Ultra FATRA

Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bradlá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra a zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Organizátorom behu, ktorý sa najbližšie bude konať 30. júla 2022, je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. 

Trasa začína v Dolnom Harmanci, odkiaľ stúpa po zelenej značke hrebeňom Japeňa na jeho vrchol a následne schádza na Staré Hory. Ďalej pokračuje po modrej značke cez Majerovu skalu na vrchol Krížnej. Tu sa napája na červenú značku a krásnou veľkofatranskou hrebeňovkou pokračuje cez Ostredok na Chyžky, kde odbáča doľava na modrú značku k chate pod Borišovom. Ďalej sa pokračuje po červenej značke cez vrchol Ploskej do Sedla Ploskej. Tu trasa prechádza na zelenú značku a cez Rakytov, Smrekovicu a Nižné Šiprúnske sedlo a ďalej Vyšné Šiprúnske sedlo (červená značka) vedie do Sedla pod Vtáčnikom. Odtiaľto trasa krátko stúpa na Malinné a po zjazdovke schádza na Malinô Brdo. Posledná zmena farby značky - červená značka strmo stúpa na Sidorovo a následne cez Veľkú skalu už schádza do Ružomberka, kde sa nachádza cieľ behu.

Prezentácia účastníkov sa koná v piatok 29. júla v budove Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku (17.00 - 21.30 hod.) a v sobotu ráno na mieste štartu v Dolnom Harmanci od 06.00 do 06.45 hod. Organizátor podujatia okrem plného zabezpečenia na trati pretekov zabezpečuje možnosť nocľahu v telocvični Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku, prevoz pretekárov z tohto miesta na miesto štartu v Dolnom Harmanci (odchod o 05.30 hod.), prevoz batožiny z miesta štartu do cieľa a večeru v cieli (17.00 - 20.00 hod.).

Ultra Fatra 2022 je súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa Ultra Fatry bola certifikovamá ITRA (3 body) a je zaradená medzi kvalifikačné preteky UTMB.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón
Organizátor          O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 7.
Termín 30. júl 2022
Pohorie Veľká Fatra
Parametre trasy 55 km / +3700 m
Miesto štartu Dolný Harmanec, parkovisko pred budovou Mestské lesy
Čas štartu 07.00 hod.
Trasa  Link na trasu behu na TuristickaMapa.sk 
Cieľ Ružomberok, Námestie Andreja Hlinku, Gymnázium sv. Andreja
Časový limit 13 hodín (38. km do 17.00 hod.)
Web www.ultrafatra.sk
Facebook Link
E-mail ultrafatra@gmail.com

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: