Slovenská Ultratrailová Liga je celoročná bodovacia súťaž pre účastníkov slovenských ultratrailov. Súťaž je organizovaná občianskym združením SLOVAK ULTRA TRAIL v spolupráci s organizátormi podujatí zaradených do ligy.

KONEČNÉ PORADIE SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2020 (PO 8. KOLE)

Súťaž v roku 2020 zavíta do Kysuckej vrchoviny a Kysuckých Beskýd, Javorníkov, Oravskej Magury, Malej Fatry, Veľkej Fatry, Nízkych Tatier a Starohorských vrchov, Strážovských vrchov, Tribeča, Vtáčnika, Malých Karpát, Bielych Karpát, Veporských vrchov, Stolických vrchov, Volovských vrchov, Ľubovnianskej vrchoviny a Ľubotínskej pahorkatiny.

Z dôvodov súvisiacich s koronavírusom bola žiaľ časť pretekov Slovenskej Ultratrailovej Ligy (text označený červenou farbou) v roku 2020 zrušená. Zdôvodnenie zrušenia Východniarskej stovky nájdete TU. Počty pretekov uvádzané nižšie sú zo začiatku roka pred zrušením akcii.

Ak ste na niektorých z týchto miest ešte neboli, naša súťaž a samozrejme jednotlivé jej podujatia sú výbornou príležitosťou, ako ich spoznať. Vynikajú rôznorodosťou prírodnej scenérie, podmienok a trás, no spája ich snaha organizátorov - členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL - poskytnúť účastníkom pekný zážitok z ultrabehu či diaľkovej turistiky v okruhu ľudí, ktorí do ultrabehu, organizovania pretekov alebo pomoci na nich dávajú kus seba samých. Veríme, že Slovenská Ultratrailová Liga a naše akcie budú pre vás cestou plnou objavovania a pekných chvíľ strávených v horách.

SÚŤAŽE

V roku 2020 ponúka Slovenská Ultratrailová Liga až tri súťaže so samostatným bodovaním (v každej z nich sú samostatné kategórie Muži a Ženy).

SUT Liga (hlavná súťaž)

Do hlavnej súťaže patrí 18 trás s dĺžkou od 49 km až po 210 km, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Cieľom je počas aktuálneho ročníka získať čo najviac bodov z jednotlivých podujatí, ktoré sú zaradené do Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/sut-liga-hlavna-sutaz/

Malá SUT Liga

Sedem podujatí, sedem rôznych miest na Slovensku, príležitosť na mnoho pekných zážitkov z behu v horách. Hlavnou novinkou Slovenskej Ultratrailovek Ligy 2020 je práve súťaž s trasami od 49 km do 77 km. Viac informácii nájdete TU.

Rebríček podľa účasti

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/rebricek-podla-ucasti/

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Po ukončení ročníka budú traja najúspešnejší účastníci v kategóriách Muži a Ženy zo všetkých troch súťaží slávnostne vyhlásení na koncoročnom stretnutí SLOVAK ULTRA TRAIL.

Vaše otázky týkajúce sa Slovenskej Ultratrailovej Ligy a jej bodovania môžete adresovať prostredníctvom e-mailu na info@slovakultratrail.sk.

PODUJATIA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2020

Kysucká stovka

Kysucká stovka (6.-8. marec) predstavuje skutočnú výzvu pre priaznivcov diaľkových pochodov a horského ultrabehu. Parametre trasy (113 km  / +4700 m) a predovšetkým zimné podmienky Kysuckých Beskýd a Javorníkov (ak príroda spolupracuje) robia z nej jedno z najextrémnejších podujatí tohto druhu na Slovensku. Tradičná akcia na Kysuciach je úvodným kolom Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020.

Strážovská 50 - PODUJATIE BOLO ZRUŠENÉ (CORONA)

Prvá z noviniek Slovenskej Ultratrailovej Ligy pre tento rok privíta účastníkov 16. mája. Trasa tohto horského ultramaratónu a diaľkového pochodu (50 km / +2500 m) so štartom a cieľom v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice prechádza krásnym prostredím Strážovských vrchov. Hlboké lesy, rozľahlé lúky, strmý Vápeč a nádherné výhľady sú kulisou podujatia, ktoré už má za sebou niekoľko vydarených ročníkov.

Severný živloplaz - PODUJATIE BOLO ZRUŠENÉ (CORONA)

Severný živloplaz je ultratrailový beh a diaľkový pochod v okolí Starej Ľubovne, ktorého trasa vedie malebnou Ľubovnianskou vrchovinou a pahorkatinou južne od nej. Svoju úspešnú premiéru mal v roku 2018. Trasa Severného živloplaza (77 km / +3100 m) má podobu takmer celého okruhu a 6. júna vás prevedie mnohými peknými miestami, ako napríklad sedlo Vabec so širokými výhľadmi, Jarabinský prielom, hraničný vrch Eliášovka s rozhľadňou či Ľubovniansky hrad.

Hriňovská stovka - PODUJATIE BOLO ZRUŠENÉ (CORONA)

Hriňovská stovka je jedným z najmladších stokilometrových podujatí na slovenskej ultra scéne. Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa vedie v podobe okruhu Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v roku 2019. Slnovratovou edíciou (20.-21. júna) na ňu nadviaže druhý ročník podujatia s trasou 114 km / +4800 m. Trasa charakteristická lúkami a lazmi skrýva nejedno prevapenie a vyniká náročným profilom.

Malofatranská stovka

Náročný horský ultramaratón v pohorí Malá Fatra patrí k technicky najťažším stovkám na Slovensku. Už 7. ročník podujatia, počas ktorého účastníci absolvujú väčšinu z malofatranského hrebeňa, sa bude konať 4.-5. júla. Štart pretekov so 112 km dlhou trasou a s viac ako 7500 metrami stúpania je v Terchovej, cieľ Malofatranskej stovky sa nachádza vo Fačkovskom sedle.

Malofatranská 50

4. júla ráno okrem stovkárov z Terchovej vyrazia bežci aj na trasu s parametrami 55 km / +3860 m, ktorej cieľ sa nachádza v Lipovci. Ultranáročná päťdesiatka vedie bočným hrebeňom Malej Fatry nad Terchovou, pokračuje cez Chatu na Grúni do Štefanovej a z Vrchpodžiaru už mieri do sedla Medzirozsutce a za krásami malofatranského hrebeňa. Je to veľká výzva pre všetkých priaznivcov kratších ultrabehov v nádhernej kulise hôr.
 
 
 
Horský ultramaratón pre jednotlivcov s vyše 100 km dlhou trasou vedúcou hlavným hrebeňom Nízkych Tatier je pokračovaním toho, čo sa začalo v roku 2009 nenápadnou akciou pre 25 dvojíc vtedy ešte zväčša turistov. Popri existujúcich stokilometrových diaľkových pochodoch bola NTS prvým podujatím s touto dĺžkou trasy, ktoré nabralo charakter ultratrailových pretekov. Trasa z Telgártu na Donovaly (103 km / +5740 m) je jednou z ultra klasík na Slovensku. Na pódiu pre víťazov sa už vystriedalo množstvo známych postáv nielen slovenského ultrabehu. O tom, kto preletí hrebeň Nízkych Tatier najrýchlejšie v tomto roku, sa rozhodne počas víkendu 18.-19. júla.

 
 
Správa o najčerstvejšej novinke v Slovenskej Ultratrailovej Lige prichádza od organizátorov Nízkotatranskej stíhačky, V roku 2020 sa rozhodli zaradiť do svojich pretekov aj polovičnú trasu z Telgártu na Čertovicu, teda 49 km / +2820 m cez Kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier, ktorej dominuje hneď prvý vrchol na trase NTS. NTS49 sa koná v sobotu 18. júla.
 
 
 
Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra a zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Trasa začína 25. júla ráno v Dolnom Harmanci a cez Japeň, Staré Hory, Krížnu, Ploskú, Rakytov, Malinô Brdo a Sidorovo vedie do Ružomberka. Ultra Fatra patrí s 55 km / +3700 m k tým najnáročnejším päťdesiatkam na Slovensku.
 
 
 
Najvýchodnejšie podujatie Slovak Ultra Trail - Východniarska stovka spája dve najväčšie mestá na východnom Slovensku (Prešov a Košice). Trasa dlhá cca 130 km vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, prevažne časťou Volovské vrchy. Náročné technické úseky, množstvo stúpaní, spaľujúca horúčava a špecifická, východniarska atmosféra charakterizujú toto podujatie, ktoré privíta ultrabežcov už po šiesty raz 1. augusta.
 
 
 
100 Míľ Krajom Malých Karpát (100MKMK) je extrémny ultramaratón a diaľkový pochod pre skúsených ultrabežcov a diaľkoplazov, ktorý sa koná (ako už samotný názov napovedá) v krásnom prostredí Malých Karpát 14.-16. augusta. Je to jediné podujatie na Slovensku s dĺžkou trasy nad 100 míľ a aj nad 200 km! Tou trasou je The Shadow Warrior s parametrami 210 km / +7800 m. Počas jedného víkendu prejdete množstvom malebných zákutí tohto pohoria, zdoláte jeho najvyššie vrcholy a zažijete to, čím je táto akcia špecifická - dlhý čas na ešte dlhšej trati.
 
 
 

Last Ronin - tak znie názov strednej trasy, ktorú je možné absolvovať 14.-16. augusta v rámci 100 Míľ Krajom Malých Karpát. Druhá najdlhšia ultra trasa na Slovensku (173 km / +6300 m) je podobne, ako trasa A, príležitosťou spoznať dôkladne krásy Malých Karpát a zažiť svojskú, rodinnú a priateľskú atmosféru, za ktorou chodia bežci a diaľkoplazi zo Slovenska aj okolitých krajín. Tak, ako aj ostatné trasy 100MKMK z dielne Slava Gleska, aj táto má štart a cieľ v Chtelnici.

 
 
Trojicu vyhliadkových exkurzii po Malých Karpatoch uzatvára najkratšia trasa 100MKMK - The Black Knight. Čierny rytier tento rok podrástol na  145 km / +5000 m, budete teda mať dosť času užiť si krásy severnej a centrálnej časti Malých Karpát. Navštívite vrcholy Zárub (najvyšší kopec pohoria) a Vápennej, hrad Ostrý kameň, Smolenický zámok, ruinu kostola a kláštora Katarínka a množstvo ďaších zaujímavých miest v Malých Karpatoch, ktoré vonkoncom nie sú až také malé.
 
 
 
Ultrapobehaňä 56 je najdlhšou z trás malého trailového bežeckého festivalíku - Zázrifské Pobehaňä. Podujatie v minulých ročníkoch bolo známe pod názvom Jogošíkovô Pobehaňä a v roku 2019 načrelo aj do vôd ultra. Jeho usporiadatelia - zanietení horskí bežci, ktorí pred niekoľkými rokmi utiekli z mesta žiť do Zázrivej a stále sa nevedia nabažiť krásy jej okolia, majú zásluhu na tom, že ultrabežci môžu v rámci pretekov objavovať nové zákutia a prírodné krásy. Objaviť ich môžete aj vy 29. augusta na trase s parametrami 56 km / +2600 m.
 
 
 
Ponitrianska stovka je horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa s dĺžkou 106 km vedie z Handlovej do Nitry cez pohoria Vtáčnik a Tribeč. Počas jedného dňa navštívite Veľký Grič, Vtáčnik, Kláštorskú skalu, Javorový vrch, Veľký Tribeč, Žibricu aj Zobor. Ponitrianska stovka sa po prvý raz konala v roku 2011. Aktuálne má za sebou sedem ročníkov, ktoré navštevuje vyše dvoch stoviek účastníkov. Rýchla trasa s 3900 metrami stúpania a s desaťhodinovým traťovým rekordom je zaradená medzi kvalifikačné podujatia pre Western States Endurance Run. Najbližšie zaznie štartovný výstrel na Námestí baníkov v Handlovej 12. septembra.
 
 

Lazová stovka

Lazová stovka je prvý zo série nových stokilometrových diaľkových pochodov, ktoré na Slovensku vznikli po roku 2008. Lazová stovka sa koná 26.-27. septembra v prostredí Bielych Karpát, Myjavskej pahorkatiny a Malých Karpát so štartom a cieľom vo Vrbovom a s hojnou účasťou širokej vekovej škály účastníkov od ultrabežcov po diaľkoplazov. Upravená trasa Lazovky (verzia pre september 2020) dlhá 118 km má celkové stúpanie 3800 metrov.

 
Javornícka stovka je jesenný horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorý sa koná na jeseň v pohorí Javorníky na západnom Slovensku. V sobotné ráno 10. októbra sa na námestí v Čadci opäť zídu ultravežci a diaľkoplazi, aby sa vydali v ústrety lesom, lúkam, osamoteným lazom a nádhernému pohraničnému hrebeňu pohoria, ktoré v posledných ročníkoch poskytlo účastníkom Javorníckej stovky neopakovateľný zážitok plný jesenných farieb. Trasa dlhá 106 kilometrov s viac ako štyritisíc metrami stúpania a s cieľom v Lysej pod Makytou je poslednou stovkou v kalendári SLOVAK ULTRA TRAIL v roku 2020.
 
 
 
Malokarpatská Vertikála je horský ultramaratón s výrazne vertikálnym profilom, ktorý sa bude konať 17. októbra. Toto podujatie s priateľskou atmosférou je organizátorom odporúčané najmä ako tréningová dávka pre podobne náročné podujatia. Vertikála je určená predovšetkým pre horských bežcov, vzhľadom na časový limit však nielen im. Trasa (56 km / +2860 m) vedie cez výrazné vrcholy Malých Karpát - Vápennú, Vysokú a Veľký Petrklín. Hlavným špecifikom trasy je striedanie pomerne rýchlych a behateľných úsekov s úsekmi viac-menej nebehateľnými (kvôli sklonu a náročnosti terénu).