Zo Slovenska na UTMB, alebo kam za kvalifikačnými bodmi v roku 2019?

UTMB, ale aj ďalšie zahraničné akcie, lákajú každoročne tisícky bežcov. A medzi nimi sauž pravidelne objavujú aj mená zo Slovenska. A nie je to všetko samozrejme iba o UTMB.

Účasť na UTMB vyžaduje v prvom rade dostatočný počet kvalifikačných bodov (pozor, systém kvalifikácie sa mení). Pre hlavnú trasu UTMB pre rok 2020 je potrebný zisk 10 bodov z maximálne 2 pretekov. Pre TDS je to 8 bodov z najviac 2 pretekov, pre účasť na OCC ich stačí 6. Body pre UTMB 2020 je potrebné získať v rozmedzí od 1. januára 2018 do konca roka 2019. Všetky informácie o kvalifikačných pravidlách vrátane zoznamu pretekov, kde body môžete získať, sú dostupné na webstránke UTMB. Do pozornosti dávame nové kvalifikačné pravidlá pre UTMB, ktoré platia od UTMB 2020. Slovenský článok nájdete na našej webstránke.

Použiteľnosť získaných bodov nie je obmedzená iba pre UTMB. Tie isté body sa dajú využiť napr. pre registráciu na Lavaredo Ultra Trail, ale aj ďalšie krásne preteky v zahraničí. Vyhodnotenie trás kvalifikačných pretekov zabezpečuje ITRA (International Trailrunning Association). O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL je členom ITRA od roku 2015.

Po prvý raz sa možnosť získať kvalifikačné body vtedy ešte priamo od UTMB dostala na Slovensko v roku 2010 vďaka Nízkotatranskej stíhačke. Tá ostala jediným takýmto podujatím aj v ďalšom roku, až v roku 2012 sa pridali ďalšie preteky - Ponitrianska stovka a 100 MKMK. A postupne pribúdali ďalšie a ďalšie. Každoročne sa snažíme o certifikáciu našich trás, aby sme okrem zážitkov zo samotného behu umožnili bežcom získať ako bonus aj ITRA body potrebné pre registráciu na UTMB či iné zahraničné preteky, kde sa vyžadujú.

Ku dnešnému dňu (26. júl) je v zozname kvalifikačných pretekov pre UTMB zapísaných 7 podujatí z našej Slovenskej Ultratrailovej Ligy, ktorých trasy certifikovala ITRA (tento počet pre rok 2019 nie je ešte konečný). Ktoré sú to?

Kysucká stovka (1. marec)

Kysucká stovka predstavuje skutočnú výzvu pre priaznivcov diaľkových pochodov a horského ultrabehu. Parametre trasy a predovšetkým zimné podmienky Kysuckých Beskýd a Javorníkov (ak príroda spolupracuje) robia z nej jedno z najextrémnejších podujatí tohoto druhu na Slovensku. Trasa Kysuckej stovky má dĺžku 113 km s celkovým stúpaním 4700 metrov a vedie značenými turistickými chodníkmi Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskýd a Javorníkov (na niektorých miestach úsekmi s vlastným značením). Úspešné absolvovanie Kysuckej stovky v rámci časového limitu 32 hodín znamená zisk 5 kvalifikačných bodov. Podujatie organizované ŠKT Kysucké Nové Mesto je začlenené do SUT ako partnerské podujatie.

www.kysuckastovka.wbl.sk

Severný živloplaz (1. jún)

Severný živloplaz je ultratrailový beh a diaľkový pochod v okolí Starej Ľubovne, ktorého trasa vedie malebnou Ľubovnianskou vrchovinou a pahorkatinou južne od nej. Svoju úspešnú premiéru s 85 účastníkmi mal v roku 2018, a to hneď so stokilometrovou trasou A. Severný živloplaz organizovaný združením Time out - OZ je partnerským podujatím SLOVAK ULTRA TRAIL, za ktorým stoja ako inak - ultrabežci. V roku 2019 Severný živloplaz prišiel s viacerými novinkami. Vynovená trasa A so 77 km vzdialenosťou a 3100 metrami stúpania, ktorá patrí medzi kvalifikačné preteky UTMB (3 body), výborne dopĺňa ponuku už existujúcich ultraakcii na Slovensku v pre mnohých bežcov a diaľkoplazov doposiaľ neprebádaných končinách.

https://severnyzivloplaz.sk/

Hriňovská stovka (15. jún)

Hriňovská stovka je novinkou na slovenskej ultra scéne. Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa vedie Veporskými a Stolickými vrchmi, bude mať svoju premiéru 15.-16. júna. Organizátorom podujatia je občianske združenie SLOVAK ULTRA TRAIL, pričom pri jeho príprave a realizácii spolupracuje s turistami a bežcami napr. z Lučenca, Banskej Bystrice, Utekáča, Podkriváňa a ďalších miest a obcí. Podujatie s premiérou v roku 2019 má za cieľ ukázať krásy tohto kúta Slovenska ultrabežcom aj diaľkovým turistom v rámci náročnej trasy - okruhu s dĺžkou 124 km a celkovým stúpaním 5200 metrov. Trasa Hriňovskej stovky je certifikovaná ITRA (5 bodov) a zaradená medzi kvalifikačné podujatia pre UTMB.

https://www.hrinovska100.sk/

Malofatranská stovka (29. jún)

Malofatranská stovka (MF100) sú preteky v pohorí Malej Fatry - ide o horský ultramaratón určený pre jednotlivcov a štafetové družstvá. Organizátorom podujatia je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL v spolupráci s dobrovoľníkmi a partnermi podujatia. Trasa Malofatranskej stovky prechádza chránenými územiami NP Malá Fatra a vedie vedie prevažne po tzv. Malofatranskej magistrále. po vyznačených turistických chodníkoch so začiatkom v Terchovej s pokračovaním cez Krivánsku Malú Fatru do Lipovca (cieľ MF50) a ďalej cez Lúčanskú Fatru do Fačkovského sedla (cieľ MF100). V tomto roku boli zaradené medzi kvalifikačné preteky pre UTMB všetky ponúkané trasy: MF100 (5 bodov), MF50 (3 body), MF180 (6 bodov) ako aj trasa štafiet (prvá a druhá polovica po 3 body).

https://sites.google.com/view/malofatranskastovka/home

Nízkotatranská stíhačka (20. júl)

Najstaršie ultratrailové preteky na Slovensku uskutočnia tento rok svoj jubilejný 10. ročník. NTS je od roku 2018 pretekmi jednotlivcov, počet miest pre štartujúcich bežcov je limitovaný na 150, pričom z eliminačnej kontroly z Čertovice ich má možnosť pokračovať 100. Trasa s dĺžkou 105 km, čo spolu s 5740 m celkového stúpania a celkovým charakter podujatia predstavuje náročnú výzvu. Časový limit je 27 hodín, pričom úspešné absolvovanie NTS bude znamenať zisk 5 bodov. Organizátorom NTS je STS HIKING, o.z., pričom NTS je začlenená do SUT ako partnerské podujatie.

https://stihacka.hiking.sk/

Ultra Fatra (27. júl)

Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku (55 km s celkovým stúpaním 3800 m) vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra. Štart pretekov je v Dolnom Harmanci, cieľ v Ružomberku. Počet účastníkov je limitovaný na 210. Organizátorom podujatia je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. Časový limit pre dokončenie trasy je 13 hodín. Trasa je certifikovaná ITRA s počtom kvalifikačných bodov 3.

https://ultrafatra.sk/

 

Východniarska stovka (3. august)

Východniarska stovka je náročný horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa spája dve najväčšie mestá na východnom Slovensku - Prešov a Košice. Podujatie sa bude po prvý raz konalo v roku 2015. Trasa Východniarskej stovky vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, prevažne časťou Volovské vrchy. Po prvých dvoch ročníkoch s "konzervatívnejšou" trasou bol tretí ročník prekvapením zrejme pre väčšinu zúčastnených bežcov a diaľkoplazov. Výrazne vyššia náročnosť, technický terén, Bokšovský hrebeň, to všetko urobilo z V100 jednu z najťažších ultra akcii na Slovensku. Okrem náročného profilu trate treba počítať s tým, že počas V100 väčšinou vládne ak nie horúce, tak aspoň teplé počasie. Z cieľa V100 na košickom kúpalisku Ryba anička si môžete odniesť po dokončení trasy 5 bodov.

https://www.v100.sk/

Rýchlik Zoška - Bratislava (7. september)

Rýchlik Zoška - Bratislava je ultramaratón, štafetový beh a diaľkový pochod v Malých Karpatoch. Jeho prvý ročník sa konal v roku 2013. Podujatie vzniklo s cieľom spojiť bežeckú a turistickú komunitu, ako aj milovníkov krás Malých Karpát. Ide aj o protipól k rastúcej náročnosti krosových behov a ultramaratónov, keďže profil trate a jej dĺžka sú ideálne tak pre skúsených borcov (ako tréning na ťažšie a dlhšie behy) ako aj pre začiatočníkov. Trasa dlhá 50 km s celkovým stúpaním 1500 metrov vedie z parkoviska pri Zochovej chate cez Čermákovu lúku na Skalnatú, Pezinskú Babu, Neštich, ďalej cez Biely Kameň na Biely kríž a do Marianky. Z Marianky cez Sekyl, Kačín a Klanec vedie ku Červenému mostu, odkiaľ nasleduje už iba krátky úsek do cieľa v areáli na Mokroháskej. Trasa certifikovaná ITRA ponúka 2 kvalifikačné body.

https://rychlikzoskabratislava.sk/

Ponitrianska stovka (14. september)

Pomaly už tiež klasika slovenského ultra - horský ultramaratón a diaľkový pochod pohoriami Vtáčnik a Tribeč - láka každý rok množstvo ultrabežcov zo Slovenska aj zahraničia a každým rokom sa zlešujú aj rekordné časy. Ten aktuálny má hodnotu 10 hodín a 35 minút! Trasa 105 km / +3920 m je dostatočnou výzvou pre každého, kto sa postaví na jej štart v Handlovej. Podujatie organizované o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL umožňuje zisk 4 bodov pri dokončení jeho trasy do 24 hodín.

Ponitrianska stovka je zároveň kvalifikačnými pretekmi pre Western States Endurance Run - najstaršiu stomíľovku na svete. Podmienkou na zisk lístka do lotérie WSER je dokončenie trasy Ponitrianskej stovky do 24 hodín.

https://www.ponitrianska100.sk/

Javornícka stovka (12. október)

Ani v októbri slovenské ultra nespí. Top akciou v tomto mesiaci je Javornícka stovka, horský ultramaratón a diaľkový pochod z Čadce do Lysej Makyty. Medzi týmito dvoma miestami na vás čaká 105 kilometrov s poriadnou porciou stúpania. Nádherná príroda, roztratené lazy, námaha aj zábava, a v neposlednom rade aj výborná atmosféra a kvalitné zabezpečenie pod taktovkou členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. A v cieli pri dokončení trasy do 24 hodín aj 4 body.

www.javornicka100.wbl.sk

Veríme, že aj takýmto spôsobom pomáhame zrealizovať aspoň niektorým z vás sny, ktoré sa nekončia v slovenských horách. Prajeme všetkým, ktorí sa vydajú v tomto roku na zahraničné preteky, veľa šťastia.