Východniarska stovka

Východniarska stovka je náročný horský ultramaratón a diaľkový pochod pre jednotlivcov, ktorého trasa spája Kysak a Košice. Podujatie, ktoré sa po prvý raz uskutočnilo v roku 2015, sa koná pod záštitou mesta Košice a košického samosprávneho kraja.

Trasa Východniarskej stovky vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, prevažne časťou Volovské vrchy. Podujatie je otvorené pre verejnosť, predpokladmi pre účasť sú minimálny vek 18 rokov, riadne prihlásenie a uhradenie štartovného poplatku. 

Po prvých dvoch ročníkoch s "konzervatívnejšou" trasou bol tretí ročník prekvapením zrejme pre väčšinu zúčastnených bežcov a diaľkoplazov. Výrazne vyššia náročnosť, technický terén, Bokšovský hrebeň, to všetko urobilo z V100 jednu z najťažších ultra akcii na Slovensku. V štvrtom ročníku výškové metre dokonca ešte pribudli. Po dvoch rokoch, kedy sa Východniarska stovka kvôli pandemickej situácii a ďalším okolnostiam nekonala, sa podujatie vracia na scénu v roku 2022. Zásadnou zmenou je skrátenie trasy na 105 kilometrov a zmena miesta štartu do obce Kysak.

Zmena trasy Východniarskej stovke nič neubrala na aktraktívnosti, práve naopak. S 5610 metrami celkového stúpania ide o jednu z najnáročnejších stoviek na Slovensku. Zmena trasu priniesla okrem iného aj menej asfaltu a viac "naklonenej roviny". Okrem ťažkého profilu trate treba počítať s tým, že počas V100 väčšinou vládne ak nie horúce, tak aspoň teplé počasie.

Ak si netrúfate zdolať celú trasu Východniarskej stovky, na ktorú je pre jednotlivcov určený limit 32 hodín, dajte dokopy s parťákom alebo parťáčkou dvojčlennú ultra štafetu a zdolajte Východniarsku stovku rozdelenú na dva úseky: 57,5 km a 47,5 km. Predávacím miestom je obec Kojšov, kde na občerstvovačke zvykne vládnuť veselá atmosféra. Celkovo je na trase osem kontrolných a občerstvovacích stanovíšť.

Východniarska stovka 2022 (ultra jednotlivci) je súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa Východniarskej stovky je certifikovaná ITRA (5 bodov) a je zaradená medzi preteky s UTMB Index v kategórii 100k.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 7.
Termín 6.-7. august 2022
Pohoria Volovské vrchy
Parametre trasy 105 km / 5610 m+
Miesto štartu Kysak
Čas štartu 6:00 hod.
Trasa Informácie o trase V100
Cieľ Košice,  reštaurácia a kúpalisko v areáli Ryba Anička
Časový limit 32 hodín
Ďalšie trasy Nie
Štartovné 45 EUR jednotlivci / 90 EUR ultra štafety
Web www.v100.sk
Facebook Link
E-mail info@v100.sk

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: