5. ročník (2019)

Záverečným kolom Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2019 bola Malokarpatská Vertikála. Viac ako stovka účastníkov vyrazila 19. októbra z Plaveckého Podhradia do hmlistého rána. Čakala ich trasa dlhá 56 km s celkovým stúpaním +2860 metrov, ktorá vedie cez mnoho z krásnych miest Malých Karpát. V kategórii mužov sa o jej najrýchlejšie zdolanie postaral tento rok Bohumil Uhrin, ktorý zvíťazil s časom 05:57:10. Je to jeden z mála výsledkov pod 6 hodín za celú históriu týchto pretekov. Medzi ženami aj v tomto ročníku zvíťazila Denisa Kušnierová (06:52:26), pre ktorú to bolo tretie víťazstvo v troch kolách našej ligy za sebou!

Po Malokarpatskej Vertikále sme spoznali konečné poradie Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2019. Poďme sa teda pozrieť, ako dopadol piaty ročník našej súťaže, do ktorej patrilo tento rok 13 podujatí z okruhu SLOVAK ULTRA TRAIL.

MUŽI
1. Mikuláš Kéri (SVK) 8195,5 b.
2. Matej Oravec (SVK) 6200 b.
3. Dalibor Dvorštiak (SVK) 5716 b.

V kategórii mužov víťazstvo tento rok absolútne zaslúžene a presvedčivo patrí Mikulášovi Kérimu. V apríli Miki zvíťazil na Lazovke s časom 11:29:13. Na májovom Severnom Živloplaze dobehol do cieľa v Starej Ľubovni ako druhý (08:14:30). Žeravá novinka sezóny - Hriňovská stovka - bola opäť jeho, do cieľa sa Miki dostal po 124 kilometroch za 15:26:30. V júli nasledovalo 5. miesto na náročnej Malofatranskej stovke a rovnako aj 5. priečka na Nízkotatranskej stíhačke. Na Východniarskej stovke Miki dobehol do cieľa spoločne s René Mrázom za 17:01:34 na druhej pozícii. V septembri si druhé miesto zopakoval aj na expresnom Rýchliku Zoška - Bratislava, ktorý zvládol za 04:19:20. Svoju púť Slovenskou Ultratrailovou Ligou 2019 Miki zavŕšil ďalšou bedňou - tesným 3. miestom na Ponitrianskej stovke. Od apríla do septembra tak svojimi výbornými výkonmi a umiestneniami na akciách Slovenskej Ultratrailovej Ligy nazbieral 8195,5 bodov z ôsmich pretekov!

Na druhom mieste tento rok skončil Matej Oravec. Počas tohto roka Matej absolvoval šesť pretekov našej ligy - všetky so skvelými výsledkami. Na zimnej Kysuckej stovke dobehol do cieľa ako druhý s časom 15:28:54. Aj na Lazovke z toho bola bedňa - tretie miesto za Mikim a Majom Kamendym (11:41:49). Na Nízkotatranskej stíhačke Matej bral rovnako bronz za výsledok 12:41:26. Matej bol hrdinom Východniarskej stovky - úžasný čas 15:42:09 a nový traťový rekord na 130 km dlhej trase V100 boli jedným z nezabudnuteľných okamihov tejto ultra sezóny. Na Ponitrianskej stovke potom vybojoval druhú priečku s výborným časom 11:27:20. Poslednou akciou v tohtoročnej lige pre neho bola Javornícka stovka, kde sa Matej umiestnil šiesty (čas 11:38:52). Za tieto úžasné výkony nazbieral Matej v lige celkovo 6200 bodov.

Tretia priečka patrí jednému zo železných mužov tejto sezóny - Daliborovi Dvorštiakovi. Zdolal úspešne 11 akcii Slovenskej Ultratrailovej Ligy! Osem najvyšších bodových ziskov, ktoré sa započítavajú do výsledkov ligy - to všetko boli veľmi kvalitné výkony. Dalibor bol 6. na zimnej Kysuckej stovke, 10. na uzimenej Lazovke, tretí na Severnom Živloplaze, 7. na Malofatranskej stovke, 16. na Nízkotatranskej stíhačke, štvrtý na Východniarskej stovke (toto miesto vybojoval aj napriek zraneniu), 10. na Ponitrianskej stovke a nakoniec 7. na Malokarpatskej Vertikále. Popri spomenutých akciách Dalibor úspešne absolvoval v rámci našej ligy aj Ultra Fatru (7.), Rýchlik Zoška - Bratislava (10.) a Javornícku stovku (15.)! Za túto dlhú sezónu, ktorá bola ukážkou nezdolnosti, získal Dalibor v lige celkovo 5716 bodov.

ŽENY
1. Denisa Kušnierová (SVK) 5300 b.
2. Soňa Kopčoková (SVK) 4426 b.
3. Marta Hancková (SVK) 4115 b.

Denisa Kušnierová sa tento rok pustila do stoviek. Začala hneď Lazovkou a začala v skvelom štýle - víťazstvom v kategórii žien a novým traťovým rekordom 13:09:12. Ďalšia jej stovka po parádnych zahraničných aj domácich výsledkoch na jar a v lete nasledovala v septembri. Ponitrianska stovka mala tento rok najsilnejšie obsadenú kategóriu žien doteraz a Denisa bola kráľovnou týchto pretekov. Čas 12:54:13 znamenal nový traťový rekord a v celkovom poradí 11. miesto z celkovo 218 finisherov! V októbri jej treťou stovkou bola Javornícka - a opäť tu prepisovala tabuľku rekordov. 12:36:44 - to bol jej úžasný výsledný čas v cieli v Lysej pod Makytou (celkovo 10. priečka zo 125 finisherov). O týždeň neskôr už Denisa stála na štarte Malokarpatskej Vertikály, ktorú vyhrala s časom 06:52:26. Iba na tejto jedinej akcii odolal traťový rekord - jej vlastný z roku 2018. Neuveriteľná sezóna podčiarknutá ďalšími top umiestneniami doma aj v zahraničí pre Denisu Kušnierovú a víťazstvo v Slovenskej Ultratrailovej Lige so ziskom 5300 bodov!

Soňa Kopčoková, minuloročná víťazka v našej lige, tento rok prvé body do ligy získala na Lazovej stovke, kde skončila na 11. priečke (19:23:22). Nasledovala malofatranská MF50 s rovnakým umiestnením a 8. miesto na Nízkotatranskej stíhačke (22:09:54). Na ťažkej Východniarskej stovke Soňa po 26 hodinách dokončila cestu Volovskými vrchmi ako tretia žena. Poradila si úspešne aj so 138 km dlhou trasou C na malokarpatskej 100MKMK. Po Ponitrianskej stovke s časom 17:30:18 (10.) a Javorníckej stovke (17:09:39 - 7. miesto) Soňa vyrazila aj na trať Malokarpatskej Vertikály a opäť úspešne - v cieli bola s časom 08.08:25 ako piata žena. Obdivuhodná vytrvalosť aj v tejto sezóne a nakoniec druhé miesto so ziskom 4426 bodov pre Soňu Kopčokovú!

Maťa Hancková tento rok bežala na šiestich ligových pretekoch a obhájila svoje minuloročné umiestnenie v Slovenskej Ultratrailovej Lige. Na Lazovej stovke jej čas 15:33:44 zabezpečil tretie miesto medzi ženami, výborný začiatok. Severný Živloplaz jej vyšiel skvele, Maťa tu vyhrala s časom 11:01:20. Na pekelne horúcej Hriňovskej stovke to dotiahla do úspešného konca s časom niečo málo cez 24 hodín. Po 11. mieste na Ponitrianskej stovke Maťa dobehla ako štvrtá do cieľa Javorníckej stovky (15:26:41). A aj posledné preteky ligy - Malokarpatskú Vertikálu - dokončila za osem hodín s rovnakým umiestnením. Mati patrí na konci sezóny 3. priečka v lige so 4115 bodmi.

REBRÍČEK PODĽA ÚČASTI

Počet mien bežcov a diaľkoplazov v tabuľke Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2019 sa po jej poslednom kole zastavil na čísle 972. V rebríčku podľa účasti sa tento rok zišlo až šesť "ironmanov" s 10 a viac dokončenými akciami! Po úspešne absolvovanej Ponitrianskej stovke dostal do čela Braňo Gereg a svoje vedenie si udržal - absolvoval totiž úspešne aj Javornícku stovku a Malokarpatskú Vertikálu. Braňo tak zvíťazil s počtom absolvovaných akcii 11 a bodovým ziskom 45.

Na druhom mieste s rovnakým počtom dokončených pretekov skončil Dalibor Dvorštiak - získal za ne 43 bodov. Tretia priečka patrí Petrovi Gemeranovi. Získal rovnaký počet bodov, ako Dalibor, no absolvoval o jednu akciu menej. Medzi ženami zvíťazila Soňa Kopčoková, ktorá úspešne dokončila 8 akcii s celkovým ziskom 33 bodov. O dva body menej má Erika Flekáčová, ktorá dokončila 7 akcii, na tretej priečke je Maťa Hancková s 23 bodmi za 6 pretekov.

Gratulujeme k týmto parádnym výkonom a rovnako aj všetkým finisherom - bežcom a diaľkoplazom, ktorí počas tohto roka dokočili minimálne jedno podujatie SLOVAK ULTRA TRAIL zaradené do Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Netreba zabúdať, že nejeden z bežcov na popredných priečkach ligy rovanko výborné výsledky dosahoval aj na "neligových" slovenských pretekoch a v zahraničí.

Ďakujeme vám srdečne za to, že ste si našli cestu na naše preteky a veríme, že sa na nich stretneme aj v budúcej sezóne :-)