Salomon Cappadocia Ultra Trail 2022

Jedinečná prírodná scenéria s typickými údoliami, kamennými vežičkami a komínmi, podzemnými mestami a jaskynnými kostolmi je prostredím, v ktorom sa každý rok odohráva jeden z najunikátnejších ultratrailových pretekov na svete.

Salomon Cappadocia Ultra Trail je najväčším a zároveň aj najvýznamnejším trailrunningovým podujatím v Turecku. Známa oblasť Cappadocia (Kapadócia) je dejiskom pretekov zaradených do Ultra-Trail World Tour, ktoré si získali za pomerne krátke obdobie vysoký kredit. Prvý ročník CUT bol zorganizovaný v roku 2014 s účasťou približne 200 bežcov a odvtedy sa preteky konajú každý rok počas tretieho októbrového víkendu. Počas piatich rokov sa počet bežcov výrazne zvýšil, čo sa však u pretekov s takou zaujímavou prírodnou kulisou a výbornými referenciami od bežcov dalo samozrejme očakávať. Minulý rok sa na štart všetkých trás spolu postavilo takmer 1700 bežcov. Veľké očakávania sú aj od 6. ročníka Cappadocia Ultra-Trail, ktorý sa bude konať 15.-16. októbra 2022.

Záujem je výrazný aj u zahraničných bežcov, ktorí tvoria podstatnú časť štartového poľa, pričom zastúpené boli desiatky krajín s prevahou tých európskych. Preteky s vysokým štandardom kvality organizácie sú situované v oblasti, ktorá ponúka zážitky nie len z trailového behu, ale aj zo spoznávania jej kultúrnych zaujímavostí a gastronómie. Aj vďaka jedinečnej prírode Cappadocie, ktorá je miestom zaradeným medzi svetové dedičstvo UNESCO, je záujem o tieto preteky taký výrazný.

Súčasťou Cappadocia Ultra-Trail sú tri odlišné trasy - 119 km, 63 km a 38 km, ktoré vás prevedú údoliami a horskými chodníkmi tejto oblasti vo východnej Anatólii. Všetky tri trasy sú certifikované ITRA, najdlhšia trasa CUT je navyše aj kvalifikáciou pre Western States Endurance Run 2023. Salomon Cappadocia Ultra-Trail (CUT) s dĺžkou trasy 119 km a celkovým stúpaním 3730 m (limit 24 hodín) je kráľovskou trasou podujatia, ktorá priťahuje každoročne elitných ultrabežcov aj zo zahraničia. 

Druhou ultra trasou je Cappadocia Medium Trail (CMT, 63 km s celkovým stúpaním 2030 m, limit 12,5 hodiny), ktorá vedie tými najkrajšími časťami Cappadocie s jej typickými kamennými útvarmi. Táto je veľmi populárna u bežcov, ktorí majú radi ultra s kratšou vzdialenosťou, no je stále veľkou výzvou. Reportáž z CMT od Tomáša Dovalu nájdete TU.

Do tretice trail - trasa Cappadocia Short Trail (CST s dĺžkou 38 km, celkovým stúpaním 1120 m a limitom 7 hodín) je obľúbená u širokého spektra bežcov vrátane tých, ktorí sa trailovému behu iba začínajú venovať. Prejavuje sa to aj v počte štartujúcich bežcov, ktorý je na tejto trase najvyšší.

O prípravu pretekov ako aj, o zabezpečenie ich priebehu a komfort pre bežcov sa stará približne 400-členný tím organizátorov a dobrovoľníkov. Na trasách je až 10 občerstvovacích staníc, ktoré poskytujú okrem jedla a nápojov aj priestory na oddych a zdravotnú pomoc. Samotné trasy sú značené približne 8000 značkami z recyklovateľného materiálu a samozrejmosťou je aj nočné značenie. Otváracia večera pred pretekmi hostí približne jeden a pol tisíca návštevníkov, v deň pretekov je pre finisherov k dipozícii teplé jedlo a ďalšie občerstvenie v cieli. Pre fanúšikov je k dispozícii kyvadlová doprava na niektoré z občerstvovacích staníc, kde môžu povzbudiť svojich priateľov či blízkych na trase. Atrakciou a zážitkom je let balónom nad Cappadociou, na ktorý majú účastníci CUT a ich sprievod zľavu :-)

Viac, ako iba bežecké preteky, ide o bežecký festival s množstvom sprievodných eventov. Okrem trasy sa bežci a návštevníci môžu stretnúť v Expo arene, kde sa počas troch dní prezentujú desiatky výrobcov a viaceré organizácie. V posledný deň pred ceremoniálom, kde sú oceňovaní najlepší bežci, sa koná detský beh, ktorý prispieva k zvyšovaniu záujmu miestnych ľudí o preteky.

Každý rok sa navyše konajú prezentácie a diskusie na rôzne témy spojené so športom, ale napríklad témami venovanými hendikepovaným športovcom či spoločenskej zodpovednosti.

Krásy jedinečnej prírodnej scenérie či atmosféru počas pretekov Cappadocia Ultra-Trail, to všetko najlepšie ukáže krátky film z pretekov.

Foto: Salomon Cappadocia Ultra Trail

Naši mediálni partneri: