Nízkotatranská stíhačka

Nízkotatranská stíhačka (NTS) je ultra trail pre jednotlivcov s vyše 100 km dlhou trasou vedúcou hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. Organizátorom podujatia je občianske združenia STS HIKING, partnerom podujatia je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL.

Nízkotatranská stíhačka sa prvýkrát konala v roku 2009 (nultý ročník bol turistickým diaľkovým pochodom s účasťou 25 družstiev), od roku 2010 na NTS malo možnosť štartovať už 50 družstiev (obmedzená kapacita podujatia súvisela s podmienkami a povoleniami orgánov ochrany prírody). Popri existujúcich stokilometrových diaľkových pochodch bola NTS prvým podujatím s touto dĺžkou trasy, ktoré nabralo charakter ultratrailových pretekov. Stíhačka pokračovala v tejto podobe (s dvojčlennými družstvami) až do roku 2017.

V roku 2018 dochádza k výraznej zmene - preteky dvojčlenných družstiev sa menia na preteky jednotlivcov. Kapacita podujatia sa zvyšuje na 150, pričom eliminačná kontrola na Čertovici ostáva zachovaná (vypadáva 50 bežcov, 100 pokračuje ďalej).

Trasa NTS (stav k 19.1.2018) vedie z obce Telgárt po modro značenej cyklotrase do obce Šumiac, ďalej pokračuje po účelovej komunikácii na Kráľovu hoľu, z Kráľovej hole pokračuje s výnimkou zeleno značenej odbočky na Chatu Ďurková pod Chabencom iba po červenej turistickej značke na Donovaly. Z geografického hľadiska je trasa pretekov NTS vedená hlavným hrebeňom pohoria Nízke Tatry. Trasa prebieha väčšinou vo vysokohorskom teréne (až do 2000 m n.m.).

Nízkotatranská stíhačka 2018 je súčasťou 4. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. NTS je kvalifikačným pretekom pre UTMB (5 ITRA bodov za absolvovanie trasy v časovom limite).

 
Druh podujatia   Ultra trail pre jednotlivcov
Organizátor          STS HIKING, o.z. v spolupráci s o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 9.
Termín 14.-15. júl 2018
Pohoria Nízke Tatry a Starohorské vrchy
Parametre trasy 109 km / +5.764 m
Miesto štartu Telgárt
Čas štartu 05.30 hod.
Trasa Z Telgártu po modro značenej cyklotrase do Šumiacu, po účelovej komunikácii na Kráľovu hoľu a ďalej po červenej turistickej značke (s výnimkou zeleno značenej odbočky na Chatu Ďurková pod Chabencom) až na Donovaly (stav k 19.1.2018)
Cieľ Donovaly
Časový limit 27 hodín
Ďalšie trasy Nie
Štartovné 55 EUR
Web www.stihacka.hiking.sk
Facebook Link
E-mail stihacka@hiking.sk
Foto Fotky od organizátora a účastníkov