ULTRA TOUR MONTE ROSA

Jedna trasa. Dve vzdialenosti. Tri preteky. 170 km etapový pretek a Ultra Tour predstavujú impozantný okruh okolo masívu Monte Rosy. Dopĺňa ich 100 km dlhá trasa Ultra 3 Passes medzi Talianskom a Švajčiarskom. Vyberte si svoju výzvu. Najbližšie Ultra Tour Monte Rosa štartuje 4. septembra 2019. Charakterizujú ju tri anglické slová: Bold, Beautiful, Brutal

Ultra Tour Monte Rosa je ideou známej ultrabežkyne Lizzy Hawker. "Toto sú miesta, kde som zvykla behať svoje ťažké tréningové behy a táto trasa predstavuje preteky, ktoré by som bola rada bežala." Poďme sa teda pozrieť na miesta, o ktoré sa Lizzy vo svojich pretekoch pod druhou najvyššou horou Álp rozhodla podeliť. Príbeh UTMR v angličtine nájdete TU.

170 KM ULTRA TOUR

Dĺžka: 170 km, celkové stúpanie: +11300 m, štart 5. septembra 2019 o 04:00, Grächen. Divoké scenérie obkolesené štvortisícovkami, osamelé chodníky - to sú miesta, kde Lizzy Hawker trénovala na UTMB a ďalšie preteky. A spôsob, ako trénovala? Obehnúť Monte Rosu počas dvoch dlhých dní a pritom stráviť čas s priateľmi v chatách alebo dedinách po ceste. Je to veľmi náročná trasa (údajne náročnejšia ako UTMB), s vysokou nadmorskou výškou a navyše s veľkou technickou obtiažnosťou a nevšednou krásou. Predpokladom sú skúsenosti alebo lepšie povedané veľké skúsenosti s horským ultrabehom.

Trasa sa začína v malej dedinke Grächen uprostred alpských pastvín. V údolí Mattertal trasa UTMR kopíruje chodník Europaweg a predtým, ako zbehnete do Zermattu, prejdete sa po najdlhšom závesnom moste v Európe dlhom takmer pol kilometra. Obávať sa netreba, vraj precízna švajčiarska práca :-) Trasa ďalej stúpa pod ikonickú horu Matterhorn, kým sa stočí smerom na východ. Horská draha strmých stúpaní a klesaní okolo masívu Monte Rosy po vysoko položených horských chodníkoch potrvá mnoho hodín a kilometrov, kým sa bežci vrátia späť do Švajčiarska a dostanú sa ku klenotu celej trasy - Saas Fee Höhenweg. Ten je čerešničkou na torte pred zostupom do cieľa v obci Grächen.

Podmienky pre záujemcov o 250 miest sú striktné: dokončenie 100- alebo viacmíľového horského preteku od 1. januára podobnému napríklad...UTMB, Hardrock, Tor des Geants, Ronda dels Cims, Diagonale des Fous a podobných extrémov (od januára 2016). Alebo jednoducho presvedčiť organizátorov UTMR, že ste schopní POHODLNE absolvovať celú trasu, vysporiadať sa s nástrahami terénu a počasia a popritom si stále užiť nejakú zábavu :-)

4-STAGE RACE

Tá istá trasa, no úplne odlišný štýl. Môžete si užiť beh v horách počas štyroch dní a večery stráviť so spolubežcami a spoznať skvelých ľudí. Od tých, ktorí bojujú o stupne víťazov až po tých, ktorí preteky berú ako výzvu. A pri tom všetkom je to hlavne parádna zábava. Zábava pre 300 bežcov, ktorá sa začne 4. septembra 2019 o 06:00 v Grächen.

ULTRA 3 PASSES

Dĺžka: 100 km, celkové stúpanie: 6420 metrov, štart 6. septembra 2019 o 08:00, Gressoney-la-Trinité

Parametre trasy už nehrozia 5-ciferným stúpaním, ale stále ide o poriadnu pecku na krásnych alpských chodníkoch pre tri stovky bežcov. Predpokladom je dokončenie aspoň 80-km behu v horskom teréne s aspoň 6 hodinami nočného behu od 1. januára 2016, alebo dokončenie etapového preteku UTMR v kombinácii s podmienkou nočného zážitku z ultra.

Ak teda netúžite po tisíckach ľudí v Chamonix, ale po minimálne rovnako veľkej ak nie ešte väčšej výzve, UTMR je možným cieľom, ktorý sa môže stať mimoriadnym bežeckým zážitkom. Majestátne hory, vysoko položené sedlá, horskú údolia, odľahlé chaty a tradičné dediny, beh cez lúky aj lesy, náročné stúpania a dychberúce zostupy, míle a míle horských chodníkov - UTMR sľubuje výlet do úžasne pestrej krajiny v regióne s bohatou históriou, kultúrou a tradíciami.

Pre-registrácia prebieha na: https://www.ultratourmonterosa.com/pre-registration-options/