Ibuprofen/Ibalgin – Bojovník proti zápalu a bolesti! Skutočne nám ale pomáha?

Nie je zrejme bežca, ktorý by si neprešiel nepríjemnou bolesťou počas športovej aktivity. Či už sa jednalo o natiahnutie svalu, alebo začínajúci zápal, práve vtedy väčšina z nás siahla po známom „vitamíne I“, teda Ibuprofene alebo Ibalgine. Je predsa logické, že pokiaľ nás bolia svaly/kĺby/šľachy, tak v nich zrejme vznikol zápal a pokiaľ si dáme liek proti bolesti, ktorý má navyše protizápalové účinky, nemôžeme tým nič pokaziť.

 

 

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že zápal nie je pre nás okamžite zlá vec, ktorú je nutné razom zastaviť podaním práve spomínaného lieku. Pri behu nám v svalstve prirodzene vznikajú mikrotrhliny v dôsledku sťahovania svalov. Mikrotrhliny automaticky stimulujú zápalovú reakciu, čím signalizujú telu, aby doručilo živiny potrebné k zahájeniu ozdravovacieho procesu. A práve tu vzniká „kameň úrazu“.

 

Viacero výskumov potvrdilo, že pri požití liekov Ibalgin alebo Ibuprofen počas športovej aktivity potláčajú proteínové väzby, ktoré sa vyskytujú vo svaloch po intenzívnom cvičení.

 

Čo to znamená?

 

Tým, že si vezmeme protizápalový liek, zabránime zápalu naštartovať ozdravovací proces v našom tele. Navyše, ak po požití lieku pokračujeme v športovej aktivite ďalej, zvyšujeme tým riziko dlhodobého poškodenia čriev a obličiek (toto sa týka najmä vytrvalostných športov).

 

Ako teda pristupovať k zraneniu? Dokončiť aktivitu za každú cenu? Alebo pristúpiť k zraneniu s pokorou a zvoliť cestu prirodzeného ozdravovacieho procesu v našom tele?

 

Za nás je to určite druhá možnosť. Odložte si lieky, až keď ich budete skutočne potrebovať. Dopriať telu prirodzený oddych a regeneráciu je pre nás tá najlepšia voľba. Pokiaľ hľadáte spôsob ako odvrátiť bolesť svalov, šliach alebo kĺbov po silnom zaťažení, zvoľte radšej prirodzené protizápalové anestetiká ako je kurkuma, bobuľové ovocie alebo zelený čaj.

 

 

Myslite na to, že ak budete chcieť najbližšie siahnuť po Ibalgine/Ibuprofene pred/počas alebo po náročnom fyzickom zaťažení, len aby ste sa zbavili neželanej bolesti, dobre si to rozmyslite. Nie len, že si touto dočasnou „náplasťou“ vôbec nepomôžete, naopak si tým svoju regeneráciu a výkon o to viac zhoršíte. Skúste radšej vynaložiť svoje úsilie na zdroj vzniku bolesti a zapracovať práve na ňom!

 
 
 

Naši mediálni partneri: