Zázrifské pobehaňä

Zázrifské Pobehaňä - toto podujatie možno poznáte zo Zázrivej z minulých ročníkov pod názvom Jogošíkovô Pobehaňä. Jeho usporiadatelia - zanietení horskí bežci, ktorí pred niekoľkými rokmi utiekli z mesta žiť do Zázrivej a stále sa nevedia nabažiť krásy jej okolia, majú zásluhu na tom, že ultrabežci môžu v rámci pretekov objavovať nové zákutia a prírodné krásy. Myšlienka organizovať bežecké preteky a podeliť sa o tú krásu s ostatnými bežcami vznikla veľmi rýchlo po prvých objavovacích behoch, no ich sen sa stal skutočnosťou až v momente, keď sme boli oslovení, organizovať takýto pretek v rámci Zázrivskej Inverzie 2017.
 
Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/news/zazrifske-pobehana/

Zázrifské pobehaňä je bežecké podujatie, ktoré trailových bežcov doviedlo do Zázrivej a jej atraktívneho horského okolia. Jeho usporiadatelia - zanietení horskí bežci, ktorí pred niekoľkými rokmi utiekli z mesta žiť do Zázrivej a stále sa nevedia nabažiť krásy jej okolia, majú zásluhu na tom, že ultrabežci môžu v rámci pretekov objavovať nové zákutia a prírodné krásy. Myšlienka organizovať bežecké preteky a podeliť sa o tú krásu s ostatnými bežcami vznikla veľmi rýchlo po prvých objavovacích behoch, no ich sen sa stal skutočnosťou v roku 2017. 

Podujatie sa v prvých ročníkoch konalo pod názvom Jogošíkovô pobehaňä. Od roku 2020 je už pod názvom Zázrifské pobehaňä neoddeliteľnou súčasťou Slovenskej Ultratrailovej Ligy, ktoré nás na začiatku aktuálnej sezóny - 2023 - potešilo viacerými novinkami. Z nich prvá a zásadná je presun termínu podujatia na prvú júnovú sobotu, teda na 3. jún 2023. Druhou podstatnou novinkou je, že ultrabežci uvidia obidve trasy z novej perspektívy - obidve sú totiž oproti minulému ročníku obrátené do protismeru, aby už nikto neprišiel o jej najnádhernejšiu časť – divoký hrebeň Oravskej Magury medzi Minčolom a Paráčom, kde sa budete v zajatí krikľavozelených papradí cítiť ako v prehistorickom filme. V rámci dlhšej trasy zbehnete po novom aj ku Kolibe u Jogošíka, ktorá bude miestom jednej z občerstvovačiek.

Trasa Ultramagura 71 s parametrami 71 km / +2850 m a so štartom a cieľom v Zázrivej spája dva obľúbené okruhy organizátorov pretekov. Ten prvý vedie po hrebeni Oravskej Magury - zelenej, plnej mystiky, divej zveri, života, no ľuďmi (bohuvďaka) zabudnutej. Práve v tomto úseku sa dostanete na najvyššie položený bod trasy - Minčol s 1394 metrami. Prvý okruh ponúka beh lúkami aj hlbokými lesmi a single-trailmi vrátane typického papraďového úseku na vrchu Paráč. Druhý okruh vedie cez málo navštevovaný kopec Pupov (1095 m), ktorý sa rozprestiera medzi Zázrivským a Terchovským chotárom a ponúka nádherné výhľady na Rozsutce a dookola Terchovských lazov.Navštívite však aj známu rozhľadňu nad Terchovou. Dlhšiu trasu organizátori  potiahli hrebeňom Oravskej Magury tak, že ho prebehnete takmer celý. Na trase sa budú nachádzať štyri občerstvovačky - v sedle Hoľa (nápoje), pri Bufete Vrcholovka na Kubínke, v Kolibe u Jogošíka a nakoniec v sedle Lutiše, tekutiny bude možné doplniť aj na kontrolných stanovištiach v Zázrivej, na rozhľadni nad Terchovou, pri Jánošíkovom dome a U Marunov. 

Najkratšie ultra na Slovensku? Stále však nie je zadarmo. 1650 behateľných výškových metrov na trase Ultrapobehaňä 43 vás svojou rýchlosťou dostatočne vytrápi. Ako vstupná brána od krátkych behov do sveta ultrapretekov ideálne! Po štarte v Zázrivej vybehnete okolo Bôrickej mláky na grúne medzi dolinami “Dolina” a “Demkovská”, kde sa vám naskytnú božské pohľady na Rozsutce a začnete výživné stúpanie na Pupov. Po zbehu k rodisku Juraja Jánošíka vás už pri jeho rodnom dome bude čakať Jánošík, aby ste si s ním dali povinnú kontrolnú svojku a ponúkne vám aj občerstvenie. Náučným chodníkom “Terchovským chotárom” sa prebehnete až na Terchovskú vyhliadku, kde vás ďalšia kontrola s vodou, ale aj fantastické výhľady na Malú Fatru budú čakať na samotnom vrchole. Z vyhliadky sa ešte doštveráte na kopec Mravečník, aby ste sa ešte pred spomínanou krásnou hrebeňovkou Oravskou Magurou zbehli občerstviť na hlavnú občerstvovačku v sedle Lutiše. Hrebeň Magury je priamočiary, pomerne rovný, zbehnete si z neho len 100 výškových metrov na poslednú kontrolu a nápojovú občerstvovačku k zvonici u Marunov. Odtiaľ nasleduje návrat na hrebeň, z ktorého potom zbehnete z Kýčery smerom k Zázrivej, aby ste sa hore-dole Zázrivskými lazmi vrátili do cieľa v amfiteátri. Pre túto trasu je možné sa zúčastniť aj v kategórii behu so psom.

Obidve ultra trasy Zázrifského pobehaňä (71 km a 43 km) sú súčasťou 9. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Obidve trasy sú certifikované ITRA (Ultramagura 71 za 3 body, Ultrapobehaňä 43 za 2 body) a sú zaradené aj do ITRA National League. 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón 
Organizátor          Aktivity s.r.o.
Ročník 5.
Termín 3. jún 2023
Pohoria Kysucká vrchovina, Oravská Magura
Parametre trás 71 km / +2850 m
43 km / +1650 m
Miesto štartu Zázrivá, amfiteáter
Časy štartu 71 km: 07.00 hod.
43 km: 09.00 hod.
Trasy Informácie o obidvoch trasách nájdete na webstránke podujatia (Ultramagura 71 a Ultrapobehaňä 43)
Občerstvovačky 71 km: 4 + ďalšie s nápojmi
43 km: 2 + ďalšie s nápojmi
Cieľ Zázrivá, amfiteáter
Časové limity 71 km: 13,5 hodín
43 km: 7,5 hodín
Web https://zazrifskepobehana.wordpress.com/
Facebook Link
Instagram Link
E-mail a.adamcova@gmail.com

Naši mediálni partneri: