ULTRA-TRAIL VIPAVA VALLEY

Na najväčšom slovinskom ultra podujatí Ultra-Trail Vipava Valley bola tento početná výprava bežcov zo Slovenska - slovenská vlajočka svieti vo výsledkovej listine všetkých štyroch trás. SLOVAK ULTRA TRAIL TEAM mal zastúpenie na trasách UTVV50 a UTVV30.

Erik Hübner si vybral z ponuky 50 km dlhú trať UTVV50 (stúpanie 2700 metrov) a zdolal ju za 5:34:48. Znamenalo to pre neho celkovo 13. priečku z 249 bežcov a piate miesto v kategórii M 36-50. O svojom behu nám deň po pretekoch napísal:

Je cítiť, že tieto preteky organizuje partia ľudí, ktorí žijú behom a horami. Všetko, od prihlasovania, cez predštartovné procesy až po samotný beh a cieľové zázemie je perfektne zladené a vyšperkované doslovne s puntičkárskou dôslednosťou. Okrem toho, celá dolina žije touto udalosťou a popri trati povzbudzuje až nezvyčajne veľa ľudí. Človek sa občas cíti skôr ako na nejakom mestskom maratóne. Úžasné.

Po chorobe, ktorá sa ma až nezvyčajne dlho držala som mal mierne obavy, ako bude telo reagovať na zvýšenú záťaž po dobu niekoľkých hodín, no napokon, ako sa ukázalo, boli moje obavy neopodstatnené. Na štarte som sa síce zamotal do pomalšej skupinky, kde sa nedalo predbiehať, takže som mal potom pred sebou asi 150 pretekárov, ale malo to svoje plus – aspoň som počas celých 50 km predbiehal  Nakoľko som mal veľký rešpekt, rozhodol som sa svoje tempo postupne navyšovať podľa pocitov. Takže prvá polovica, ťahajúca sa pomedzi klasické úzke uličky starých usadlostí a dedín, bola viac menej kochajúca a zarezávať som chcel začať až v tej druhej, kde nás čakal 1200 metrový kopec Nanos. No i na začiatku ma raz za čas prekvapilo prudké stúpanie, pravidelne sprevádzané poriadnymi haldami blata. V obci Podnanos sa k nám však pripájala kratšia 30-km trasa a ja som zachytil akurát najhustejší prúd bežcov, takže na začiatku stúpania, kde sa nastupovalo na úzky singláč, som sa musel poslušne zaradiť do vláčiku a šliapať ich tempom dobré dva kilometre. Po rozšírení cesty sa už dalo predbiehať, kopec bol vcelku behateľný, až posledných 200 metrov bolo strmých natoľko, že som musel prejsť do chôdze. Na vrchole, ako vždy, úžasná partia na občerstvovačke, ktorá dodala plno energie a entuziazmu.

Drobec (Peter Juričko) mi ešte na štarte vravel, že z kopca Nanos sa to dá dolu pekne napáliť, tak som teda zatvoril oči a pustil  čo to dá. Všetci uhýbali, niektorí si aj niečo zamrmlali, terén veruže ani zďaleka nebol na beh, samý vápenec, šutre, skoky, ale tenisky držali, stehná ešte viac, tak prečo si to neužiť? Na posledných 14 km som predbehol asi 50 ľudí, z čoho bolo možno aj 10 z mojej trasy, ale to som už neriešil. Pobavilo ma, keď som vbehol do mesta na ulicu, kde bola cieľová brána, ako sa predo mnou obzrel bežec a keď mi zbadal na páse modré číslo, začal šprintovať. Unikol mi o 12 sekúnd. Zbeh mi totálne rozbil stehná, ale o to mi išlo, i keď som si musel hneď po dobehu ľahnúť na asfalt, bol som šťastný, že som si konečne mohol po chorobe schuti zapretekať. A to najmä  vďaka SUT, ktorý sa na mojej účasti na týchto úžasných pretekoch podieľal nemalou mierou. Ďakujem.

Pre Vandu Jenejovú bola trasa UTVV30 (32 km / +1350 m) návratom k pretekom a oslávila ho pekným 21. miestom zo 132 štartujúcich žien (čas 4:24:47). Aké boli pre Vandu prvé preteky po dlhšej vynútenej pauze?

Som hlavne šťastná, že som to dala, keďže ešte pred týždňom som nevedela odbehnúť 20 km a začiatok bol celkom rýchly. Ja som si od začiatku išla tak, aby som sa cítila fajn, lebo som nevedela, čo si môžem dovoliť a skôr som si to užívala. Veľmi dobré bolo značenie a atmosféra na občerstvovačkách. Jedlo - to neviem posúdiť, lebo ja som moc nejedla, ale všade mali všetko, čo som potrebovala. Na trati to bolo super, trošku som sa šmýkala na tom vápenci dole kopcom, ale celkovo to  bol veľmi pekný pretek :-)