Slovenská Ultratrailová Liga je celoročná bodovacia súťaž pre účastníkov slovenských ultratrailov. Súťaž je organizovaná občianskym združením SLOVAK ULTRA TRAIL v spolupráci s organizátormi podujatí zaradených do ligy.

Partnerom našej súťaže je RunningPro, obchod so širokou ponukou pre priaznivcov behu.

Naša súťaž v roku 2022 zavíta do Kysuckej vrchoviny, Javorníkov, Oravskej Magury, Malej Fatry, Veľkej Fatry, Strážovských vrchov, Veporských vrchov, Stolických vrchov, Nízkych Beskýd a na Kozie chrbty.

Ak ste na niektorých z týchto miest ešte neboli, naša súťaž a samozrejme jednotlivé jej podujatia sú výbornou príležitosťou, ako ich spoznať. Vynikajú rôznorodosťou prírodnej scenérie, podmienok a trás, no spája ich snaha organizátorov - členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL - poskytnúť účastníkom pekný zážitok z ultrabehu či diaľkovej turistiky v okruhu ľudí, ktorí do ultrabehu, organizovania pretekov alebo pomoci na nich dávajú kus seba samých. Veríme, že Slovenská Ultratrailová Liga a naše akcie budú pre vás cestou plnou objavovania a pekných chvíľ strávených v horách.

TABUĽKA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2022 

SÚŤAŽE

Aj v roku 2022 ponúka Slovenská Ultratrailová Liga tri súťaže so samostatným bodovaním (v každej z nich sú samostatné kategórie Muži a Ženy).

SUT Liga (hlavná súťaž)

Do hlavnej súťaže patrí 12 trás s dĺžkou od 43 km až po 114 km, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Cieľom je počas aktuálneho ročníka získať čo najviac bodov z jednotlivých podujatí, ktoré sú zaradené do Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020, pričom do celkového bodovania sa započíta 8 akcií s najvyšším bodovým ziskom.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/sut-liga-hlavna-sutaz/

Malá SUT Liga

Sedem podujatí s dĺžkou trás od 43 km do 70 km, sedem rôznych miest na Slovensku, príležitosť na mnoho pekných zážitkov z behu v horách. Viac informácii o Malej SUT Lige nájdete TU.

Rebríček podľa účasti

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/slovenska-ultratrailova-liga/rebricek-podla-ucasti/

Treťou súťažou v rámci Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2022 je súťaž s bodovaním do samostatného rebríčka na základe úspešne absolvovaných podujatí zaradených do tejto súťaže s prihliadnutím na ich obtiažnosť. Viac informácii o tejto súťaži nájdete TU.

Po ukončení ročníka budú traja najúspešnejší účastníci v kategóriách Muži a Ženy zo všetkých troch súťaží slávnostne vyhlásení na koncoročnom stretnutí SLOVAK ULTRA TRAIL.

Vaše otázky týkajúce sa Slovenskej Ultratrailovej Ligy a jej bodovania môžete adresovať prostredníctvom e-mailu na info@slovakultratrail.sk.

PODUJATIA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2022

* Dátumy označené červenou farbou predstavujú hraničný termín pre rozhodnutie organizátora, či sa podujatie vzhľadom na aktuálnu situáciu bude / nebude konať a na oznámenie konania virtuálnej verzie podujatie v prípade nekonania sa "živých" pretekov.

Viac tu: https://www.slovakultratrail.sk/terminovka-sut/

Kysucká stovka VIRTUAL

Kysucká stovka predstavuje skutočnú výzvu pre priaznivcov diaľkových pochodov a horského ultrabehu. Parametre trasy (113 km  / +4700 m) a predovšetkým zimné podmienky Kysuckých Beskýd a Javorníkov (ak príroda spolupracuje) robia z nej jedno z najextrémnejších podujatí tohto druhu na Slovensku. Tradičná akcia na Kysuciach sa tento rok uskutoční vo VIRTUAL forme, a to počas 4.-6. marca a 11.-13. marca. Účastníci Kysuckej stovky VIRTUAL obdržia jeden bod do rebríčka podľa účasti.

ALS BEH Kozí kameň

Prvou z noviniek Slovenskej Ultratrailovej Ligy je charitatívny bežecký pretek zameraný na pomoc osobám trpiacim ALS t.j. druh svalovej atrofie, pri ktorej ide o stratu buniek centrálnej nervovej sústavy - ALS BEH Kozí kameň. Jeho trasa so štartom a cieľom v meste Svit vedie pohorím Kozie chrbty. Na 45 kilometroch naberiete 1800 metrov stúpania, pričom väčšina trasy vedie lesmi a časť aj lúkami. Najvyššie položený bod trasy jej dal aj názov - je to vrch Kozí kameň s 1255 metrami nachádzajúci sa južne od Svitu. ALS BEH Kozí kameň sa bude konať v sobotu 9. apríla.

Strážovská 50

Ultra preteky s trasou 50 km / +2500 m majú pre tento rok svoj termín v kalendári v sobotu 7. mája. Trasa tohto horského ultramaratónu a diaľkového pochodu so štartom a cieľom v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice prechádza krásnym prostredím Strážovských vrchov. Na najvyššie body sa dostáva na vrcholoch Baske a Vápeč (oba majú 955 m). Hlboké lesy, rozľahlé lúky, strmý výstup na Vápeč a nádherné výhľady sú kulisou podujatia, ktoré už má za sebou niekoľko vydarených ročníkov.

Strečnianska mašľa

Malá Fatra obklopuje Strečno od nepamäti a preto sa organizátori z klubu KST UHLÍK Strečno rozhodli spojiť tieto nerozlučné dvojičky. Pripravili pre všetkých milovníkov horských ultramaratónov a diaľkových pochod toto podujatie - Strečniansku mašľu - 50 km okolo Strečna s takmer 3000 nastúpanými metrami. Trasa Strečnianskej mašle prechádza po turisticky značených chodníkoch Krivánskej a Lúčanskej Malej Fatry, pričom okruh Krivánskou Malou Fatrou vedie chránenými územiami Národného parku Malá Fatra. Preteky sa v roku 2022 budú konať v sobotu 25. júna.

Malofatranská stovka (MF100)

Malofatranská stovka sú preteky v nádhernom prostredí pohoria Malá Fatra. Trasa Malofatranskej stovky (112 km / +6770 m) prechádza chránenými územiami NP Malá Fatra a vedie prevažne po tzv. Malofatranskej magistrále. Prebieha väčšinou po vyznačených turistických chodníkoch so začiatkom v Terchovej s pokračovaním cez Krivánsku Malú Fatru do Lipovca a ďalej cez Lúčanskú Malú Fatru až do Fačkovského sedla, kde sa nachádza cieľ MF100. Malofatranská stovka sa v roku 2022 uskutoční počas 2.-3. júla.

MF50

Malofatranská 50 (MF50) je súčasťou podujatia Malofatranská stovka a tvorí prvú časť jeho trasy s cieľom v Lipovci. Veľká časť z trasy MF50 (parametre trasy 53 km / +3780 m) vedie lesnými a horskými turistickými chodníkmi s viacerými výraznými stúpaniami a klesaniami. Na trase je niekoľko čiastočne exponovaných úsekov zaistených reťazami a rebríkmi. Najvyššie položeným bodom trasy je s 1671 metrami vrchol Malého Kriváňa. MF50 v roku 2022 štartuje rovanko, ako aj 112 km dlhá trasa, v sobotu 2. júla
 
 
 
Podujatie Nízkotatranská stíhačka sa v roku 2022 nekoná. Poďakovať sa za to môžeme občianskemu združeniu NUFIA, resp. pani Márii Barátiovej, ktorá konanie napadla s vymyslenými argumentmi a podarilo sa jej žiaľ podujatie Nízkotatranská stíhačka pre rok 2022 zablokovať. Informácie nájdete TU
 
 
Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra a zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Trasa začína 30. júla ráno v Dolnom Harmanci a cez Japeň, Staré Hory, Krížnu, Ploskú, Rakytov, Malinô Brdo a Sidorovo vedie do Ružomberka. Ultra Fatra patrí s 55 km / +3700 m k tým najnáročnejším päťdesiatkam na Slovensku.
 
 
 
Podujatie Východniarska stovka sa v roku 2022 nekoná. Poďakovať sa za to môžeme opäť občianskemu združeniu NUFIA, resp. pani Márii Barátiovej z Košíc, ktorá konanie napadla a podarilo sa jej žiaľ podujatie Východniarska stovka pre rok 2022 zablokovať. Bez akéhokoľvek záujmu o komunikáciu s organizátorom, s prekrúcaním pravdy a využitím toho istého zlomyseľného mechanizmu, ktorý používa aj pri iných svojich aktivitách. Informácie nájdete TU
 
 

V sobotu 27. augusta bude mať premiéru trasa Ultramagura 71. Novinka s parametrami 71 km / +2850 m a so štartom a cieľom v Zázrivej spája dva obľúbené okruhy organizátorov pretekov Zázrifské pobehaňä. Prvý vedie okolo málo navštevovaného kopca Pupov (1095 m), ktorý sa nachádza medzi Zázrivským a Terchovským chotárom a ponúka nádherné výhľady na Rozsutce. Druhý vás prevedie po hrebeni Oravskej Magury - zelenej, plnej mystiky, divej zveri, života, no ľuďmi (bohuvďaka) zabudnutej.

 
 

Najkratšie ultra na Slovensku? Stále však nie je zadarmo. 43 kilometrov a 1650 behateľných výškových metrov na trase Ultrapobehaňä 43 vás počas 27. augusta svojou rýchlosťou dostatočne vytrápi. Ako vstupná brána od krátkych behov do sveta ultrapretekov ideálne! Ultrapobehaňä 43 je strednou trasou, ktorú Jogošíci pre vás pripravili v rámci Zázrifského pobehaňä. Prevedie vás cez grúne a pasienky nad obcou Zázrivá, sedlo medzi Zázrivou a Terchovou, hrebeň Oravskej Magury až do sedla Lutiše, okolo kopca Mravečník a okolo známej Terchovskej Rozhľadne. Pobežíte náučným chodníkom “Jánošíkovým chotárom”, cez malebnú osadu Jánošíkovci a cez jeden z dvoch vrcholov jeho domáceho kopca - Pupov a nádhernými grúňmi s výhľadom na Rozsutce do cieľa v Zázrivej.

Hriňovská stovka

Hriňovská stovka je jedným z najmladších stokilometrových podujatí na slovenskej ultra scéne. Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa vedie v podobe okruhu Veporskými a Stolickými vrchmi, mal svoju premiéru v roku 2019. Tretí ročník podujatia s trasou 114 km / +4800 m a so štartom aj cieľom v meste Hriňová sa uskutoční počas 10.-11. septembra. Trasa charakteristická lúkami a lazmi skrýva nejedno prevapenie a vyniká predovšetkým v strednej a záverečnej časti náročným profilom.

 
Rusínska 100 je jesenný ultrabeh a diaľkový pochod so štartom aj cieľom v meste Stropkov. Trasa (110 km / +4336 m) vedie Ondavskou vrchovinou v Zemplínskej župe a pokračujú do susednej Šarišskej župy cez mesto Svidník ležiace v severnej časti Nízkych Beskýd. Prechádzajú regiónom rusínskych obcí a po hranici s Poľskom. Trasa R100 sčasti prechádza chránenou krajinnou oblasťou Východné Karpaty. Rusínska 100 sa v roku 2022 bude konať počas 24.-25. septembra. Podujatie umožní mnohým účastníkom Slovenskej Ultratrailovej Ligy spoznať nové miesta na Slovensku a tiež srdečnosť a pohostinnosť organizátorov podujatia a dobrovoľníkov, ktorá sprevádzala v septembri v roku 2021 nultý ročník podujatia.
 
 
 
Súčasťou podujatia Rusínsky ultra beh je aj kratšia ultra trasa s názvom Rusínska 66. Jej štart aj cieľ sa nachádza v meste Stropkov. Parametre trasy sú oproti úvodnému ročníku o niečo navýšené - 70 km / +2500 m. Rusínska 66 sa v roku 2022 bude konať v sobotu 24. septembra. Spolu so stovkou vás trasa zavedie do regiónu zaujímavého svojou prírodou, historickými stavbami a drevenými kostolíkmi, pamätníky a z I. a II. svetovej vojny, či pútnickými miestami.
 
 
 
Javornícka stovka je jesenný horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorý sa koná na jeseň v pohorí Javorníky na západnom Slovensku. V sobotné ráno 8. októbra sa ultrabežci a diaľkoplazi zídu v Čadci, aby sa vydali v ústrety lesom, lúkam, osamoteným lazom a nádhernému pohraničnému hrebeňu pohoria, ktoré v posledných ročníkoch poskytlo účastníkom Javorníckej stovky neopakovateľný zážitok plný jesenných farieb. Trasa Javorníckej stovky dlhá 106 kilometrov s viac ako 4000 metrami stúpania má cieľ v Lysej pod Makytou.
 

 

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: