6. ročník (2020)

Siedme kolo Slovenskej Ultratrailovej Ligy 2020 bolo v znamení jubilejného 10. ročníka Ponitrianskej stovky. Počas víkendu 12.-13. septembra to po nervydrásajúcom piatkovom podvečere mohli rovné dve stovky bežcov a diaľkoplazov odpáliť z handlovského Námestia baníkov smerom pod Veľký Grič a ďalej k 106 km vzdialenej Nitre. 
 
Bol to horúci víkend, ako pre organizátorov P100, ktorým poriadne podkúrili korona opatrenia a nariadenia, tak aj pre bežcov vďaka letnému počasiu, ktoré sa pričinilo o nebývalý počet DNF. Gratulujeme všetkým 144 finišerom pretekov Ponitrianska stovka k ich výborným výkonom na behavej trase, ktorá je dostatočne známa, no stále ešte vie prekvapiť nejakou tou Žinčicou a Zloborom.
 
Víťazmi sú všetci, ktorí sa postavili na štart Ponitriankej stovky v atmosfére neistoty. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za to, že do Handlovej prišli. Do Nitry prišiel, lepšie povedané pricválal najrýchlejšie Matej Oravec. Minuloročný 10-hodinový rekord Paťa Milatu prekonal o 7 minút a s časom 9:53 sa zapísal do histórie slovenského ultra. Druhé miesto patrí Majovi Priadkovi, ktorý po zranení naštartoval motory a dal to za 10:26. Do tretice všetko dobré - Tomáš Borčin svoj boj s Ponitrianskou stovkou na tretí raz vyhral a dobehol do cieľa na 3. mieste za 11 hodín.
 
Ultra dámam tento rok kraľovala Eva Čurlejová, ktorá zvládla trasu P100 za veľmi pekných 13 hodín a 51 minút. Na druhom mieste dobehla Majka Kubová, ktorá mala v nohách aj Ultrapobehaňä (15:54), o 11 minút neskôr finišovala ako tretia česká bežkyňa Kateřina Klepáčová (16:05).
 
Výsledky z cieľa v Nitre a z kontrolných stanovíšť nájdete na webstránke ULTRA.HIKING.SK.
 
Veľké poďakovanie patrí úžasnému tímu dobrovoľníkov, ktorí na týchto pretekoch pomáhali pred štartom, na občerstvovačkách aj v cieli s neúnavne dodávali energiu bežcom
 
Body sa po siedmom kole ligy menili v hlavnej súťaži a v rebríčku podľa účasti.
 
V hlavnej bodovacej súťaži SUT liga v kategórii mužov je na čele po dvoch víťazstvách za dva týždne Matej Oravec s  4692 bodmi! Takýto trhák sme tu asi ešte nemali :-) Dalibor Dvorštiak, ktorý Ponitriansku stovku dobehol na 15. mieste, je druhý s 3566 bodmi. Na treťom mieste sa vďaka štandardne stabilnému výkonu aj na Ponitrianskej stovke (23. miesto) udržal Branislav Zigo s 3439 bodmi.
 
Matej Oravec na trase Ponitrianskej stovky (foto: Adrian Korenič)
 
V kategórii žien v SUT lige na prvom mieste ostáva Lenka Sentekestiová. Lenka si body odniesla aj z kopcov Vtáčnika a Tribeča a momentálne ich má na konte už 4764! Druhé miesto patrí rovanko bez zmeny Márii Kubovej so 4164 bodmi. Druhé miesto na P100, super výkon a k tomu dve sady cien v cieli :-) Do top 3 sa premiérovo dostáva Eva Čurlejová, víťazka Ponitrianskej stovky, ktorá má na konte 1904 bodov.
 
Lenka Sentkerestiová (foto: Juraj Kožiak)
 
V Malej lige v kategórii mužov nedošlo po 6. kole (P100 výsledky neovplynila) k zmene na čele súťaže. Marek Bojmír absolvoval ako svoju tretiu akciu zaradenú do tejto súťaže práve Ultrapobehaňä 56 a body z neho mu stačili na udržanie si prvého miesta. Za ním na spoločnom 2.-5. mieste sú s 1250 bodmi štyria víťazi štyroch doteraz uskutočnených pretekov - Patrik Milata (MF50), Michal Weiss (NTS49), Martin Blahušiak (Ultra Fatra) a Matej Oravec (Ultrapobehaňä 56).
 
Marek Bojmír na Ultra Fatre (foto: R. Harach)
 
V kategórii žien (P100 poradie neovplynila) sa do čela dostala po výbornom výkone zo Zázrivej Lenka Hošeková (1856 bodov). Aj druhé miesto je momentálne v bežeckej rodine Hošekovcov - Vanda má totiž 1854 bodov. Tretie meisto s 1723 bodmi patrí Karin Vargovej Ursínyovej, ktorá v Zázrivej neštartovala.
 

Lenka Hošeková v cieli Ultrapobehaňä 56 (foto: R. Harach)

V rebríčku podľa účasti s 31 bodmi stále vedie maďarský ultrabežec László Frisch, ktorý ako jediný úspešne absolvoval všetkých sedem kôl (najdlhšie trasy). Na spoločnom 2.-3. mieste sú s 26 bodmi Martin Minaroviech a Branislav Zigo. Medzi ženami v tejto súťaži vedie s tromi dokončenými stovkami, s úspešne absolvovanou šesťbodovou trasou 100 MKMK a s bodmi zo Zázrivej s 23 bodmi Lenka Sentkerestiová pred Máriou Kubovou (20 bodov) a Veronikou Miškovičovou (12 bodov).
 
 
Ôsmym kolom Slovenskej Ultratrailovej Ligy bude Lazová stovka, ktorá sa koná v netradičnom jesennom termíne - 26.-27. septembra. Bežci a diaľkoplazi vyrazia na trať tentoraz z Dolného Lopašova. Veríme, že napriek rôznym zmenám a obmedzeniam si všetci Lazovku dosýtosti užijú a odnesú si z nej pekné zážitky. :-)
 
Foto: Richard Pouš