Letecká stovka (2018)

Letecká stovka je ultra trail a diaľkový pochod, ktorý sa koná v marci v pohoriach Považský Inovec a Strážovské vrchy. Po Kysuckej stovke je to ďalšie slovenské podujatie so 100 km trasou, kde treba počítať so snehom. Myšlienku zorganizovať podujatie tohto druhu v Trenčíne priniesol náš kamarát Vlado Švancár, ktorý žiaľ v roku 2014 tragicky zahynul počas výstupu na himalájsky vrchol Dhaulagiri. Organizátorom podujatia, ktoré je poctou Vladovej pamiatke, je TJ Letecké Opravovne Trenčín OKST. Letecká stovka je partnerským podujatím SLOVAK ULTRA TRAIL. Letecká stovka sa koná paralelne s Leteckou 50-kou (počas toho istého víkendu).

Trasa Leteckej stovky v tvare osmičky začína v Trenčíne, odkiaľ sa ide červenou značkou cez Soblahov, chatu pod Ostrým vrchom do Mníchovej Lehoty. Odtiaľ stúpa na Inoveckú chatu a ďalej až na najvyšší bod trasy - Inovec (1042 m n.m.). Postupne ďalej klesá hrebeňom popod Panskú Javorinu až na Bezovec a za ním k horárni pod Kostolným vrchom. Odtiaľto pokračuje modrou turistickou značkou cez Úhrad do Podhradia. Ďalej trasa pokračuje žltou značkou k Duchonke, ktorou prechádza už po modrej značke. Tá potom pokračuje cez Kulháň až na Panskú Javorinu a z nej dole cez Kálnicu do Beckova. Záverečná časť Leteckej stovky vedie cyklotrasou po hrádzi Váhu do Trenčína.

Letecká stovka má za sebou šesť ročníkov so stúpajúcou účasťou, pričom na minuloročnom (2017) najlepší čas dosiahol Martin Halász (10 h 50 min). Veľmi kvalitný najlepší ženský čas drží Silvia Petrjánošová - 14:33 (z roku 2015), na poslednom ročníku najrýchlejší čas zabehla Eliška Kaniová z ČR (14:52).

Letecká stovka 2018 je súčasťou 4. ročníka Slovenskej Ultratrailovej Ligy, 9. ročníka Česko-Slovenskej Tisícovky a Česko-Slovenského pohára v ultratraili na 100 km (CSUT).

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Ultra trail a diaľkový pochod
Organizátor          TJ Letecké Opravovne Trenčín OKST (partnerské podujatie SUT)
Ročník 7.
Termín 17.-18. marec 2018
Pohoria Považský Inovec a Strážovské vrchy
Parametre trasy 105 km / +3.750 m
Miesto štartu Trenčín, Sokolovňa (telocvičňa TJ Sokol)
Čas štartu 06.00 hod.
Trasa Informácie o trase Leteckej stovky nájdete na webstránke LET100.
Cieľ Trenčín, Sokolovňa
Časový limit 24 hodín
Ďalšie trasy Nie
Štartovné 23 EUR
Web https://letecka-stovka.webnode.sk/
Facebook Link
E-mail stovkaletecka@gmail.com

Foto: Martin Fojtík