Rusínska 100 a 66

Rusínska 100 a 66 je jesenný ultrabeh a diaľkový pochod so štartom aj cieľom v meste Stropkov. Trasy vedú Ondavskou vrchovinou v Zemplínskej župe a pokračujú do susednej Šarišskej župy cez mesto Svidník ležiace v severnej časti Nízkych Beskýd. Prechádzajú regiónom rusínskych obcí a po hranici s Poľskom. Trasa R100 sčasti prechádza chránenou krajinnou oblasťou Východné Karpaty. Organizátorom podujatia je o.z. Klub bežcov Stropkov.

Na úvodnom ročníku sa R100 a R66 zúčastnili po tri desiatky bežcov. Napriek ťažkému terénu po nepriaznivom počasí, až na pár jednotlivcov, sa podarilo väčšine dostať do cieľa a tak úspešne uzatvoriť rozhodujúci ročník, ktorý z ohlasov zúčastnených presvedčil organizátorov pokračovať v tomto formáte a skvalitňovať ďalšie ročníky.

Región je zaujímavý ako prírodne tak aj urbanisticky. Zo zaujímavostí regiónu možno spomenúť historické sakrálne stavby „drevené kostolíky“ pamätníky a hrobové miesta padlých z I. a II. svetovej vojny, prírodné a interiérové expozície vojnovej techniky, vyhliadkové veže, pútnické miesta, množstvo národných kultúrnych pamiatok, historické objekty, objavené artefakty z histórie a iné.

Partnerské podujatie SLOVAK ULTRA TRAIL od roku 2022 umožní mnohým účastníkom Slovenskej Ultratrailovej Ligy spoznať nové miesta na Slovensku a tiež srdečnosť a pohostinnosť organizátorov podujatia a dobrovoľníkov, ktorá sprevádzala v septembri v roku 2021 nultý ročník podujatia.

Víťazmi nultého ročníka boli na stovke Adrian Grunert a Martina Bellušová, na kratšej trase zvíťazili Jakub Herstek a Mirka Polaščíková.

Rusínska 100 a Rusínska 66 sú súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Ultrabeh a diaľkový pochod
Organizátor          O.z. Klub bežcov Stropkov
Ročník 1.
Termín 24.-25. september 2022
Pohorie Nízke Beskydy
Parametre trás 110 km / +4336 m
70 km / +2501 m
Miesto štartu Stropkov, Námestie SNP
Čas štartu 07.00 hod.
Trasy Informácie o trase R100 nájdete TU
Informácie o trase R66 nájdete TU
Cieľ Stropkov, Základná škola Konštantínova
Časový limit 29 hodín
Web www.stropkovska20.sk/rusinsky-ultra-beh
Facebook Link
E-mail organizator@stropkovska20.sk

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: