8. ročník (2022)

Partnerom súťaže Slovenská Ultratrailová Liga je:

Slovenská Ultratratrailová Liga 2022 sa blíži k svojmu finále. Pred nami je posledné kolo, ktoré nás zavedie do Javorníkov. Po prestávke v roku 2020  zapríčinenej Covidom a po skrátenej verzii v roku 2021 (z toho istého dôvodu) sa Javornícka stovka vracia počas 8.-9. októbra na scénu so svojou 106 kilometrov dlhou trasou z Čadce do Lysej pod Makytou.

Ešte predtým sa však poďme pozrieť na aktuálny stav Slovenskej Ultratrailovej Ligy po ôsmom kole, ktoré bolo na programe počas 24.-25. septembra. Po Hriňovskej stovke nasledovala novinka tohtoročnej súťaže - 1. ročník Rusínskej 100 a 66. V ponuke organizátorov z Klubu bežcov Stropkov bola 110 kilometrov dlhá trasa Rusínskej 100 a tak isto aj 71 kilometrov dlhý okruh (Rusínska 66). Obidve trasy boli súčasťou Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Ako to na severovýchode Slovenska dopadlo?

Pred štartom na námestí v Stropkove

Na 110 km trase Rusínskej stovky v kategórii mužov s veľkým náskokom zvíťazil Marián Priadka, ktorý túto trasu zabehol za 10:57:23. Na druhom mieste dobehol do cieľa v Stropkove Július Huszthy s časom 12:53:11, tretie miesto patrilo Patrikovi Hrotekovi (12:56:56).

Top 3 muži na trase Rusínska 100 (foto: Klub bežcov Stropkov)

V kategórii žien si na Rusínskej 100 víťazstvo pripísala Denisa Kušnierová. Do cieľa dobehla s parádnym časom 14:27:55. V celkovom poradí bola Denisa na 8. mieste!

Denisa Kušnierová - víťazka Rusínskej 100 (foto: Klub bežcov Stropkov)

Na druhom mieste do cieľa Rusínskej 100 do Stropkova dobehla Eva Čurlejová s časom 16:39:50. Tretie miesto patrilo Stanislave Piegerovej (21:07:08).

Eva Čurlejová - druhá žena v cieli Rusínskej 100 (foto: Klub bežcov Stropkov)

Stanislava Piegerová v cieli Rusínskej 100 na treťom mieste (foto: Klub bežcov Stropkov)

Na kratšej trase Rusínska 66 zvíťazil s časom 07:21:41 Adam Drga. Za ním na druhom mieste do cieľa dobehol Marcel Hanečák (07:35:04). Na tretej priečke trasu dokončil Vlado Frický s celkovým časom 07:49:45.

Top 3 muži na trase Rusínska 66 (foto: Klub bežcov Stropkov)

V kategórii žien na Rusínskej 66 zvíťazila poľská ultrabežkyňa Anna Leśniak s časom 08:08:41. Druhé miesto patrilo Kristíne Hanečákovej (08:36:05), ako tretia trasu dokončila Renáta Lechvár za 09:13:17.

Top 3 ženy na trase Rusínska 66 (foto: Klub bežcov Stropkov)

Všetkým účastníkom pretekov Rusínska 100 a 66 srdečne gratulujeme k ich výkonom a zároveň im srdečne ďakujeme, že svojou účasťou pomohli vytvoriť na týchto pretekoch skvelú atmosféru! Kompletné výsledky podujatia Rusínska 100 a 66 nájdete TU

SLOVENSKÁ ULTRATRAILOVÁ LIGA PO 8. KOLE

Poradie v súťažiach SUT Liga a Malá SUT Liga po ôsmich uskutočnených kolách (ALS BEH Kozí kameň, Strážovská 50, Strečnianska mašľa, Malofatranská stovka, Ultra Fatra, Zázrifské pobehaňä, Hriňovská stovka, Rusínska 100 a 66) odzrkadľuje výsledky z jedenástich možných trás (v rámci Malofatranskej stovky do ligy patrila aj MF100, aj MF50, Zázrifské pobehaňä ponúkalo dve trasy - Ultramagura 71 a Ultrapobehaňä 43, Rusínska 100 a 66 mala taktiež v ponuke dve trasy).

V hlavnej súťaži SUT Liga v kategórii mužov sa poradie na prvých troch pozíciach opäť pozmenilo. Vo vedení vďaka bodovému prídelu za víťazstvo zo Stropkova ostal Július Huszthy so 5408 bodmi. Na druhom miesto je ďalší z rýchlych účastníkov Rusínskej 100 - Jan Sameliak (4073 bodov). Na tretie miesto sa s 3693 bodmi posunul Mário Jánoš. Medzi ženami aj po Rusínskej 100 ostala na prvom mieste Monika Halúsková s 3639 bodmi. Na druhom miesto je Mária Kubová (2860 bodov), na tretie miesto sa po úspešne dokončenej Rusínskej 100 posunula Lenka Klusová s 2749 bodmi.

V súťaži Malá SUT Liga v kategórii mužov sa poradie na top priečkach po skončení Rusínskej 66 taktiež zmenilo. A pretože išlo o posledné kolo tejto súťaže, ide už o konečné poradie. Do čela sa opäť dostal víťaz zo Stropokova - Adam Drga s 3547 bodmi. Na druhé miesto tak posunul Richarda Kusého s 2887 bodmi, tretie miesto patrí Júliusovi Huszthemu, ktorý má na konte 2535 bodov. V kategórii žien sa po Rusínskej 66 poradie na top priečkach už nemenilo. Tri víťazstvá v rade zabezpečili Ivane Líškovej výrazný náskok na čele tejto súťaže s 3150 bodmi a tým aj víťazstvo. Na druhom priebežnom mieste je Anna Brašeňová s 2302 bodmi, tretia pozícia patrí Monike Halúskovej s 2284 bodmi.

V súťaži Rebríček podľa účasti je po Rusínskej 100 a 66 v kategórii žien na čele Monika Halúsková s 2401 bodmi za ALS BEH Kozí kameň, Strážovskú 50, Strečniansku mašľu, Malofatranskú stovku, Ultra Fatru, Zázrifské pobehaňä, Hriňovskú stovku a virtuálnu Kysuckú stovku. Za ňou je Lenka Klusová s 1900 bodmi za 6 absolvovanýcj akcii, tretie m,iesto patrí Petre Navrátilovej s 1601 bodmi (5 dokončených pretekov). Trojica mužov, ktorí absolvovali všetkých osem akcii, ktoré sa uskutočnili "naživo" - Vladimír Jakubec, Mário Jánoš a Jan Sameliak, stále vedie, teraz už so ziskom 2800 bodov.

TABUĽKA SLOVENSKEJ ULTRATRAILOVEJ LIGY 2022

9. kolom Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2022 bude akcia, ktorá bežcov zavedie do jesenného pohoria Javorníky. Javornícka stovka, podujatie ponúkajúce trasu dlhú 106 kilometrov (štart v Čadci, cieľ v Lysej pod Makytou), sa bude konať počas 8. a 9. októbra a organizuje ju o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. Organizátori Javorníckej stovky sa už tešia na účastníkov. :-)