Severný živloplaz

PODUJATIE SA V ROKU 2020 NEUSKUTOČNILO (KORONAVÍRUS)

Severný živloplaz je ultratrailový beh a diaľkový pochod v okolí Starej Ľubovne, ktorého trasa vedie malebnou Ľubovnianskou vrchovinou a pahorkatinou južne od nej. Svoju úspešnú premiéru s 85 účastníkmi mal v roku 2018, a to hneď so stokilometrovou trasou A. Severný živloplaz organizovaný združením Time out - OZ je partnerským podujatím SLOVAK ULTRA TRAIL, za ktorým stoja ako inak - ultrabežci.

V roku 2019 Severný živloplaz prišiel s viacerými novinkami. Predovšetkým upravená trasa A so 77 km vzdialenosťou a 3100 metrami stúpania výborne doplnila ponuku už existujúcich ultra pretekov na Slovensku v pre mnohých bežcov a diaľkoplazov doposiaľ neprebádaných končinách. Ďalšia časť z celkového počtu 240 miest bola vyhradená pre záujemcov o trasu B, teda o 33 kilometrov okolím Starej Ľubovne. Takáto ponuka trás ostáva zachovaná aj pre rok 2020.

Dlhšia trasa Severného živloplaza (77 km) má podobu takmer celého okruhu, ktorého prevážna časť vedie Ľubovnianskou vrchovinou, časť aj Ľubotínskou pahorkatinou. Prevedie vás mnohými peknými miestami, ako je napríklad sedlo Vabec s širokými výhľadmi, Jarabinský prielom (riečno-krasové kaňonovité údolie neďaleko obce Jarabina), Čertova skala, hraničný vrch Eliášovka s rozhľadňou či Ľubovniansky hrad. Na trase je 5 občerstvovacích staníc (Jarabina - 9. km, Mníšek nad Popradom - 27. km, Ľubovnainsky hrad - 41,5. km, Plavnica - 58,5. km a Ľubovnianske kúpele - 68. km). Časový limit pre dokončenie trasy A je 20 hodín.

Pre tých, ktorí si chcú zabehnúť alebo prejsť kratšiu vzdialenosť, je pripravený 33 km dlhý okruh (trasa B) s rovnakým miestom štartu a cieľa. Čas štartu pre trasu B je 06.30 hod. Prvá časť trasy B vedie severovýchodne od Starej Ľubovne k obci Matysová. Následne sa stáča na západ smerom k sedlu Vabec, Jarabinskému prielomu a Jarabine. Na trase sú dve občerstvovacie stanice - Matysová (8. km) a Jarabina (18,5. km). Časový limit pre trasu B je 10 hodín.

Centrom Severného živloplaza a miestom piatkovej prezentácie účastníkov (od 19.30 do 24.00 hod.) je Stará Ľubovňa a Základná škola Komenského. Účastníci tu môžu bezplatne prenocovať z piatka na sobotu pred štartom (miesto štartu - Námestie generála Štefánika - je cca 10 minút peši od školy, v sobotu je možné si na mieste štartu od 05.15 do 05.45 pre trasu A a do 06.15 pre trasu B vyzdihnúť štartovný balíček). Pre nocľah v telocvični je potrebný vlastný spací vak a karimatka. Počas pretekov si tu môžu účastníci nechať svoju batožinu. Dropbagy na Severnom živloplaze nie sú.  

Trasa A (77 km) je súčasťou 6. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa A je certifikovaná ITRA (3 body) a zaradená medzi kvalifikačné preteky pre UTMB.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          Time out - OZ
Ročník 3.
Termín 6.-7. jún 2020
Pohoria Ľubovnianska vrchovina, Ľubotínska pahorkatina
Parametre trasy 77 km / +3100 m
Miesto štartu Stará Ľubovňa, Námestie generála Štefánika
Čas štartu 06.00 hod.
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Cieľ Stará Ľubovňa, Základná škola Komenského ul. 6
Časový limit 20 hodín
Štartovné 30 EUR
Web www.severnyzivloplaz.sk
Facebook Link
E-mail j.batmendijnova@gmail.com

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: