Slovenská Ultratrailová Liga je celoročná bodovacia súťaž pre účastníkov slovenských ultratrailov. Súťaž je organizovaná občianskym združením SLOVAK ULTRA TRAIL v spolupráci s organizátormi podujatí zaradených do ligy.

Partnerom našej súťaže je RunningPro, obchod so širokou ponukou pre priaznivcov behu.

Naša súťaž v roku 2023 zavíta do Kysuckej vrchoviny, Javorníkov, Oravskej Magury, Malej Fatry, Veľkej Fatry, Strážovských vrchov, Súľovských vrchov, Veporských vrchov, Stolických vrchov, Nízkych Beskýd. do Považského Inovca a na Kozie chrbty.

Ak ste na niektorých z týchto miest ešte neboli, naša súťaž a samozrejme jednotlivé jej podujatia sú výbornou príležitosťou, ako ich spoznať. Vynikajú rôznorodosťou prírodnej scenérie, podmienok a trás, no spája ich snaha organizátorov - členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL - poskytnúť účastníkom pekný zážitok z ultrabehu či diaľkovej turistiky v okruhu ľudí, ktorí do ultrabehu, organizovania pretekov alebo pomoci na nich dávajú kus seba samých. Veríme, že Slovenská Ultratrailová Liga a naše akcie budú pre vás cestou plnou objavovania a pekných chvíľ strávených v horách.

SÚŤAŽE SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2023

Aj v roku 2023 ponúka Slovenská Ultratrailová Liga tri súťaže so samostatným bodovaním (v každej z nich sú samostatné kategórie Muži a Ženy).

SUT Liga (hlavná súťaž)

Do hlavnej súťaže Slovenskej Ultratrailovej Ligy je v roku 2023 zaradených celkovo 19 trás s dĺžkou od 43 km až po 118 km, čo je najvyšší počet z doterajších ročníkov našej súťaže. Do celkového bodovania sa započítava 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Cieľom je počas aktuálneho ročníka získať čo najviac bodov z jednotlivých podujatí, ktoré sú zaradené do Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/sut-liga-hlavna-sutaz/

Malá SUT Liga

Desať podujatí s dĺžkou trás od 43 km do 73 km na rôznych miestach na Slovensku, to je skvelá príležitosť na mnoho pekných zážitkov z behu v horách. Spolu je do Malej SUT Ligy zaradených 11 trás, do celkového bodovania Malej SUT Ligy sa započítava 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom. Viac informácii o Malej SUT Lige nájdete TU.

Rebríček podľa účasti

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/rebricek-podla-ucasti/

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2023 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

PODUJATIA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2023

* Dátumy označené červenou farbou predstavujú hraničný termín pre rozhodnutie organizátora, či sa podujatie vzhľadom na aktuálnu situáciu bude / nebude konať a na oznámenie konania virtuálnej verzie podujatie v prípade nekonania sa "živých" pretekov.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/terminovka-sut/

Ľudova 50

Novinka Slovenskej Ultratrailovej Ligy, to je zimné dobrodružstvo v Strážovských vrchoch, ktoré budete môcť zažiť v sobotu 28. januára. Trasa s parametrami 51 km / +2600 m má podobu okruhu so štartom a cieľom v Uhrovci. Trasa, kde okrem zimných podmienok treba počítať hlavne v prvej polovici s náročným profilom (väčšinu stúpaní budete mať v nohách po absolvovaní jej prvej polovice), vás zavedie na vrcholy Rokoš (1010 m), Čierny vrch (997), Suchý vrch (1028 m) a Demovec (845 m). Po ceste narazíte na tri občerstvovacie stanice - na Uhrovskom hrade, na Chate pod Čiernym vrchom a pri rozcestníku Kajtárové. Podujatie je organizované o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL.

Letecká stovka

Horský ultramaratón a diaľkový pochod Letecká stovka vznikol v roku 2012 a každoročne sa pod hlavičkou TJ LOT Trenčín konal do roku 2019. V roku 2022 došlo po dohode medzi jej doterajším organizátorom a členmi o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL k obnoveniu tejto obľúbenej ultrabežeckej a diaľkoplazeckej akcie v pohoriach Považský Inovec a Strážovské vrchy. Deviaty ročník podujatia Letecká stovka s trasou 105 km / +3300 m  sa tak bude konať počas 11.-12. marca. Štart a cieľ stovky sa nachádza v meste Trenčín, trasa prechádza cez niektoré dva výrazné vrcholy Považského Inovca (Panská Javorina s 943 m, Inovec s 1042 m).

ALS BEH Kozí kameň

ALS charitatívny beh zameraný na pomoc osobám trpiacim ALS t.j. druh svalovej atrofie, pri ktorej ide o stratu buniek centrálnej nervovej sústavy, každoročne priláka do Svitu stovky bežcov. Okrem 45 km dlehj trasy ALS BEH Kozí kameň zaradenej do Slovenskej Ultratrailovej Ligy ponúka aj 23 km dlhú trasu, beh štafiet a detské behy. Trasa ALS BEH Kozí kameň 45 km so štartom a cieľom v meste Svit vedie pohorím Kozie chrbty. Na 45 kilometroch naberiete 1800 metrov stúpania, pričom väčšina trasy vedie lesmi a časť aj lúkami. Najvyššie položený bod trasy jej dal aj názov - je to vrch Kozí kameň s 1255 metrami nachádzajúci sa južne od Svitu. ALS BEH Kozí kameň sa bude konať v sobotu 25. marca.

Strážovská 50

Ultra preteky s trasou 50 km / +2500 m majú pre tento rok svoj termín v kalendári v sobotu 13. mája. Trasa tohto horského ultramaratónu a diaľkového pochodu so štartom a cieľom v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice prechádza krásnym prostredím Strážovských vrchov. Na najvyššie body sa dostáva na vrcholoch Baske a Vápeč (oba majú 955 m). Hlboké lesy, rozľahlé lúky, strmý výstup na Vápeč a nádherné výhľady sú kulisou podujatia, ktoré už má za sebou niekoľko vydarených ročníkov. Organizátorom podujatia je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL.

 

Na sobotu 3. júna sú v programe Slovenskej Ultratrailovej Ligy preteky Ultramagura 71, ktoré sú súčasťou podujatia Zázrifské pobehaňä. Trasa parametrami 71 km / +2850 m a so štartom a cieľom v Zázrivej spája dva obľúbené okruhy organizátorov Adi a Janka. Prvý vás prevedie po hrebeni Oravskej Magury - zelenej, plnej mystiky, divej zveri, života, no ľuďmi (bohuvďaka) zabudnutej. Druhý vedie okolo málo navštevovaného kopca Pupov (1095 m), ktorý sa nachádza medzi Zázrivským a Terchovským chotárom a ponúka nádherné výhľady na Rozsutce. 

 
 

Najkratšie ultra na Slovensku? Stále však nie je zadarmo. 43 kilometrov a 1650 behateľných výškových metrov na trase Ultrapobehaňä 43 vás počas 3. júna svojou rýchlosťou dostatočne vytrápi. Ako vstupná brána od krátkych behov do sveta ultrapretekov ideálne! Ultrapobehaňä 43 je strednou trasou, ktorú Jogošíci pre vás pripravili v rámci Zázrifského pobehaňä. Prevedie vás cez domáci kopec organizátorov pretekov - Pupov, cez malebnú osadu Jánošíkovci, pobežíte náučným chodníkom “Jánošíkovým chotárom”, trasa vás zavedie k známej rozhľadni nad Terchovou, okolia kopca Mravečník, do sedla Lutiše, na hrebeň Oravskej Magury a na pasienky a grúne nad obcou Zázrivá.

Strečnianska mašľa

Malá Fatra obklopuje Strečno od nepamäti a preto sa organizátori z klubu KST UHLÍK Strečno rozhodli spojiť tieto nerozlučné dvojičky. Pripravili pre všetkých milovníkov horských ultramaratónov a diaľkových pochod toto podujatie - Strečniansku mašľu - 50 km okolo Strečna s takmer 3000 nastúpanými metrami. Trasa Strečnianskej mašle bude v roku 2023 kvôli oprave mosta cez rieku Váh výnimočne prechádzať po turistických značených chodníkoch iba v Lúčanskej Malej Fatre. Preteky sa v roku 2023 budú konať v sobotu 17. júna.

Malofatranská stovka - MF100

Malofatranská stovka sú preteky v nádhernom prostredí pohoria Malá Fatra. Trasa Malofatranskej stovky s parametrami 112 km / +6730 m prechádza chránenými územiami NP Malá Fatra a vedie prevažne po tzv. Malofatranskej magistrále. Prebieha väčšinou po vyznačených turistických chodníkoch so začiatkom v Terchovej s pokračovaním cez Krivánsku Malú Fatru do Lipovca a ďalej cez Lúčanskú Malú Fatru až do cieľa MF100. Malofatranská stovka sa v roku 2023 uskutoční počas 1.-2. júla. 

Malofatranská stovka - MF50

Malofatranská 50 (MF50) je súčasťou podujatia Malofatranská stovka a tvorí prvú časť jeho trasy s cieľom v Lipovci. Veľká časť z trasy* MF50 s parametrami 56 km / +3910 m vedie lesnými a horskými turistickými chodníkmi s viacerými výraznými stúpaniami a klesaniami. Na trase je niekoľko čiastočne exponovaných úsekov zaistených reťazami a rebríkmi. Najvyššie položeným bodom trasy je s 1671 metrami vrchol Malého Kriváňa. MF50 v roku 2023 štartuje rovanko, ako aj stokilometrová trasa, v sobotu 1. júla
 
 
 
Nízkotatranská stíhačka sa vracia na slovenskú ultrabežeckú scénu so svojou takmer sto kilometrov dlhou trasou vedúcou z Telgártu až na Donovaly. V sobotu 15. júla ráno vyrazia ultrabežci na trasu s parametrami 98,5 km / +5640 m, ktorá ich prevedie v rámci 13. ročníka podujatia Nízkotatranská stíhačka (15.-16. júl) hrebeňom Nízkych Tatier a Starohorskými vrchmi. Ide o trasu s najvyššou nadmorskou výškou v rámci našej súťaže. Na Čertovici treba počítať s naháňačkou za postupovými miestami, čo je (s ohľadom na limit počtu účastníkov pre pohyb v noci v národnom parku) špecialita najstarších stokilometrových ultra pretekov na Slovensku.
 
 
 
Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra a zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Trasa začína 29. júla ráno v Dolnom Harmanci a cez Japeň, Staré Hory, Krížnu, Ploskú, Rakytov, Malinô Brdo a Sidorovo vedie do Ružomberka. Ultra Fatra patrí s 55 km / +3700 m k tým najnáročnejším päťdesiatkam na Slovensku.
 
 
 
Východniarska stovka je náročný horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa spája Kysak a Košice. Podujatie, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo v roku 2015, sa v roku 2023 vracia s pozmenenou trasou s parametrami 107 km / +5320 m, ktorá vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, prevažne časťou Volovské vrchy. Zmena trasy Východniarskej stovke nič neubrala na aktraktívnosti, práve naopak. S 5320 metrami celkového stúpania ide o jednu z najnáročnejších stoviek na Slovensku. El Presidente Belo privíta diaľkoplazov a ultrabežcov na 7. ročníku Východniarskej stovky počas 5.-6. augusta.
 
 
Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/news/vychodniarska-stovka/
 
 
Východniarska stovka prináša okrem úpravy stokilometrovej trasy aj novinku v podobe kratšej trasy Východniarska 50 (5.-6. august) so štartom v Kojšove a cieľom v Košiciach. Má parametre 59 km / +2610 m a prevedie vás z Kojšova cez Folkmarskú skalu späť do Kojšova, kde sa napojí na trasu stovky a cez Kojšovskú hoľu pokračuje Voovskými vrchmi až do spoločného cieľa podujatia. 
 
 
 
Rusínska 100 je ultrabeh a diaľkový pochod so štartom aj cieľom v meste Stropkov. Jeho viac ako sto kilometrov dlhá trasa* vedie Ondavskou vrchovinou v Zemplínskej župe a pokračujú do susednej Šarišskej župy cez mesto Svidník ležiace v severnej časti Nízkych Beskýd. Prechádzajú regiónom rusínskych obcí a po hranici s Poľskom. Trasa R100 sčasti prechádza chránenou krajinnou oblasťou Východné Karpaty. Rusínska 100 sa v roku 2022 bude konať počas 26.-27. augusta. Podujatie umožní mnohým účastníkom Slovenskej Ultratrailovej Ligy spoznať nové miesta na Slovensku a tiež srdečnosť a pohostinnosť organizátorov podujatia z Klubu bežcov Stropkov. *Parametre trasy Rusínskej 100 budú doplnené.
 
 
 
Súčasťou podujatia Rusínsky ultra beh organizovaného Klubom bežcov Stropkov je aj kratšia ultra trasa* s názvom Rusínska 66. Jej štart aj cieľ sa nachádzajú v meste Stropkov. Rusínska 66 sa v roku 2022 bude konať v sobotu 26. augusta. Spolu so stovkou vás trasa zavedie do regiónu zaujímavého svojou prírodou, historickými stavbami a drevenými kostolíkmi, pamätníky a z I. a II. svetovej vojny, či pútnickými miestami. *Parametre trasy Rusínskej 66 budú doplnené.
 
 
 

Hriňovská stovka je jedným z mladších stokilometrových podujatí na slovenskej ultra scéne. Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa vedie v podobe okruhu Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v roku 2019. Štvrtý ročník podujatia s trasou 114 km / +4800 m a so štartom aj cieľom v meste Hriňová sa uskutoční počas 9.-10. septembra. Trasa charakteristická lúkami a lazmi skrýva nejedno prevapenie a vyniká predovšetkým v strednej a záverečnej časti náročným profilom.

 
 
Novinka slovenskej ultrabežeckej scény pre rok 2023, to je nové podujatie Big Bear's Ultra, ktoré sa bude konať počas 23.-24. septembra. Ponúka dve trasy, z ktorých tá dlhšia je zároveň najdlhšou trasou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2023. Stovkárska trasa BBU 100+ s parametrami 118 km / +6300 m má svoj štart a cieľ na Budatínskom hrade. Tento stovkársky okruh vás prevedie okolo Žiliny - presnejšie kopcami Kysuckej vrchoviny (Dubeň, Straník), Malou Fatrou s Veľkým a Malým Kriváňom a Suchým v jej Krivánskej časti a s Minčolom v jej Lúčanskej časti, ako aj Súľovskými vrchmi Žibrid, Kečka). 
 
 
 
Približne polovičná trasa podujatiaBig Bear's Ultra so štartom v Strečne a s cieľom v Budatíne prebieha od Strečna po rovnakej trase, ako hlavný stokilometrový  pretek. Trasa BBU 60+ má parametre 62 km / +3500 m a počas 23.-24. septembra vás zavedie do Malej Fatry a Súľovských vrchov.
 
 
 
Javornícka stovka je jesenný horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorý sa koná na jeseň v pohorí Javorníky na západnom Slovensku. V sobotné ráno 7. októbra sa ultrabežci a diaľkoplazi zídu na štarte stovky v Čadci, aby sa vydali v ústrety lesom, lúkam, osamoteným lazom a nádhernému pohraničnému hrebeňu pohoria, ktoré v posledných ročníkoch poskytlo účastníkom Javorníckej stovky neopakovateľný zážitok plný jesenných farieb. Trasa Javorníckej stovky dlhá 106 kilometrov s viac ako 4000 metrami stúpania má cieľ v Lysej pod Makytou. Podujatie organizované o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL sa koná počas 7.-8. októbra.
 
 

TABUĽKA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2023

Po ukončení ročníka budú traja najúspešnejší účastníci v kategóriách Muži a Ženy zo všetkých troch súťaží slávnostne vyhlásení na koncoročnom stretnutí SLOVAK ULTRA TRAIL.

Vaše otázky týkajúce sa Slovenskej Ultratrailovej Ligy a jej bodovania môžete adresovať prostredníctvom e-mailu na info@slovakultratrail.sk.

 

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: