Nízkotatranská stíhačka (2019)

Nízkotatranská stíhačka (NTS) je horský ultramaratón pre jednotlivcov s vyše 100 km dlhou trasou vedúcou hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. Organizátorom podujatia je občianske združenia STS HIKING, partnerom podujatia je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL.

Nízkotatranská stíhačka sa prvýkrát konala v roku 2009 (nultý ročník bol turistickým diaľkovým pochodom s účasťou 25 družstiev). Od roku 2010 na NTS malo možnosť štartovať už 50 dvojčlenných tímov, pričom obmedzená kapacita podujatia súvisela s podmienkami a povoleniami orgánov ochrany prírody. Popri existujúcich stokilometrových diaľkových pochodch bola NTS prvým podujatím s touto dĺžkou trasy, ktoré nabralo charakter ultratrailových pretekov. Stíhačka pokračovala v tejto podobe (s dvojčlennými družstvami) až do roku 2017.

V roku 2018 došlo k výraznej zmene - preteky dvojčlenných družstiev sa zmenili na preteky jednotlivcov. Kapacita podujatia sa zvýšila na 150, pričom však eliminačná kontrola na Čertovici ostala zachovaná (50 bežcov tu končí, 100 pokračuje ďalej). Trasa sa po jednom ročníku, kedy boli organizátori nútení odkloniť výstup na Kráľovu hoľu, vrátila opäť v úseku zo Šumiaca na modrú turistickú značku. Tieto zmeny ostali zachované aj pre jubilejný 10. ročník, ktorý sa koná 20.-21. júla 2019.

Trasa NTS vedie z obce Telgárt po modro značenej cyklotrase do obce Šumiac, ďalej pokračuje po modrej turistickej značke na Kráľovu hoľu, z Kráľovej hole pokračuje s výnimkou zeleno značenej odbočky na Chatu Ďurková pod Chabencom iba po červenej turistickej značke na Donovaly. Z geografického hľadiska je trasa pretekov NTS vedená hlavným hrebeňom pohoria Nízke Tatry. Trasa prebieha väčšinou vo vysokohorskom teréne (až do 2000 m n.m.).

NTS 2019 je súčasťou 5. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Pre NTS 2019 je plánovaná certifikácia ITRA za účelom zaradenia medzi kvalifikačné podujatia pre UTMB.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón pre jednotlivcov
Organizátor          STS HIKING, o.z. v spolupráci s o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 10.
Termín 20.-21. júl 2019
Pohoria Nízke Tatry a Starohorské vrchy
Parametre trasy 103 km / +5740 m
Miesto štartu Telgárt
Čas štartu 05.30 hod.
Trasa Z Telgártu po modro značenej cyklotrase do Šumiacu, po modrej turistickej značke na Kráľovu hoľu a ďalej po červenej turistickej značke (s výnimkou zeleno značenej odbočky na Chatu Ďurková pod Chabencom) až na Donovaly.
Cieľ Donovaly
Časový limit 26 hodín
Ďalšie trasy Nie
Štartovné 59 EUR
Web www.stihacka.hiking.sk
Facebook Link
E-mail stihacka@hiking.sk