Dobrovoľníci

Dobrovoľníci sú neoddeliteľnou súčasťou podujatí organizovaných našim združením alebo partnerských podujatí. Práve dobrovoľníci nám umožňujú vytvárať pre Vás na podujatiach čím ďalej tým kvalitnejšie možnosti zabezpečenia, služby a v neposlednom rade aj prajnú atmosféru. Občianske združenie SLOVAK ULTRA TRAIL preto kladie dôraz na to, aby dobrovoľníci boli rovnocennou súčasťou ultrabežeckej komunity.

Ako sa zapojiť?

K dispozícii je viacero spôsosbov, ako sa stať dobrovoľníkom na jednom z podujatí organizovaných našim združením, resp. partnerských podujatí SLOVAK ULTRA TRAIL. Jednou z nich je kontaktný formulár, kde si môžete vybrať jedno alebo viac podujatí pre aktuálny rok, kde by ste chceli pomáhať a tiež formu dobrovoľníckej pomoci. Ak by ste mali záujem pridať sa k dobrovoľníkom, ktorí súhlasili s tým, aby ich o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL oslovovalo výzvami na dobrovoľnícku pomoc, potom je tu pre Vás sekcia s informáciami o Databáze dobrovoľníkov. Jej cieľom je umožniť organizátorom ultra trailov a diaľkových pochodov (podujatí začlenených do združenia SLOVAK ULTRA TRAIL) v prípade, že pre aktuálny ročník svojho podujatia potrebujú dobrovoľníkov, osloviť priamo tých ľudí, ktorí prejavili záujem pomáhať. Informácie o konkrétnych požiadavkách na dobrrovoľníkov od jednotlivých podujatí môžete nájsť v tejto sekcii.

Prečo sa oplatí pomáhať ako dobrovoľník na ultra trailoch a diaľkových pochodoch?

Prvoradý je samozrejme dobrý pocit. Dobrý pocit z pomoci ľuďom, z ktorých niektorí si plnia svoj sen a ďalší prekonávajú svoje hranice. Pomáhať druhým je užitočná, ale aj zábavná činnosť. Pri dobrovoľníckej pomoci spoznáte množstvo zaujímavých ľudí nielen z bežeckej a turistickej komunity, zažijete veci, ktoré sa inde zažiť nedajú. Zo skúseností vieme, že pomoc pri tomto druhu športových a turistických akcií vedie dobrovoľníkov k tímovej práci, ale aj schopnosti rýchlo a samostatne riešiť nečakané situácie. Samozrejme však treba k dobrovoľníckej činnosti pristupovať seriózne vzhľadom na náročnosť horského ultrabehu a diaľkových pochodov, no vždy s úsmevom a dobrou náladou. Účastníci to ocenia.

3% z dane:

Dobrovoľnícka činnosť umožňuje poukázanie 3% z dane z príjmu fyzickej osoby pre neziskovú organizáciu (miesto štandardných 2%).

Ak chce dobrovoľník poukázať 3% z dane, musí získať Potvrdenie o tom, že v minulom roku odpracoval dobrovoľnícky minimálne 40 hodín. Toto Potvrdenie môže vystaviť tzv. Prijímateľ, teda ten, v prospech koho dobrovoľník vykonáva aktivity – v našom prípade o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL, resp. organizátor športového podujatia. Toto potvrdenie Vám veľmi radi poskytneme (na základe Vašej požiadavky).

Dobrovoľník nemusí odpracovať 40 hodín výlučne iba v prospech nášho o.z. - minimálny počet 40 hodín môže "vyskladať" aj z viacerých Potvrdení od viacerých organizácií alebo jednotlivcov.

Viac informácii k tejto téme nájdete na webovej stránke Rozhodni.sk

Stretnutie organizátorov, dobrovoľníkov, partnerov a bežcov SLOVAK ULTRA TRAIL:

Počas pretekov či diaľkového pochodu sa všetci organizátori a dobrovoľníci len zriadkakedy spolu stretnú. Aby sme sa teda mohli navzájom spoznať, pripomenúť si uplynulú sezónu v rozhovoroch či na fotkách, ale aj sa spoločne zabaviť, organizuje o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL na záver sezóny spoločné stretnutie organizátorov, dobrovoľníkov a tiež pozvných bežcov. Jeho súčasťou je slávnostné vyhlásenie výsledkov Slovenskej Ultratrailovej Ligy, ocenenie jej víťazov, ale tiež vyhlásenie najusilovnejších dobrovoľníkov roka. Možnosť účasti bude prednostná predovšetkým pre dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do našej činnosti.

Top dobrovoľníci za rok 2015:

  • Ľubka Fenclová a Mário Martinec - 9 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2016:

  • Mário Martinec - 13 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2017:

  • Adam Lackovič - 8 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2018:

  • Janka Miškolczyová - 7 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2019:

  • Janka Miškolczyová - 9 podujatí

Top dobrovoľníci za rok 2020:

  • Janka Miškolczyová a Peter Knížat - 8 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2021:

  • Janka Miškolczyová - 6 podujatí

Top dobrovoľníci za rok 2022:

  • Inka Košťúrová a Janka Miškolczyová - 7 podujatí

Top dobrovoľník za rok 2023:

  • Janka Miškolczyová - 14 podujatí

 

Naši mediálni partneri: