ALS Beh Kozí kameň

ALS BEH Kozí kameň je charitatívny bežecký pretek zameraný na pomoc osobám trpiacim ALS t.j. druh svalovej atrofie, pri ktorej ide o stratu buniek centrálnej nervovej sústavy (mozgových a miechových motoneurónov), ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Pacient tak nedokáže ovládať svoje pohyby a postupne mu odumierajú všetky svaly v tele.  Mozog však neustále pracuje a pri plnom vedomí psychických a mentálnych schopností, zostáva nakoniec pacient paralyzovaný. Človek s týmto neľútostným ochorením väčšinou zomiera v dôsledku respiračného zlyhania – udusením sa.

Po jednej vynechanej a jednej virtuálnej edícii sa 4. ročník uskutoční cez víkend 11. – 12. júna 2022 na trasách 77 km a 33 km. Trasa A Severného živloplaza 2022 je súčasťou 8. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy, má certifikáciu ITRA a je zaradená medzi kvalifikačné preteky UTMB.
Severný živloplaz zaujal miesto na mape slovenských ultrapretekov v roku 2018. Debutoval hlavnou trasou A dlhou 103 km, ktorá viedla vlastným územím Pieninského národného parku a končila priamo na historickom nádvorí Ľubovnianskeho hradu. Organizátori pre záujemcov pripravili aj sprievodnú trasu B s dĺžkou 33 km. V roku 2019 bola hlavná trasa zmenená a skrátená na 77 km, drobné zmeny nastali aj na doplnkovej trase.
Na 77 km trase spoznáte unikátny Jarabinský prielom, ako aj malebnú Čertovu skalu pod Čierťažami, vybehnete k rozhľadni na najvyššom vrchu Ľubovnianskej vrchoviny Eliášovke a po hraničnom slovensko-poľskom hrebeni sa popri miestnych samotách dostanete do obce Mníšek nad Popradom. Ďalej vás trasa povodí po otvorených lúkach a bohatých mestských lesoch, až kým sa pred vami nerozprestrie panoráma Ľubovnianskeho hradu. Za ním vás osvieži stupáčik, ktorý sa napojí na ďalší lúčny hrebeň. Popri Skalkách pri Údole postupne klesnete do Plavnice, prekročíte rieku Poprad a ocitnete sa v poslednej časti trasy. Miniete Ľubovnianske kúpele a Novú Ľubovňu a úzkym lesným chodníkom sa prehupnete späť do Starej Ľubovne. Cieľovou bránou prebehnete po tartanovej dráhe pri ZŠ Komenského na sídlisku Západ. Trasa 33 km čiastočne kopíruje svoju veľkú sestru, oproti ktorej je obohatená najmä o pôvabnú dedinku Matysová s charakteristickým bielym kostolíkom s výraznou červenou strechou. 
 

Bežecké podujatie, ktorého súčasťou je aj beh Smolník 23 km, štafetový beh a detské behy, malo svoju premiéru so 185 štartujúcimi bežcami v roku 2017. Po virtuálnom ročníku 2020 sa po prvý raz na podujatí predstavili aj ultrabežci, a to na trati Kozí kameň 45 km, ktorá rozšírila ponuku vzdialeností charitatívneho podujatia. Od roku 2022 sa podujatie zaradilo medzi partnerské akcie SLOVAK ULTRA TRAIL, vďaka čomu sa môžu účastníci Slovenskej Ultratrailovej Ligy pozrieť na ďalšie veľmi pekné preteky a rovnako pekné miesta v horách. Registrácia sa začne 8. januára 2023. Bežci sa tento rok zídu na štarte v Svite v sobotu 25. marca.

Trasa so štartom a cieľom v meste Svit vedie pohorím Kozie chrbty. Na 45 kilometroch naberiete 1800 metrov stúpania, pričom väčšina trasy vedie lesmi a časť aj lúkami. Najvyššie položený bod trasy jej dal aj názov - je to vrch Kozí kameň s 1255 metrami nachádzajúci sa južne od Svitu. Na trase sa bude nachádzať 5 miest s občerstvením pre bežcov. Cieľ sa nachádza v meste Svit (Koliba).

ALS BEH Kozí kameň 2023 je súčasťou 9. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy. Trasa dlhá 45 km je certifikovaná ITRA (2 body)je zaradená medzi preteky ITRA National League, ako aj do okruhu pretekov s UTMB Index.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón
Organizátor          Športuj srdcom, o.z.
Ročník 7. (3. ročník behu na 45 km)
Termín 25. marec 2023
Pohorie Kozie chrbty
Parametre trasy 45 km / +1800 m
Miesto štartu Svit (Koliba)
Čas štartu 07.00 hod.
Trasa Informácie o trase nájdete TU
Občerstvovačky 5
Cieľ Svit (Koliba)
Časový limit 7 hodín
Web www.behamsrdcom.sk
Facebook Link
Instagram Link
E-mail info@sportujsrdcom.sk

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: