6. ročník (2020)

Tohtoročný kalendár pretekov SLOVAK ULTRA TRAIL sa uzavrel. Ultra akcie sa počas roku 2020 nedostali do všetkých miest, kde by sme ich tak radi videli, no sme vďační aj za to, čo sme spoločne mali možnosť prežiť. Dnes už je jasné, že ôsme kolo Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 - Lazová stovka - bolo zároveň kolom posledným, a tak nastal čas vyhlásiť konečné poradie v jej jednotlivých súťažiach.
 
Víťazom SUT ligy sa pre tento rok je Matej Oravec so 6142 bodmi! Matej tento rok podal fantastické výkony na stokilometrových aj kratších trasách a zaslúžene sa stal kráľom tejto sezóny. Zahájil ju víťazstvom a novým traťovým rekordom (11:45) na marcovej Kysuckej stovke. Po bodovom zisku zo 100MKMK nasledovala úžasná séria troch víťazstiev na troch podujatiach - Ultrapobehaňä 56 (05:24, traťový rekord), Ponitrianska stovka (09:23, traťový rekord) a nakoniec Lazová stovka (12:00)! Gratulujeme a prajeme, aby sa pri ultrabehoch či už na pretekoch alebo mimo nich darilo takto aj naďalej. :-)
 
Foto: Juraj Kožiak (Ultrapobehaňä 56 2020)
 
Druhé miesto patrí Daliborovi Dvorštiakovi, ktorý tak oproti minulému roku vylepšil svoje umiestnenie o jdene stupienok. Dalibor dokončil päť podujatí a na nich získal spolu 4284 bodov. Bol na Kysuckej stovke (6.), Malofatranskej stovke (16.), Nízkotatranskej stíhačke (21.), Ultra Fatre (18.), Ultrapobehaňä 56 (13.), Ponitrianskej stovke (16.) a Lazovej stovke (10.). Svojej povesti ultra železného muža ostal verný, a aj napriek zdravotným problémom skrátenú sezónu dokončil s výbornými výkonmi.
 
Foto: Radovan Harach (Ultra Fatra 2020)
 
Tretie miesto a premiéra v top 3 Slovenskej Ultratrailovej Ligy pre Branislava Ziga! Braňo úspešne absolvoval 7 pretekov, teda všetky s výnimou Malofatranskej stovky. Spolu nazbieral 4083 bodov, ktoré ho v závere vyniesli do prvej trojky. Stabilná výkonnosť na dlhých tratiach s umiestneniami väčšinou v hornej časti výsledkovej tabuľky sprevádzali Braňa touto sezónou. Vyzdvihnúť treba jeho spoločné 3.-4. miesto (spolu s Jánom Obuchom) na 210 km dlhej trati The Shadow Warrior, ktorá je súčasťou 100MKMK.
 
Foto: Fozuma (Ponitrianska stovka 2020)
 
 
Víťazstvo v tohtoročnej SUT lige patrí Lenke Sentkerestiovej, ktorá v tejto sezóne ukázala vynikajúcu formu na dlhých tratiach! Jej celkový bodový zisk na konci sezóny je 6214 bodov, ktoré Lenka získala na šiestich podujatiach ligy. Sezónu zahájila na Kysuckej stovke 3. miestom, po prestávke v pretekoch si tretie miesto zopakovala aj na 112 km dlhej Malofatranskej stovke. S najdlhšou ultra trasou na Slovensku v rámci pretekov si poradila s časom 41 hodín a 15 minút (1. miesto na 100MKMK - The Shadow Warrior). Úspešne prebehla aj 56 km dlhú trasu od Jogošíkov (7. miesto v kategórii) a horúcu Ponitriansku stovku (6. miesto). Na záver sezóny Lenka dobehla ako prvá na 118 km dlhej Lazovej stovke. Tieto vynikajúce výkony pre ňu znamenajú víťazstvo, gratulujeme!
 
Foto: Juraj Kožiak (Ultrapobehaňä 56)
 
Mária Kubová je druhou zo žien, ktorej sa podarilo tento rok absolvovať šesť pretekov Slovenskej Ultratrailovej Ligy (zisk 5002 bodov). Aj ona zahájila stovkársku sezónu na Kysuckej stovke (5. miesto), druhým jej pretekom bola Ultra Fatra, kde skončila v top 10. Poradila si úspešne s náročnou Malofatranskou stovkou, kde došla do cieľa ako 5. žena. Na akcii Ultrapobehaňä 56 Majka zabehla medzi ženami druhý najrýchlejší čas a vo vekovej kategórii zvíťazila. Nasledoval rovnako vynikajúci výkon na Ponitrianskej stovke a 2. miesto. Záverečná Lazová stovka a 5. miesto na nej potvrdili, že Majka tento rok určite patrí k najlepším ultrabežkyniam na Slovensku.
 
Foto: Juraj Kožiak (Ultrapobehaňä 56 2020)
 
Karin Vargová Ursínyová si tento rok z troch pretekov Slovenskej Ultratrailovej Ligy odniesla tri "pódiové" umiestnenia! Prvým z nich bola tretia priečka na novinke Nízkotatranskej stíhačky - teda na trati NTS49. Už o týždeň(!) nasledovalo druhé miesto na 55 km dlhej Ultra Fatre, ktorú prebehla za 8 hodín a 5 minút. Treťou ligovou ultra akciou, ktorú Karin absolvovala, bola záverečná stovka sezóny - Lazovka. Za 18 hodín a 17 minút Karin dobehla do cieľa ako tretia Lazovníčka. Celkovo získala za túto skrátenú sezónu 2499 bodov.
 
Foto: Radovan Harach (Nízkotatranská stíhačka 2020)
 
 
Obmedzenia a zrušené preteky tento rok zasiahli novinku, v ktorej budeme chcieť určite pokračovať. Malá SUT Liga mala pôvodne v kalendári sedem pretekov, no uskutočnili sa žiaľ iba štyri - MF50, NTS49, Ultra Fatra a Ultrapobehaňä 56. Na ďalšie - Strážovskú 50, Severný Živloplaz či Malokarpatskú Vertikálu, si budeme musieť počkať...
 
Marek Bojmír bol jedným z dvoch mužov, ktorí absolvovali tri zo štyroch pretekov tejto súťaže. A boli to vynikajúce výkony na päťdesiatkach v jeho podaní. Prvou ligovou súťažou bola pre neho MF50 v Malej Fatre, kde dobehol s časom 08:26 na 7. mieste. Na Ultra Fatre si s časom 07:33 Marek dobehol po "zemiakovú". Ani v nadupanej štartovke Ultrapobehaňä 56 sa nestratil a po necelých 7 hodinách dobehol na 14. pozícii. Celkovo z týchto troch pretekov získal 1696 a s náskokom aj celokové víťazstvo v Malej SUT Lige 2020, k čomu mu srdečne Gratulujeme!  
 
Foto: Radovan Harach (Ultra Fatra)
 
Na spoločnom 2.-5. mieste sa nám s 1250 bodmi stretli víťazi štyroch uskutočnených pretekov Malej SUT Ligy. Sú nimi títo borci: Patrik Milata (víťaz MF50 s časom 06:47 - CR), Michal Weiss (víťaz NTS49 s časom 05:35), Martin Blahušiak (víťaz Ultra Fatry s časom 06:41) a Matej Oravec (víťaz Ultrapobehaňä 56 s časom 05:25 - CR). 
 
Foto: Juraj Kožiak (Patrik Milata na trati MF50)
 
Foto: Radovan Harach (Michal Weiss v strede ako víťaz NTS49 na Čertovici)
 
Foto: Richard Pouš (Martin Blahušiak na 55 km dlhej trase Ultra Fatry)
 

Foto: Radovan Harach (Matej Oravec a jeho rekordný dobeh do cieľa v Zázrivej)
 
 
Veľmi, veľmi tesné to bolo na prvých priečkach v kategórii žien. Po výbornom výkone zo Zázrivej sa do čela len s dvojbodovým náskokom dostala Lenka Hošeková. Celkovo z troch ťažkých päťdesiatok získala 1856 bodov. Prvým ligovým pretekom pre Lenku bola MF50 - z Malej Fatry si odniesla 3. miesto! Nasledovala Ultra Fatra, kde dobehla na 12. mieste. Spomínané Ultrapobehaňä 56 a druhé miesto v kategórii s časom 08:04 boli jej tretím bodovým zápisom do ligy, ktorý nakoniec rozhodol o Lenkinom víťazstve. Gratulujeme! :-)
 
Foto: Radovan Harach (Lenka Hošeková v cieli Ultrapobehaňä 56 2020)
 
Aj druhé miesto putuje do bežeckej rodiny Hošekovcov - Vanda Hošeková má totiž na konte 1854 bodov. Prvým z dvoch ligových pretekov pre Vandu bola Ultra Fatra. Čas 08:38 a 6. pozícia jej priniesla 604 bodov. Koncom augusta sa Vanda stala kráľovnou Zázrivej, zvíťazila totiž na pretekoch Ultrapobehaňä 56 s vynikajúcim časom 6 hodín a 53 minút.
 
Foto: Juraj Kožiak (Vanda Hošeková na trati Ultrapobehaňä 56)
 
Tretie miesto s 1723 bodmi patrí Karin Vargovej Ursínyovej, ktorá štartovala na dvoch akciách Malej SUT Ligy. Na 49 km dlhej trase z Telgártu na Čertovicu (NTS49) skončila na treťom mieste s časom 7  hodín a 17 minút. Druhá bedňa pre Karin nasledovala hneď v najbližší víkend vo Veľkej Fatre, odkiaľ si odniesla body za 2. miesto (čas 08:05).
 

Foto: Radovan Harach (Karin v stúpaní na Chatu pod Borišovom na Ultra Fatre)

 
Aj napriek nepriaznivej situácii a zrušeným pretekom na jar aj na jeseň sme radi, že sme tento rok nakoniec boli schopní zrealizovať osem podujatí. Celkovo sa ich zúčastnilo 715 individuálnych účastníkov, ktorým srdečne ďakujeme a veríme, že sa čoskoro s nimi stretneme opäť. Medzi nimi sú vytrvalci, ktorí tých akcii absolvovali viac. Nájdeme ich na čele našej tretej súťaže.
 
Kráľom rebríčka podľa účasti na podujatiach SLOVAK ULTRA TRAIL za rok 2020 je maďarský ultrabežec László Frisch. Ako jediný dokončil všetkých osem akcii a nazbieral na nich spolu 36 bodov. Pripomíname , že absolvoval vždy dlhšie resp. najdlhšie trate vrátane The Shadow Warrior. Veľká gratulácia a obdiv k jeho vytrvalosti a výkonom na slovenských ultra akciách!
 
Foto: Radovan Harach (László v cieli podujatia Ultrapobehaňä 56)
 
Ďalej v rebríčku nasledujú traja "7-akcioví" páni, no v prospech dvoch z nich rozhodol jediný bodík. Na spoločnom 2.-3. mieste skončili Martin Minaroviech a Branislav Zigo, zhodne s 31 bodmi. Braňo si ako jedinú akciu roka nezapísal Malofatranskú stovku, Martin pre zmenu Kysuckú stovku. Ostatné akcie však úspešne dotiahli do konca a patrí im tak blahoželanie za výbornú sezónu v ich podaní!
 
Foto: Martin Stolár (Braňo Zigo na upršanej Lazotrase)
 
Foto: Adrian Korenič (Martin Minaroviech na Jarabej skale - Ponitrianska stovka)
 
 
V kategórii žien sa na prvých dvoch miestach opakuje poradie z hlavnej súťaže. 28 bodov zo šiestich podujatí nazbierala Lenka Sentkerestiová. Dokončila Kysuckú stovku, Malofatranskú stovku, The Shadow Warrior na 100MKMK, Ultrapobehaňä 56, Ponitriansku stovku aj Lazovú stovku. Gratulujeme k prvenstvu a veríme, že Lenka bude s takouto chuťou navštevovať akcie SUT aj v budúcnosti. :-)
 
Foto: Jozef Bendík (Lenka v sedle Rakyta na Ponitrianskej stovke)
 
Druhé miesto rovnako za šesť akcii patrí Márii Kubovej. V tomto roku zavítala na Kysuckú stovku, Malofatranskú stovku, Ultra Fatru, Ultrapobehaňä 56, Ponitriansku stovku a Lazovú stovku. Úspešné absolvovanie týchto pretekov jej prinieslo 25 bodov a druhé miesto aj v rebríčku podľa účasti.
 
Foto: Michal Škola (Majka Kubová pred Veľkým Poľom na Ponitrianskej stovke)
 
Dve dokončené stovky a jedna dvestovka, taká bola sezóna Eriky Flekáčovej v Slovenskej Ultratrailovej Lige 2020. Stovkami sú Ponitrianska a Lazovka, dvestovka je na SLovensku iba jedna. Erika získala spolu 15 bodov a to jej prinieslo v rebríčku podľa účasti tretie miesto.
 

Foto: Radovan Harach (Erika Flekáčová so spolubojovníkom Jánom a dobrovoľníkom Marekom v cieli Ponitrianskej stovky)

Na záver vyslovujeme veľké uznanie patrí každému, kto sa zapojil do podujatí Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020. Účastníkom za ich parádne výkony, dobrovoľníkom za ich nenahraditeľnú pomoc, organizátorom za ich prácu pri príprave reálnych aj virtuálnych podujatí (a v tejto sezóne občas aj pevné nervy) a každému, kto počas roka pomohol. Veríme, že sa budúci rok stretneme na viacerých podujatiach a v priaznivejších podmienkach, ako tomu bolo v roku 2020.
 
ĎAKUJEME! :-)

 

Naši mediálni partneri: