Montreux Trail Festival

Štvrtý ročník Montreux Trail Festival má dva ciele: priniesť výnimočnú výzvu pre bežcov a zážitok pre všetkých, ktorí sa počas víkendu 25.-26. júla 2020 v švajčiarskom meste Montreux a v okolitých horách budú pohybovať. Zážitok nie len bežecký, ale aj hudobný a v neposlednom rade aj gastronomický. Vďaka organizátorom podujatia je na záver článku zaradená aj súťaž s možnosťou vyhrať štartovné na trasu MXTREME alebo MXALPS.

Montreux Trail Festival so sloganom "Tour des Alpes Vaudoises" predstavuje spojenie očarujúceho prostredia - mesta Montreux na brehu Ženevské jazera, okolitých vysokých hôr, inovantívneho formátu pretekov s mixom trás, ktoré potešia bežcov vrátane ultratrailovej elity. A k tomu všetkému patrí hudba a sviatočná nálada. Riviéra Montreux po jazzovom festivale zažila so vznikom Montreux Trail Festival v júli  2017 malú revolúciu. Podujatie hneď upútaôo svojou srdečnosťou a prostredím. Brehy Ženevského jazera obkolesené vinohradmi ponúkajú úžasné výhľady. Hrad Chateau de Chillon hneď na brehu jazera dodáva miestu na atraktivite. Región vítal horských turistov už pred dvoma storočiami. Dôvodom sú samozrejme Alpy, ktoré sa aj tu stali v 21. storočí prostredím pre horské bežecké preteky s najvyššími alpskými štítmi na dohľad.

Aby mohol vzniknúť event takýchto rozmerov a kvality, bolo vytvorené združenie “Dénivelé Positif”, za ktorím stoja dvaja fanatici, čo sa ultrabehu a hôr týka - Diego Pazos a Cédric Agassis. Diego, ktorý získal v roku 2015 titul švajčiarskeho ultrabežca roka a Cédric, ktorý má mnohoročné skúsenosti s organizovaním trailových pretekov a menežovaním projektov, spojili svoje sily a do podujatia vložili veľkú dávku kreativity, dôkladnosti, ale aj odviazaného "Rock’n Roll" prístupu. Samozrejme, preteky neorganizujú sami, majú podporu ďalších vyše 30 členov organizačného tímu a 250 dobrovoľníkov. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko majú pripravené na rok 2020.

MXTREME (112 KM / +8500 M)

Preteky sa vracajú do programu Montreux Trail Festival s úplne novou trasou. Po štarte z Bex na úsvite trasa rýchlo zvýši vaše tepy výstupom z 500 do 2500 metrov, odkiaľ sa naskytnú výhľady na majestátne štíty Muverans. Nasleduje zostup do nádherného regiónu Pont-de-Nant, Anzeinde a Solalex. Po prvej časti sa trasa dostane do regiónu a prekročí horské sedlo Col de la Croix a masív Chamossaire. Ďalej pokračuje smerom na Leysin (obec v kantóne Vaud), nad ktorou sa týčia skalné veže Mayen a Aï. Výstup na vrchol Rochers de Naye s výhľadom na jazero Léman a zostup cez rokliny Gorges du Chauderon tvoria záverečnú pasáž trasy pred dobehom do cieľa v Montreux.

 • Štart: 25. júla 2020 o 04.00 hod. z Bex
 • Maximálny počet bežcov: 200
 • Občerstvovacie stanice: 9
 • Dropbagy: 2 ks do Sépey
 • Cieľ: Montreux
 • Časový limit: 34 hodín
 • Obtiažnosť: extrémna
 • Trasa je certifikovaná ITRA za 5 bodov
 • Štartovné: 165 CHF
 

MXALPS (55 KM / +4200 M)

Preteky znamenajú návštevu najkrajšej horskej oblasti v kantóne Vaud a beh po celom reťazci hrebeňov a vrcholov nad Montreux. Po štarte z Montreux trasa vedie po fantastických trailoch s množstvom vrcholov, výhľadmi na Mont Blac z Cape aux Moines či na jazero Léman a scenériu Álp. Zmes objavovania, krásy a náročnosti.

 • Štart: 25. júla 2020 o 08.00 hod. z Montreux (Place du Marché)
 • Občerstvovacie stanice: 6
 • Cieľ: Montreux
 • Časový limit: 16 hodín (plus dve časové brány: Col de Chaude - 8 hodín, Sonchaux - 11 hodín)
 • Obtiažnosť: vysoká
 • Trasa je certifikovaná ITRA za 3 body
 • Štartovné: 89 CHF
 

MXSKY (30 KM / +2100 M)

Skyrunneri si prídu na svoje na tretej najdlhšej trase Montreux Trail Festival. Je to trasa, ktorá je výzvou, no aj zábavou pre bežcov. Po štarte z Montreux nasleduje stúpanie na Cubly a beh cez hrebeň Verraux. Zo sedla Col de Jamansa dostanete na  ostrý vrchol Dent de Jaman. Odtiaľto už nasleduje zostup do Montreux, ktorý vedie cez rokliny Gorges du Chauderon.

 
 • Štart: 25. júla 2020 o 11.00 hod. z Montreux (Place du Marché)
 • Občerstvovacie stanice: 3
 • Cieľ: Montreux
 • Časový limit: 9 hodín (plus časová brána: Col de Jaman - 6 hodín)
 • Obtiažnosť: stredná
 • Trasa je certifikovaná ITRA za 2 body
 • Štartovné: 65 CHF
 
ŠTAFETA A DETSKÉ BEHY
 
Špecialitou podujatia je možnosť nie úplne tradičnej štafety - MXFAMILY. Úvodný kilometer v Montreux totiž zabehne dieťa (do 15 rokov) a potom už predá štafetu dospelému bežcovi, ktorý sa vydá za nástrahami a krásami trasy MXSKY. Záverečný kilometer v Montreux potom obaja členovia štafety odbehnú spolu. Deti štartujú na úvodný kilometer o 10.50 hod. Štartovné na MXFAMILY je 82 CHF.
 
V sobotu o 10.15 hod. a 10.30 hod. si deti v rámci MXKIDS môžu v Montreux prebehnúť jeden alebo dva kilometre (dve vekové kategórie). Detské behy sú bezplatné, avšak s povinnosťou registrácie.
 
 
 
Montreux Trail Festival je neodmysliteľne spojený s hudbou. Trail, fun and rock'n'roll. Socha slávneho speváka slávnej skupiny Queen stojí na brehu Ženevského jazera na Place du Marché. A práve tu sa začína v sobotu o 20.30 hod. beh, počas ktorého zažijete rokliny Gorge du Chauderon v noci. Skvelá atmosféra, zábava a nie tak celkom ľahká trailová trasa s časovým limitom 3,5 hodiny a dvoma občerstvovačkami.
 
 
TRAIL VILLAGE
 
Súčasťou podujatia je expo v Montreux na brehu Ženevského jazera - príležitosť prezentovať produkty a nápady tiscíkam ľudí - bežcom, ich fanúšikom, návštevníkom mesta.
 
Webstránka pretekov: https://montreux-trail.ch/en/
 
Aký bol Montreux Trail Festival v roku 2019 a jeho atmosféra, ukazuje oficiálne video z podujatia:
 
 

SÚŤAŽ S MONTREUX TRAIL FESTIVAL

Práve vďaka organizátorom Montreux Trail Festival vám okrem informácii o ich pretekoch môžeme priniesť súťaž o dve voľné registrácie (jednu na 112 km dlhú trasu MXTREME a jednu na 55 km dlhú MXALPS). Odpovedzte správne na súťažné otázky, ktoré nájdete vo formulári, a budete zaradení do žrebovania o možnosť štartovať zadarmo na tomto júlovom švajčiarskom ultra podujatí.

::: SÚŤAŽNÝ FORMULÁR :::

Súťažný formulár bude otvorený do 13. februára 2020 do 12.00 hod. Zo správnych odpovedí následne vyžrebujeme dvoch výhercov (štartovné je neprenosné, v prípade, že výherca ohlási, že o štartovné nemá záujem, nasleduje žrebovanie ďalšieho čísla).