 m
Miesto štartu Stará Ľubovňa, Námestie generála Štefánika
Čas štartu 06.00 hod.
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Cieľ Stará Ľubovňa, Základná škola Komenského ul. 6
Časový limit 20 hodín
Ďalšie trasy 33 km / +1075 m
Štartovné 30 EUR
Web www.severnyzivloplaz.sk
Facebook Link
E-mail j.batmendijnova@gmail.com