ULTRA TOUR MONTE ROSA 2020

Jedna trasa. Dve vzdialenosti. Tri preteky. 170 km dlhá trasa ULTRA TOUR a zároveň aj etapového preteku predstavuje impozantný okruh okolo masívu Monte Rosy. V ponuke UTMR je aj 100 km dlhá trasa Ultra 3 Passes medzi Talianskom a Švajčiarskom. Vyberte si svoju výzvu. Najbližšie Ultra Tour Monte Rosa štartuje 2. septembra 2020.

Ultra Tour Monte Rosa je ideou známej ultrabežkyne Lizzy Hawker. "Toto sú miesta, kde som zvykla behať svoje ťažké tréningové behy a táto trasa predstavuje preteky, ktoré by som bola rada bežala." Poďme sa teda pozrieť na miesta, o ktoré sa Lizzy vo svojich pretekoch pod druhou najvyššou horou Álp rozhodla podeliť. Príbeh UTMR v angličtine nájdete TU.

170 KM ULTRA TOUR

Dĺžka: 170 km, celkové stúpanie: +11460 m, štart 3. septembra 2020 o 04:00, Grächen. Divoké scenérie obkolesené štvortisícovkami, osamelé chodníky - to sú miesta, kde Lizzy Hawker trénovala na UTMB a ďalšie preteky. A spôsob, ako trénovala? Obehnúť Monte Rosu počas dvoch dlhých dní a pritom stráviť čas s priateľmi v chatách alebo dedinách po ceste. Je to krásna, no veľmi náročná trasa (údajne náročnejšia ako UTMB), s vysokou nadmorskou výškou (za 50. kilometrom vystúpa až do 3300-metrovej nadmorskej výšky) a navyše s veľkou technickou obtiažnosťou (pozri profil trasy). Predpokladom sú skúsenosti alebo lepšie povedané veľké skúsenosti s horským ultrabehom.

Trasa ULTRA TOUR sa začína v malej dedinke Grächen uprostred alpských pastvín. V údolí Mattertal kopíruje chodník Europaweg a predtým, ako zbehnete do Zermattu, prejdete sa po najdlhšom závesnom moste v Európe dlhom takmer pol kilometra. Obávať sa netreba, vraj precízna švajčiarska práca :-) Trasa ďalej stúpa pod ikonickú horu Matterhorn, kým sa stočí smerom na východ. Horská draha plná strmých stúpaní a klesaní okolo masívu Monte Rosy vedie po vysoko položených horských chodníkoch. Potrvá veľa hodín a kilometrov, kým sa bežci vrátia späť do Švajčiarska a dostanú sa ku klenotu celej trasy - Saas Fee Höhenweg. Ten je čerešničkou na torte pred zostupom do cieľa pretekov v obci Grächen. Limit na dokončenie trasy, na ktorej sa nachádza 14 občerstvovacích staníc, je 60 hodín. Asfalt tvorí iba dve percentá z  celkovej vzdialenosti.

Podmienky pre záujemcov o 170 km trasu ULTRA TOUR sú striktné: dokončenie 100 alebo viacmíľového horského preteku od 1. januára 2017 podobnému napríklad...UTMB, Hardrock, Tor des Geants, Ronda dels Cims, Diagonale des Fous a podobných extrémov. Alebo jednoducho presvedčiť organizátorov UTMR, že ste schopní POHODLNE absolvovať celú trasu, vysporiadať sa s nástrahami terénu a počasia a popritom si stále užiť nejakú zábavu :-) Limit počtu bežcov je 450.

Štartovné vo výške 298 EUR zahŕňa štartovný balíček s čipom, GPS tracking, kvalitné tričko, občerstvenie na trase, možnosť uloženia batožiny v mieste štartu, možnosť prevozu dropbagov na štyri miesta na trase (Zermatt, Gressoney, Alagna a Macugnaga), jedlo v cieli a darček pre finisherov.

4-STAGE RACE

Trasa je síce parametrami podobná ULTRA TOUR - má spolu 170 km a s 11460 metrami stúpania, no ide o úplne odlišný štýl. Môžete si užiť beh v horách počas štyroch dní a večery stráviť so spolubežcami a spoznať tak skvelých ľudí. Od tých, ktorí bojujú o stupne víťazov až po tých, ktorí preteky berú ako výzvu. A pri tom všetkom je to hlavne parádna zábava. Zábava pre bežcov, ktorá sa začne 2. septembra 2020 o 06:00 štartom prvej etapy v Grächen. Aké úseky čakajú na účastníkov etapového behu?

  • Streda 2. septembra (Grächen - Zermatt): 39,7 km / +2850 m
  • Štvrtok 3. septembra (Zermatt - Gressoney la Trinité): 41,2 km / +2720 m
  • Piatok 4. septembra (Gressoney la Trinité - Macugnaga): 46,5 km / +3460 m
  • Sobota 5. septembra (Macugnaga - Grächen): 44,1 km / +2830 m

Trasa prechádza územím Švajčiarska a Talianska. Ide o náročný horský trail s množstvom technických resp. vysoko položených úsekov. Bežci by mali mať absolvovaný pred prihlásením na etapové preteky UTMR aspoň jedny viacetapové pretreky v horskom teréne, alebo dokončený horský maratón s minimálne 2000 metrami stúpania do 8 hodín, a samozrejme skúsenosti s pohybom v horskom teréne.

Štartovné zahŕňa 3 nocľahy v cieľoch prvých troch etáp (Zermatt, Gressoney a Macugnaga) s večerou a raňajkami, prevoz batožiny do cieľa každej z etáp (vrátane 65-litrového odolného transportného vaku), štartovný balíček, kvalitné tričko, GPS tracking, občerstvenie na trase, občerstvenie v cieli a darček pre finisherov. Limit počtu bežcov je 250.

ULTRA 3 PASSES

Dĺžka: 100 km, celkové stúpanie: 6420 metrov, štart 4. septembra 2020 o 09:00, Gressoney-la-Trinité

Parametre trasy ULTRA 3 PASSES už nehrozia 5-ciferným stúpaním, ale stále ide o poriadnu pecku na krásnych alpských chodníkoch pre tri stovky bežcov (pozri video s priebehoim trasy). Časový limit na dokončenie stovky, na ktorej sa nachádza 9 občerstvovacích staníc, je 28 hodín. Predpokladom pre registráciu na Ultra 3 Passes je dokončenie aspoň 80-km behu v horskom teréne s aspoň 6 hodinami nočného behu od 1. januára 2017, alebo dokončenie etapového preteku UTMR v kombinácii s podmienkou nočného zážitku z ultra. Limit počtu bežcov je 450.

Štartovné vo výške 192 EUR zahŕňa štartovný balíček s čipom, GPS tracking, kvalitné tričko, občerstvenie na trase, prevoz batožiny z miesta štartu do cieľa, možnosť prevozu dropbagu na jedno miesto na trase (Macugnaga), jedlo v cieli a darček pre finisherov.

Ak teda netúžite po tisíckach ľudí v Chamonix, ale po minimálne rovnako veľkej ak nie ešte väčšej výzve, UTMR je možným cieľom, ktorý sa môže stať mimoriadnym bežeckým zážitkom. Majestátne hory, vysoko položené sedlá, horskú údolia, odľahlé chaty a tradičné dediny, beh cez lúky aj lesy, náročné stúpania a dychberúce zostupy, míle a míle horských chodníkov - UTMR sľubuje výlet do úžasne pestrej krajiny v regióne s bohatou históriou, kultúrou a tradíciami. Pre-registrácia na UTMR 2020 prebieha na: https://www.ultratourmonterosa.com/pre-registration-options/

SLOVAK ULTRA TRAIL NA UTMR

V roku 2020 bude mať SLOVAK ULTRA TRAIL TEAM na 170 km dlhej trase ULTRA TOUR po prvý raz zástupcu. Nebude ním nikto iný, ako Majo Priadka, ktorý si tieto preteky vybral ako vrchol tohtoročnej sezóny. Článok o Majovi a jeho motivácii k ultrabehu a k účasti na UTMR špeciálne vyšiel na webstránke Ultra Tour Monte Rosa: https://www.ultratourmonterosa.com/the-slovak-ultra-trail-team-at-the-2020-utmr/

Veríme, že k Majovi sa pripoja aj ďalší bežci zo Slovenska, či už na stomíľovku, na stovku alebo na etapový beh :-)

Foto: Ultra Tour Monte Rosa

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: