Strážovská 50

PODUJATIE SA V ROKU 2020 USKUTOČNILO AKO VIRTUÁLNA VÝZVA (KORONAVÍRUS)

Strážovská 50 mala byť jednou z noviniek v Slovenskej Ultratrailovej Lige na rok 2020.

Kvôli koronakríze však bol ročník 2020 zrušený, preto sa ligová premiéra odkladá na rok 2021. Uskutočnila sa Strážovská (50) Virtual - virtuálna výzva s bohatou účasťou a množstvom zaujímavých trás. Fotoalbum nájdete TU.

Samotné podujatie však už má niečo za sebou. Po prvý raz sa bežci a diaľkoplazi vtedy ešte na Diaľkovom pochode a behu Strážovskými vrchmi stretli v roku 2014 (pod hlavičkou TK Filozof). V roku 2017 sa názov akcie zmenil na Strážovskú 50, súčasne sa postupne zvyšoval aj počet účastníkov (59 v roku 2017, 99 v roku 2018 a 129 v roku 2019). Horský ultramaratón a diaľkový pochod, ktorého trasa v podobe okruhu so štartom a cieľom v Trenčianských Tepliciach vedie krásnym prostredím Strážovských vrchov, je organizované od roku 2020 o.z. SLOVAK ULTRA TRAIL.

Trasa s parametrami 50 km / +2500 m vedie z Trenčianskych Teplíc po červenej značke nad Čvirigovec, ďalej cez Petrovanské Lúky a sedlo do Trubárka do Petrovej Lehoty. Neďaleko za ňou sa nachádza prvá občerstvovacia stanica. Trasa ďalej pokračuje na Veľké Lúky a cez Uhliská stúpa k chate Baske, kde miestni turisti z KST zvyknú potešiť účastníkov bonusovým občerstvením. Z Baske po modrej vedie trasa do sedla Trtávka a za Židovým prechádza na červenú značku, ktorá už dovedie účastníkov k druhej občerstvovačke pri bufete Partizán v sedle Homôlka. Nasleduje pomerne strmý výstup a ďalej krásny hrebeň s výhľadmi do doliny, ale aj náročnými pasážami. Od Srvátkovej lúky trasa prechádza na červenú značku, perličkou je strmý výstup ku krížu na vrchole Vápeča. Zostup do Hornej Poruby je tiež náročný (hlavne na stehná), odmenou je však po kruhovom výhľade z Vápeča aj tretia občerstvovačka tesne pred Hornou Porubou. Posledná časť trasy je menej technicky náročná, dominujú široké lesné chodníky a cesty s občasnými lúkami. Zabrať tu dá ešte výstup do sedla Omšenská Baba a Kamenné vráta. Z Kýšok sa trasa stočí na zelenú značku, ktorá dovedie účastníkov až do Trenčianskych Teplíc. Nasleduje už len beh do cieľa pri reštaurácii R-Club s cieľovou rovinkou na promenáde. Na trase okrem kontrolných stanovíšť na občerstvovacích staniciach sú aj viaceré samokontroly.

Traťový rekord Strážovskej 50 s hodnotou 05:00:19 vytvoril v roku 2019 Pavol Porubčan. V kategórii žien sa o doposiaľ najrýchlejší čas 05:43:21 postarala v roku 2018 Denisa Kušnierová.

Veríme, že sa v máji v roku 2021 poločne stretneme v Trenčianskych Tepliciach :-)

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Druh podujatia   Horský ultramaratón a diaľkový pochod
Organizátor          O.z. SLOVAK ULTRA TRAIL
Ročník 7.
Termín 16. máj 2020
Pohoria Strážovské vrchy
Parametre trasy 50 km / +2500 m
Miesto štartu Trenčianske Teplice, pri reštaurácii R-Club
Čas štartu 08.00 hod.
Trasa Informácie o trase nájdete na webstránke podujatia
Cieľ Trenčianske Teplice, pri reštaurácii R-Club
Časový limit 12 hodín
Štartovné 22 EUR
Web https://www.strazovska50.sk
Facebook Link
E-mail strazovska50@gmail.com

Naši mediálni partneri v Poľsku a Českej republike: