Slovenská Ultratrailová Liga je celoročná bodovacia súťaž pre účastníkov slovenských ultratrailov. Súťaž je organizovaná občianskym združením SLOVAK ULTRA TRAIL v spolupráci s organizátormi podujatí zaradených do ligy.

Partnerom našej súťaže je RunningPro, obchod so širokou ponukou pre priaznivcov behu.

Naša súťaž v roku 2021 zavíta do Kysuckej vrchoviny a Kysuckých Beskýd, Javorníkov, Oravskej Magury, Malej Fatry, Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Starohorských vrchov, Strážovských vrchov, Tribeča, Vtáčnika, Malých Karpát, Bielych Karpát, Veporských vrchov, Stolických vrchov, Volovských vrchov, Ľubovnianskej vrchoviny a Ľubotínskej pahorkatiny.

Ak ste na niektorých z týchto miest ešte neboli, naša súťaž a samozrejme jednotlivé jej podujatia sú výbornou príležitosťou, ako ich spoznať. Vynikajú rôznorodosťou prírodnej scenérie, podmienok a trás, no spája ich snaha organizátorov - členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL - poskytnúť účastníkom pekný zážitok z ultrabehu či diaľkovej turistiky v okruhu ľudí, ktorí do ultrabehu, organizovania pretekov alebo pomoci na nich dávajú kus seba samých. Veríme, že Slovenská Ultratrailová Liga a naše akcie budú pre vás cestou plnou objavovania a pekných chvíľ strávených v horách.

TABUĽKA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2021

SÚŤAŽE

V roku 2021 ponúka Slovenská Ultratrailová Liga až tri súťaže so samostatným bodovaním (v každej z nich sú samostatné kategórie Muži a Ženy).

SUT Liga (hlavná súťaž)

Do hlavnej súťaže patrí 17 trás s dĺžkou od 49 km až po 222 km, pričom do celkového bodovania sa započíta 6 akcií s najvyšším bodovým ziskom. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Cieľom je počas aktuálneho ročníka získať čo najviac bodov z jednotlivých podujatí, ktoré sú zaradené do Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/sut-liga-hlavna-sutaz/

Malá SUT Liga

Sedem podujatí, sedem rôznych miest na Slovensku, príležitosť na mnoho pekných zážitkov z behu v horách. Viac informácii nájdete TU.

Rebríček podľa účasti

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/rebricek-podla-ucasti/

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2021 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Po ukončení ročníka budú traja najúspešnejší účastníci v kategóriách Muži a Ženy zo všetkých troch súťaží slávnostne vyhlásení na koncoročnom stretnutí SLOVAK ULTRA TRAIL.

Vaše otázky týkajúce sa Slovenskej Ultratrailovej Ligy a jej bodovania môžete adresovať prostredníctvom e-mailu na info@slovakultratrail.sk.

PODUJATIA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2021

* Dátumy označené červenou farbou predstavujú hraničný termín pre rozhodnutie organizátora, či sa podujatie vzhľadom na aktuálnu situáciu bude / nebude konať a na oznámenie konania virtuálnej verzie podujatie v prípade nekonania sa "živých" pretekov.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/terminovka-sut/

Kysucká stovka VIRTUAL

Kysucká stovka predstavuje skutočnú výzvu pre priaznivcov diaľkových pochodov a horského ultrabehu. Parametre trasy (113 km  / +4700 m) a predovšetkým zimné podmienky Kysuckých Beskýd a Javorníkov (ak príroda spolupracuje) robia z nej jedno z najextrémnejších podujatí tohto druhu na Slovensku. Tradičná akcia na Kysuciach sa tento rok uskutoční vo VIRTUAL forme, a to počas 5.-7. marca a 12.-14. marca. Účastníci Kysuckej stovky VIRTUAL obdržia jeden bod do rebríčka podľa účasti.

Strážovská 50

Novinka Slovenskej Ultratrailovej Ligy pre tento rok mala svoj termín v kalendári 15. mája. Trasa tohto horského ultramaratónu a diaľkového pochodu (50 km / +2500 m) so štartom a cieľom v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice prechádza krásnym prostredím Strážovských vrchov. Hlboké lesy, rozľahlé lúky, strmý Vápeč a nádherné výhľady sú kulisou podujatia, ktoré už má za sebou niekoľko vydarených ročníkov. Aj v roku 2021 sa však Strážovská 50 vzhľadom na okolnosti uskutoční vo VIRTUAL forme, a to počas 7.-23. mája. Účastníci Strážovskej 50 Virtual, ktorí absolvujú trasu s minimálnymi parametrami 43 km / +500 m, obdržia jeden bod do rebríčka podľa účasti.

Severný živloplaz

Severný živloplaz je ultratrailový beh a diaľkový pochod v okolí Starej Ľubovne, ktorého trasa vedie malebnou Ľubovnianskou vrchovinou a pahorkatinou južne od nej. Svoju úspešnú premiéru mal v roku 2018. Trasa Severného živloplaza (77 km / +3100 m) má podobu takmer celého okruhu a prevedie vás mnohými peknými miestami, ako napríklad sedlo Vabec so širokými výhľadmi, Jarabinský prielom, hraničný vrch Eliášovka s rozhľadňou či Ľubovniansky hrad. Severný živloplaz sa v roku 2021 kvôli pretrvávajúcim obmedzeniam uskutoční vo VIRTUAL forme, a to počas 5.-20. júna. Bežci a diaľkoplazi, ktorí basolvujú 77 km dlhú trasu A, obdržia jeden bod do rebríčka podľa účasti.

Hriňovská stovka

Hriňovská stovka je jedným z najmladších stokilometrových podujatí na slovenskej ultra scéne. Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa vedie v podobe okruhu Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v roku 2019. Takmer slnovratovou edíciou (19.-20. júna) na ňu nadviaže druhý ročník podujatia s trasou 114 km / +4800 m. Trasa charakteristická lúkami a lazmi skrýva nejedno prevapenie a vyniká náročným profilom.

Malofatranská stovka

PODUJATIE SA V ROKU 2021 NEBUDE KONAŤ.

Malofatranská 50

PODUJATIE SA V ROKU 2021 NEBUDE KONAŤ.
 
 
 
PODUJATIE SA V ROKU 2021 NEBUDE KONAŤ.

 
 
O jednu z dvoch minuloročných noviniek v Slovenskej Ultratrailovej Lige sa postarali organizátori Nízkotatranskej stíhačky, V roku 2020 sa rozhodli zaradiť do svojich pretekov aj polovičnú trasu z Telgártu na Čertovicu, teda 49 km / +2820 m cez Kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier, ktorej dominuje hneď prvý vrchol na trase NTS. NTS49 sa koná v sobotu 17. júla.
 
 
 
Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra a zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Trasa začína 31. júla ráno v Dolnom Harmanci a cez Japeň, Staré Hory, Krížnu, Ploskú, Rakytov, Malinô Brdo a Sidorovo vedie do Ružomberka. Ultra Fatra patrí s 55 km / +3700 m k tým najnáročnejším päťdesiatkam na Slovensku.
 
 
 
Východniarska stovka sa v tomto roku žiaľ nebude konať. Jej virtuálnu verziu môžete absolvovať medzi 2. a 15. augustom 2021.
 
 
 
100 Míľ Krajom Malých Karpát (100MKMK) je extrémny ultramaratón a diaľkový pochod pre skúsených ultrabežcov a diaľkoplazov, ktorý sa koná (ako už samotný názov napovedá) v krásnom prostredí Malých Karpát 20.-22. augusta. Je to jediné podujatie na Slovensku s dĺžkou trasy nad 100 míľ a aj nad 200 km! Tou trasou je The Shadow Warrior s parametrami 222 km / +7770 m. Počas jedného víkendu prejdete množstvom malebných zákutí tohto pohoria, zdoláte jeho najvyššie vrcholy a zažijete to, čím je táto akcia špecifická - dlhý čas na ešte dlhšej trati.
 
 
 

Last Ronin - tak znie názov strednej trasy, ktorú je možné absolvovať 20.-22. augusta v rámci 100 Míľ Krajom Malých Karpát. Druhá najdlhšia ultra trasa na Slovensku (169 km / +6200 m) je podobne, ako trasa A, príležitosťou spoznať dôkladne krásy Malých Karpát a zažiť svojskú, rodinnú a priateľskú atmosféru, za ktorou chodia bežci a diaľkoplazi zo Slovenska aj okolitých krajín. Tak, ako aj ostatné trasy 100MKMK z dielne Slava Gleska, aj táto má štart a cieľ v Chtelnici.

 
 
Trojicu vyhliadkových exkurzii po Malých Karpatoch uzatvára najkratšia trasa 100MKMK - The Black Knight. Čierny rytier tento rok podrástol na  140 km / +5200 m, budete teda mať dosť času užiť si krásy severnej a centrálnej časti Malých Karpát. Navštívite vrcholy Zárub (najvyšší kopec pohoria) a Vápennej, hrad Ostrý kameň, Smolenický zámok, ruinu kostola a kláštora Katarínka a množstvo ďaších zaujímavých miest v Malých Karpatoch, ktoré vonkoncom nie sú až také malé. Štartuje sa 20. augusta z Chtelnice.
 
 
 

Ani toto krásne podujatie sa v tomto roku žiaľ nebude konať. Virtuálnu verziu môžete absolvovať medzi 1. júlom a 30. septembrom 2021.

 
 
Ponitrianska stovka je horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa s dĺžkou 106 km vedie z Handlovej do Nitry cez pohoria Vtáčnik a Tribeč. Počas jedného dňa navštívite Veľký Grič, Vtáčnik, Kláštorskú skalu, Javorový vrch, Veľký Tribeč, Žibricu aj Zobor. Ponitrianska stovka sa po prvý raz konala v roku 2011. Aktuálne má za sebou sedem ročníkov, ktoré navštevuje vyše dvoch stoviek účastníkov. Rýchla trasa s 3900 metrami stúpania a s desaťhodinovým traťovým rekordom je zaradená medzi kvalifikačné podujatia pre Western States Endurance Run. Najbližšie zaznie štartovný výstrel na Námestí baníkov v Handlovej 11. septembra.
 
 
 
Javornícka stovka je jesenný horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorý sa koná na jeseň v pohorí Javorníky na západnom Slovensku. V sobotné ráno 9. októbra sa ultrabežci a diaľkoplazi zídu tentokrát vo Vysokej nad Kysucou, aby sa vydali v ústrety lesom, lúkam, osamoteným lazom a nádhernému pohraničnému hrebeňu pohoria, ktoré v posledných ročníkoch poskytlo účastníkom Javorníckej stovky neopakovateľný zážitok plný jesenných farieb. Skrátená trasa dlhá 57 kilometrov (k zmene v podujatí došlo kvôli rýchlo sa zhoršujúcej pandemickej situácii v regióne) s viac ako dveitisíc metrami stúpania má cieľ v Lysej pod Makytou.
 
 
 
Malokarpatská Vertikála je horský ultramaratón s výrazne vertikálnym profilom, ktorý sa bude konať 16. októbra. Toto podujatie s priateľskou atmosférou je organizátorom odporúčané najmä ako tréningová dávka pre podobne náročné podujatia. Vertikála je určená predovšetkým pre horských bežcov, vzhľadom na časový limit však nielen im. Trasa (56 km / +2860 m) vedie cez výrazné vrcholy Malých Karpát - Vápennú, Vysokú a Veľký Petrklín. Hlavným špecifikom trasy je striedanie pomerne rýchlych a behateľných úsekov s úsekmi viac-menej nebehateľnými (kvôli sklonu a náročnosti terénu).
 
 
 

Lazová stovka

Lazová stovka je prvý zo série nových stokilometrových diaľkových pochodov, ktoré na Slovensku vznikli po roku 2008. Lazová stovka sa aj v tomto roku vzhľadom k pandemickej situácii bude konať na jeseň, a to 30.-31. októbra. Veríme, že trasu v prostredí Bielych Karpát, Myjavskej pahorkatiny a Malých Karpát so štartom a cieľom vo Vrbovom si príde užiť hojný počet a široká veková škály účastníkov od ultrabežcov po diaľkoplazov. Trasa Lazovky ohlásená na rok 2021 je dlhá 114 km a má celkové stúpanie 3650 metrov.

 

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: