Zo Slovenska na UTMB, alebo kam za kvalifikačnými bodmi v tomto roku?

UTMB, ale aj ďalšie zahraničné akcie, lákajú každoročne tisícky bežcov. A medzi nimi sa čoraz častejšie objavujú aj mená zo Slovenska. Tento rok je v štartovnýchb listinách trás UTMB (UTMB, TDS, CCC, OCC a PTL) tridsiatka slovenských ultrabežcov. A nie je to všetko samozrejme iba o UTMB.

Účasť na UTMB okrem šťastia v lotérii vyžaduje v prvom rade dostatočný počet kvalifikačných bodov. Pre hlavnú trasu UTMB pre rok 2018 je potrebný zisk 15 bodov z maximálne 3 pretekov. Pre CCC a TDS je to 8 bodov z najviac 2 pretekov, pre účasť na OCC stačí ich polovica. Body majú platnosť pre najbližšie dva ročníky UTMB (napr. body z roku 2016 platia pre UTMB 2017 a 2018). Všetky informácie o kvalifikačných pravidlách vrátane zoznamu pretekov, kde body môžete získať, sú dostupné na webstránke UTMB.

Použiteľnosť získaných bodov nie je však obmedzená iba pre UTMB. Tie isté body sa dajú využiť pre registráciu na Lavaredo Ultra Trail, ale aj ďalšie krásne preteky (napríklad aj Ultra-trail Mt.Fuji). Vyhodnotenie trás kvalifikačných pretekov zabezpečuje ITRA (International Trailrunning Association). O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL je členom ITRA od roku 2015.

Po prvý raz sa možnosť získať kvalifikačné body vtedy ešte priamo od UTMB dostala na Slovensko v roku 2010 vďaka Nízkotatranskej stíhačke. Tá ostala jediným takýmto podujatím aj v ďalšom roku, až v roku 2012 sa pridali ďalšie preteky - Ponitrianska stovka a 100 MKMK. A postupne pribúdali ďalšie a ďalšie. Každoročne sa snažíme o certifikáciu našich trás, aby sme okrem zážitkov zo samotného behu umožnili bežcom získať ako bonus aj ITRA body potrebné pre registráciu na UTMB či iné zahraničné preteky, kde sa vyžadujú.

Koľko ich je v roku 2017?

Ku dnešnému dňu (2. august) môžete body získať na desiatich slovenských podujatiach, ktorých trasy certifikovala ITRA, pričom osem z nich je začlenených do nášho združenia.

Malofatranská stovka (1. júl)

Júlová ultra jazda Malou Fatrou organizovaná o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL s parametrami trasy 105 km / +7000 m - najnáročnejšia stovka (ak berieme do úvahy vzdialenosť okolo 100 km) na Slovensku láka každý rok stovky bežcov. Časový limit je 32 hodín a 5 kvalifikačných bodov do vrecka. Ak si netrúfate na celú trasu, určite Vás poteší možnosť zúčastniť sa MF 100 ultra štafiet, kde si dvaja bežci podelia úseky dlhé 55 km (4 kvalifikačné body) a 50 km (3 kvalifikačné body).

www.mf100.sk

Nízkotatranská stíhačka (15. júl)

Najstaršie ultratrailové preteky na Slovensku uskutočnia tento rok svoj už 8. ročník. Mierna zmena v úvode trasy predĺžila jej trasu na 105 km, čo spolu s 5740 m celkového stúpania a celkovým charakterom podujatia vytvára náročnú výzvu. Časový limit pre tímy (ide o preteky dvojčlenných družstiev) je 26 hodín, pričom úspešné absolvovanie NTS bude znamenať zisk 5 bodov. Organizátorom NTS je STS HIKING, o.z., pričom NTS je začlenená do SUT ako partnerské podujatie.

www.stihacka.hiking.sk

Ultra Fatra (29. júl)

S heslom "Zaži divočinu" prichádza druhý ročník´ultrabehu hrebeňom Veľkej Fatry, ktorého organizátorom je o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. Trasa 54 km / +3660 m, krásna fatranská príroda a veselý tím organizátorov, a k tomu aj 4 body od ITRA pri absolvovní náročnej trasy v limite 13 hodín.

www.ultrafatra.sk

100MKMK - The Shadow Warrior (18. august)

Šesť bodov, čiže maximum. Toľko ITRA pridelila po certifikácii najdlhšej ultratrailovej trase na Slovensku. 207 km v Malých Karpatoch je súčasťou podujatia 100 Míľ Krajom Malých Karpát, podujatia, ktoré je previerkou fyzickej aj psychickej odolnosti bežcov aj diaľkoplazov.

www.100mkmk.wbl.sk

Východniarska stovka (5. august)

Východniarska stovka je ultra trail a diaľkový pochod pre jednotlivcov a štafetový beh, ktorého trasa spája dve najväčšie mestá na východnom Slovensku - Prešov a Košice). Trasa dlhá takmer 130 km vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, prevažne časťou Volovské vrchy. Po jej zdolaní si môžete z cieľa okrem intenzívneho zážitku odniesť aj 5 kvalifikačných bodov.

www.v100.sk

Rýchlik Zoška - Bratislava (2. september)

Zo Zošky do Bratislavy za štyri a pol hodiny cez kopce, aj takú rýchlu jazdu predvádzajú tí najväčší makači na prvom zo septembrových podujatí SLOVAK ULTRA TRAIL. 50 km trasa Rýchlika je vhodná aj pre začínajúcich ultratrailových bežcov a s jej absolvovaním získate aj 3 body od ITRA.

www.rychlikzoskabratislava.sk

Ponitrianska stovka (16. september)

Pomaly už tiež klasika slovenského ultra - horský ultramaratón a diaľkový pochod pohoriami Vtáčnik a Tribeč - prilákal minulý rok 240 účastníkov. Trasa 105 km / +3920 m je dostatočnou výzvou pre každého, kto sa postaví na jej štart v Handlovej. Podujatie organizované o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL umožňuje zisk 5 bodov pri dokončení jeho trasy do 24 hodín.

www.p100.sk

Javornícka stovka (7. október)

Ani v októbri slovenské ultra nespí. Top akciou v tomto mesiaci je Javornícka stovka, horský ultramaratón a diaľkový pochod z Čadce do Lysej Makyty. Medzi týmito dvoma miestami na vás čaká 106 km a 4080 metrov celkového stúpania. Nádherná príroda, roztratené lazy, námaha aj zábava, a v neposlednom rade aj výborná atmosféra a kvalitné zabezpečenie pod taktovkou členov o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL. A v cieli pri dokončení trasy do 24 hodín aj 5 bodov.

www.javornicka100.wbl.sk

Okrem horeuvedených ultra podujatí umožňuje zisk bodov na Slovensku aj na STEFANIK TRAIL (6 bodov) a Turiec maratóne (2 body) spolu s behom Tlstá-Ostrá (1 bod).

Veríme, že aj takýmto spôsobom pomáhame zrealizovať aspoň niektorým z vás sny, ktoré sa nekončia v slovenských horách. Prajeme všetkým, ktorí sa vydajú v tomto roku na zahraničné preteky, veľa šťastia.

Autor: Radovan Harach