Pitz Alpine Glacier Trail 2024

V spolupráci s organizátormi podujatia vám prinášame informácie o extrémnom trailovom behu po streche Tirolska - Pitz Alpine Glacier Trail. Na alpskej trailovej fieste bude mať zastúpenie aj slovenská ultra scéna! 

Mandarfen / Pitztal. Odpočítavanie začalo! Počas 2.-4. augusta 2024 sa v Pitztali po dvanásty raz koná známy trailový beh Pitz Alpine Glacier Trail, ktorý na strechu Tirolska privádza špičkových a hobby športovcov. Šesť vzdialeností - 105, 90, dvakrát 45, 30 a 15 kilometrov zavedie bežcov na parádne traily vysoko v alpských horských scenériách. Trasy sa pohybujú aj v nadmorských výškach viac ako 3 000 m a ich súčasťou je aj prechod ľadovca. Podujatie sľubuje výnimočný zážitok pre bežcov a vďaka širokej ponuke trás si tu na svoje prídu všetci - ultrabežci s ambíciami nad 100 km aj trailoví bežci obľubujúci kratšie trasy do 30 km.

Bohatá ponuka trás

Kráľovskou trasou Pitz Alpine Glacier Trail je P105 Salomon Ultra so 106 kilometrami a 6100 metrami stúpania. Trasa P105 stúpa až do trojtisícovej nadmorskej výšky (mapa a profil trasy). Tieto preteky so štartom v noci zo 2. na 3. augusta (štartuje sa vo vlnách medzi 23:00 a 00:30 hod.) sú súčasťou Salomon Running Tour. Najvyššie položeným bodom trasy je Scharte Mittagskogel s 3070 m n.m. Účastníci, ktorí absolvujú trasu minimálne po 90. kilometer, ale následne odstúpia, majú automaticky zapčítaný výsledok trasy P90 a sú zaradení do jej výsledkovej listiny.

V ten istý čas, ako najdlhšia trasa, štartuje aj trasa P90 Pitztal Glacier Ultra s 5400 metrami stúpania (mapa a profil). Až po 85. kilometer sa trasa P90 zhoduje s P105 (vrátane najvyššie položeného bodu v 3070 m n.m.), no v závere vynecháva úsek Mandarfen – Sunna Alm – Mandarfen a mieri priamo do cieľa v Mandarfen.

Do tretice ultra trasa - P60 Trail Experience. So 62 kilometrami a 4000 metrami hore kopcom ide o náročnú skúšku a pomerne technický terén (mapa). Jej súčasťou je v úvodnej sekcii vrchol Mittagskogel (presnejšie Mittagskogel Scharte s 3070 m n.m.) a prechod ľadovca, následne sa vracia do obce Mandarfen a pokračuje trailom s panoramatickým výhľadom k jazeru Rifflse a následne cez Fuldaer Höhenweg and Taschachhaus späť do obce Mandarfen. Posledný úsek vedie hore k Mittelberglesee a cez Trenkwald do cieľa  Štartuje sa v rovnakom čase a rovnakým spôsobom (vo vlnách), ako tomu je aj u dvoch dlhších trás. 

Nad hranicu ultra sa pozriete aj na štvrtej trase - P45 - Glacier - v popise má aj "najvyššie položený maratón v Alpách, celkové stúpanie je 2800 metrov (mapa a profil). Trasa vás zavedie pod vrchol Mittagskogel (3070 m n.m.) a cez ľadovec na chatu Braunschweiger Hütte. Druhá časť trasy je panoramatická s výhľadmi na ľadovec. Štartuje sa v sobotu 5. augusta o 05:00 hod. Alternatívou je trasa P45 - Rifflsee, kde na trase dlhej 44 km nebudete križovať ľadovec, ale zato sa pozriete k jazeru Rifflsee, ktoré jej aj v jej názve (celkové stúpanie je 2450 metrov). Cez Sunna Alm, Fuldaer Höhenweg a Taschachhaus s výhľadmi na ľadovec mieri do obce Mandarfen, ale tu ešte nekončí. Nasleduje ešte jeden výstup a okruh okolo jazera Rifflsee a až potom zostup chodníkom Zirbensteig do cieľa v Mandarfen.

Ponuka trás je skutočne široká. Okrem ultra si prídu na svoje aj priaznovci kratšieho trailu, a to na trasách P30 GTNS (28 km s 1600 metrami stúpania) a P15 (16 km s 850 metrami stúpania. Obidve štartujú v obci Mandarfen 5. augusta.

Aj deti sú vítané. Nebude chýbať prekážkový detský beh P Kids, ktorú organizuje Bike & Run Club. Beh bude mať meraný čas a všetky deti potom dostanú za účasť certifikát a medailu. V tejto súťaži, ktorá sa začne 5. augusta, záleží na zručnosti, stratégii a rýchlosti. Registrácia je možná priamo v deň preteku.

Registrácia na Pitz Alpine Glacier Trail je otvorená pod týmto odkazom. Všetky informácie o programe: Programme overview Pitz Alpine Glacier Trail. Pripájame oficiálne video z Pitz Alpine Glacier Trail z roku 2023:

Foto: Pitaz Alpine Glacier Trail

V spolupráci s organizátormi podujatia vám prinášame informácie o extrémnom trailovom behu po streche Tirolska - Pitz Alpine Glacier Trail. Na alpskej trailovej fieste bude mať zastúpenie aj slovenská ultra scéna! #pagt2021

Mandarfen / Pitztal. Odpočítavanie začalo! 6. augusta sa v Pitztali deviatykrát koná známy trailový beh Pitz Alpine Glacier Trail, ktorý na strechu Tirolska privádza špičkových a hobby športovcov. Šesť vzdialeností - 100, 85, dvakrát 42, 26 a 15 kilometrov - vyzývajú bežcov do ich limitov po trailoch vysoko v alpských horských scenériách. Najvýznamnejšie sú chodníky P100 a P42-Glacier v nadmorských výškach viac ako 3 000 m, vrátane východu slnka pri ľadovci Pitztal a prechodu ľadovca.

Bohatá ponuka trás

Kráľovskou trasou Pitz Alpine Glacier Trail je P105 so 6100 metrami stúpania (ITRA: 5). Trať stúpa až do trojtisícovej nadmorskej výšky. Tieto preteky so štartom 7. augusta sú súčasťou Salomon Running Tour. V ten istý deň, ako najdlhšia trasa, šyatuje aj P90 s 5300 metrami stúpania (ITRA: 4). Do 85. kilometra sa trasa zhoduje s P105, no potom vynecháva časť Mandarfen – Sunna Alm – Mandarfen a mieri priamo do cieľa.

Do tretice ultra trasa - P60. So 62 kilometrami a 4000 metrami hore kopcom ide o náročnú skúšku (ITRA: 3). Jej súčasťou je vrchol Mittagskogel (3070 m). Nad hranicu ultra sa pozriete aj na štvrtej trase - P45 - Glacier - v popise má aj "najvyššie položený maratón v Alpách (celkové stúpanie 3100 metrov, ITRA: 2). Alternatívou je trasa P45 - Rifflsee, kde nebudete križovať ľadovec, ale zato sa pozriete k jazeru, ktoré jej aj v jej názve (Celkové stúpanie 2450 metrov, ITRA: 2).

Ponuka trás je skutočne široká. Okrem ultra si prídu na svoje aj priaznovci kratšieho trailu, a to na trasách P30 a P15. Obidve štartujú 7. augusta.

Aj deti sú vítané. Nebude chýbať veľkolepá prekážková dráha, ktorú organizuje Bike & Run Club. Beh bude mať meraný čas a všetky deti potom dostanú za účasť certifikát a medailu. V tejto súťaži, ktorá sa začne 7. augusta, záleží na zručnosti, stratégii a rýchlosti. Registrácia je možná priamo v deň preteku až do dvoch hodín pred štartom.

Minulý rok bol Pitz Alpine Glacier Trail prvou veľkou udalosťou v Rakúsku s prísnymi opatreniami súvisiacimi s Covid19. V tomto roku sa budú všetky usmernenia ďalej rozvíjať a vylepšovať, aby sa z podujatia opäť stalo predstavenie, na ktoré sa nezabúda. Online registrácia je otvorená - časovo obmedzené, skoré rezervácie a normálne rezervácie sú už vypredané. Neskoré registrácie sú možné v závislosti od disciplíny až takmer po štart, teda na mieste. Tento rok bude kvôli predpisom 1000 súťažiacich.

Všetky informácie o programe: https://www.pitz-alpine.at/en/pitz-alpine-glacier-trail-2/. Oficiálne video z roku 2020:

Foto: Pitaz Alpine Glacier Trail

 

Naši mediálni partneri: