TRANSYLVANIA 100

The Transylvania One Hundred (Transylvania 100) sľubuje zaujímavé preteky v Rumunsku a nezabudnuteľný zážitok z behu scenériami podobnými tým alpským, avšak vo vidieckej Transylvánii. Náročné trasy Vás dovedú na miesta, o ktorých by ste si nikdy nemysleli, že sa tam môžete pri ultrabehu dostať. V spolupráci s organizátormi podujatia Transylvania 100 vám prinášame informácie o tomto podujatí.

6. ročník Transylvania 100 sa bude konať 18. mája 2019, registrácia naň prebieha už od polovice júna tohto roku. Čo Vás v rumunských horách očakáva? Štart pod hradom Bran, ktorý je rumunskou národnou pamiatkou, kľukatiace sa úzke chodníky a prastaré lesné cestičky, horská planina a vetrom ošľahané hrebene sa spoja do jedného veľkého prechodu pohorím Bucegi s mnoho tisíc metrami stúpaní a klesaní.

Transylvania 100 zahŕňa päť rôznych pretekov, medzi ktorými sú ultra trasy 102 km s celkovým stúpaním +6486 m v kráľovskom preteku, 82 km (+4979 m) a 50 km (+3328 m), ako aj náročný skyrace na 30 km (+2542 m) a polmaratón so stúpaním 1241 metrov. Horské ultratraily križujú jeden z najkrajších a najtajomnejších regiónov východnej Európy a stúpajú až do nadmorskej výšky 2500 metrov. Všetky trasy majú podobu okruhu so štartom a cieľom pod hradom Bran.

Ak máte radi hory a chcete dôkladne otestovať svoje schopnosti, potom je Transylvania 100 to pravé podujatie pre Vás. Transylvania 100 sľubuje prekrásne scenérie, náročné podmienky a trasu nedotknutou prírodou, kde nebudete rušení výdobytkami modernej civilizácie v podobe lanoviek, či množstvom turistov.

Je dôležité, aby ste si na štart pretekov 18. mája v dedine Bran (150 km severozápadne od Bukurešti) nezabudli priniesť povinnú výbavu, ktorá okrem ďalších položiek obsahuje buzolu a GPS, mobilný telefón, izotermickú fóliu a základné potreby pre poskytnutie prvej pomoci pre prípad núdze v podmienkach rumunských hôr, ktoré neradno podceniť. Drsné počasie vysokých hôr a povrch trate, kde sneh nie je žiadnou zvláštnosťou, sú faktormi, na ktoré pri zvažovaní účasti na týchto pretekoch treba určite netreba zabúdať.

Registrácia na Transylvania 100 je otvorená do 16. júna, registrovať sa môžete iba ako jednotlivci, čo platí pre všetky preteky v rámci podujatia. K dispozícii je po 250 miest pre 102 km a 82 km dlhé trasy a 400 miest pre 50 km trasu (ďalšie miesta ponúkajú dve kratšie trasy). Preteky v rámci Transylvania 100 sú kvalifikačnými pretekmi pre UTMB, kde môžete získať v závislosti od absolvovanej trasy 1, 2, 3, 4 alebo 5 ITRA bodov.

Viac informácii o pretekoch Transylvania 100 nájdete na oficiálnej stránke https://www.transylvania100k.com.

Facebook fanpage: https://www.facebook.com/transylvania100k

Rozhovor s Ľubošom Gelčinským, ktorý úspešne absolvoval preteky Transylvania 100 v roku 2018 (s časom 22:07:07 sa Ľuboš umiestnil celkovo 22., pričom vo svojej kategórii bol trinásty), vám prinesieme už čoskoro. Ľuboš počas týchto pretekov natočil aj video, ktoré si môžete pozrieť tu: