Zázrifské pobehaňä

Zázrifské Pobehaňä - toto podujatie možno poznáte zo Zázrivej z minulých ročníkov pod názvom Jogošíkovô Pobehaňä. Jeho usporiadatelia - zanietení horskí bežci, ktorí pred niekoľkými rokmi utiekli z mesta žiť do Zázrivej a stále sa nevedia nabažiť krásy jej okolia, majú zásluhu na tom, že ultrabežci môžu v rámci pretekov objavovať nové zákutia a prírodné krásy. Myšlienka organizovať bežecké preteky a podeliť sa o tú krásu s ostatnými bežcami vznikla veľmi rýchlo po prvých objavovacích behoch, no ich sen sa stal skutočnosťou až v momente, keď sme boli oslovení, organizovať takýto pretek v rámci Zázrivskej Inverzie 2017.
 
Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/news/zazrifske-pobehana/

Zázrifské pobehaňä je bežecké podujatie, ktoré trailových bežcov doviedlo do Zázrivej a jej atraktívneho horského okolia. Jeho usporiadatelia - zanietení horskí bežci, ktorí pred niekoľkými rokmi utiekli z mesta žiť do Zázrivej a stále sa nevedia nabažiť krásy jej okolia, majú zásluhu na tom, že ultrabežci môžu v rámci pretekov objavovať nové zákutia a prírodné krásy. Myšlienka organizovať bežecké preteky a podeliť sa o tú krásu s ostatnými bežcami vznikla veľmi rýchlo po prvých objavovacích behoch, no ich sen sa stal skutočnosťou v roku 2017. 

Podujatie sa v prvých ročníkoch konalo pod názvom Jogošíkovô pobehaňä. Od roku 2020 je už pod názvom Zázrifské pobehaňä neoddeliteľnou súčasťou Slovenskej Ultratrailovej Ligy, ktoré nás na začiatku aktuálnej sezóny - 2022 - potešilo viacerými novinkami.

V sobotu 27. augusta bude mať premiéru trasa Ultramagura 71. Novinka s parametrami 71 km / +2850 m a so štartom a cieľom v Zázrivej spája dva obľúbené okruhy organizátorov pretekov. Prvý vedie okolo málo navštevovaného kopca Pupov (1095 m), ktorý sa nachádza medzi Zázrivským a Terchovským chotárom a ponúka nádherné výhľady na Rozsutce. Druhý vás prevedie po hrebeni Oravskej Magury - zelenej, plnej mystiky, divej zveri, života, no ľuďmi (bohuvďaka) zabudnutej. Práve v tomto úseku sa dostanete na najvyššie položený bod trasy - Minčol s 194 metrami. Východná časť hrebeňa Oravskej Magury ponúka beh lúkami aj hlbokými lesmi a single-trailmi vrátane typického papraďového úseku na vrchu Paráč. Na trase Ultramagura 71 sa nachádzajú štyri veľké občerstvovačky (sedlo Lutiše, salaš Syrex, bufet Vrcholovka na Kubínskej holi a v sedle Hoľa) a ďalšie menšie s nápojom. 

Najkratšie ultra na Slovensku? Stále však nie je zadarmo. 1650 behateľných výškových metrov na trase Ultrapobehaňä 43 vás svojou rýchlosťou dostatočne vytrápi. Ako vstupná brána od krátkych behov do sveta ultrapretekov ideálne! Ultrapobehaňä 43 je strednou trasou, ktorú Jogošíci pre vás na august pripravili. Prevedie vás cez grúne a pasienky nad obcou Zázrivá, následne vybehnete do sedla medzi Zázrivou a Terchovou, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady na okolité lazy. Trail vás zavedie až na hrebeň Oravskej Magury - prebehnete celé jeho krásne behateľné západné krídlo až do sedla Lutiše, kde na vás bude čakať prvá veľká občerstvovačka. Po nej sa troška potočíte okolo kopca Mravečník a okolo známej Terchovskej Rozhľadne zbehnete až do Terchovej. Náučným chodníkom “Jánošíkovým chotárom” sa vyšplháte do malebnej osady Jánošíkovci - do rodiska Juraja Jánošíka a odtiaľ strmo hore až na jeden z dvoch vrcholov jeho domáceho kopca - Pupov. Po jeho zdolaní už len zbehnete na druhú veľkú občerstvovačku a posilnení zbehnete nádhernými grúňmi a s výhľadom na Rozsutce opäť do Zázrivej až do cieľa.

Okrem dvoch ultra trás, ktoré sú súčasťou Slovenskej Ultratrailovej Ligy, si na svoje prídu aj bežci obľubujúci kratšie trailové behy. Na trase Zázrifskej 15-ky pobežíte tým najkrajším, čo Zázrivá bežeckej duši ponúka - lúkami, miestami s krásnymi výhľadmi na Malú Fatru, dokonca aj okolo pôvodných Zázrivských zvoníc. Zaujímavosťou je, že pri dobrom počasí máte výhľad na celý okruh takmer po celú časť trasy. Celkové stúpanie na tomto okruhu je 610 metrov, vyskúšať si ho môžu aj bežci so štvornohými parťákmi v samostatnej kategórii.

Obidve ultra trasy Zázrifského pobehaňä (71 km a 43 km) sú súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Pred pretekmi budú obidve trasy odoslané na certifikáciu ITRA a na zaradenie medzi kvalifikačné preteky UTMB. 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón 
Organizátor          Aktivity s.r.o., Koliba u Jogošíka
Ročník 4.
Termín 27. august 2022
Pohorie Kysucká vrchovina, Oravská Magura
Parametre trás 71 km / +2850 m
43 km / +1650 m
Miesto štartu Zázrivá, amfiteáter
Čas štartu 71 km: 07.00 hod.
43 km: 08.00 hod.
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Cieľ Zázrivá, amfiteáter
Časový limit 71 km: 12,5 hodín
43 km: 7 hodín
Web https://zazrifskepobehana.wordpress.com/
Facebook Link
E-mail a.adamcova@gmail.com

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: