Salomon Ultra-Trail Hungary 2024

Ak chodíte pravidelne na slovenské ultra akcie, určite ste na nich často stretli bežcov či diaľkoplazov z Maďarska. Tento šport sa u našich južných susedov teší veľkej popularite a kalendár rôznych trailových behov či ultrabehov a diaľkových pochodov je u nich bohatý po celý rok. V posledných rokoch sa do popredia dostala akcia, ktorá dnes patria k tým najprestížnejším - SALOMON ULTRA-TRAIL HUNGARY (v skratke UTH).

Myšlienka týchto pretekov sa zrodila v roku 2013. Nasledovali obhliadky terénu a príprava trasy, ktorá bola dokončená v lete nasledujúceho roku. Začiatkom jesene roku 2014 bolo podujatie oznámené verejnosti a začala sa prvá registrácia pre dve trasy - 111 km a 55 km. UTH mal premiéru v máji 2015. Už o dva roky neskôr sa dočkali organizátori vypredanej akcie a po novinke z roku 2016 - trase Salomon Visegrád Trail - bol pridaný aj dlhší Szentlászló Trail. Rast pretekov pokračoval raketovým tempom, na jeseň v roku 2018 sa stali súčasťou okruhu Ultra-Trail World Tour ako Discovery race. Záujem bol enormný, preteky sa vypredali behom 5 hodín. V tom roku sa UTH stal prvým trailovým pretekom v Maďarsku s viac ako 1000 bežcami.

Ďalšou novinkou bolo v roku 2020 zaradenie UTH medzi kvalifikačné preteky Western States Endurance Run. Toľko strmá "kariéra" UTH v skratke, ktorá viedla k dnešnej podobe pretekov, ktoré v súčasnosti ponúkajú šesť trás od 111 km až po 2,5 km (a k nim aj detský beh). Poďme sa pozrieť na ne bližšie.

SALOMON ULTRA-TRAIL HUNGARY

Kráľovskou trasou pretekov je rovnomenný 111 kilometrov dlhý okruh so štartom a cieľom v malebnom meste Szentendre na juhovýchodnom okraji Pilišských vrchov. Toto vápencové pohorie na severe Maďarska je kulisou pre ultrabeh, kde na zdolanie trate so 4200 metrami je vymedzený limit 20 hodín. Nič jednoduché, ide o pravé bežecké preteky, ktoré navštevujú nielen domáci, ale aj množstvo zahraničných športovcov. Linit počtu štartujúcich bežcov je pre túto trať stanovený na 300.

Štart pretekov je 19. mája o polnoci (t.j. polnoc zo soboty na nedeľu). Na trase s minimálnou nadmorskou výškou 100 a maximálnou okolo 700 m n.m. je umiestnených 9 občerstvovacích staníc. Preteky sú plne zabezpečené na vysokej úrovni, nechýba časomiera, dropbag servis, teplé jedlá, sprchy a možnosť masáže v cieli, možnosť uloženia batožiny, možnosť zapožičania čeloviek, nabíjacie "stanice" pre GPS hodinky a ďalšie služby či spomienkové predmety v štartovnom balíčku. Samozrejme netreba zabúdať na povinnú výbavu a už určite nie na náročnosť pretekov, kde svoju úlohu vie zohrať aj teplé májové počasie.

SALOMON SZENTLÁSZLÓ TRAIL

Kto má rád intenzívnejšie trate s menej kilometrami, pre toho je ako stvorený Szentlászló Trail, teda 84 km s celkovým stúpaním 3100 metrov a so štartom 19. mája o druhej hodine v noci. Miestom štartu pre dve stovky bežcov je opäť mesto Szentendre. Tu sa aj cesta po Pilišských vrchoch v rámci tejto trasy končí. Na jej absolvovanie majú bežci 17 hodín, pomôže im k tomu sedem občerstvovacích staníc. 

SALOMON SZENTENDRE TRAIL

Rýchle až zbesilé tempá sa dajú očakávať na päťdesiatke, teda na Szentendre Trail. 54 kilometrov s 1800 metrami stúpania má štart v meste Szentendre (ako inak) 19. mája o deviatej hodine ráno. Na zdolanie tejto trate je vymedzený limit 10 hodín. Limit počtu účastníkov 400 otvára možnosť pre široké spektrum trailových bežcov. Trasa, na ktorej stretnete štyri občerstvovačky, je možnosťou pre trailových bežcov vyskúšať svoje prvé zahraničné si preteky s kvalitným zabezpečením nie príliš ďaleko od Slovenska.

SALOMON VISEGRÁD TRAIL

Do Szentendre vedie chodník aj z blízkosti mesta Visegrád. A práve po ňom pobežia účastníci najkratšej trate Visegrád Trail s parametrami 30 km dĺžka a 1054 metrov stúpanie. Šesť hodín na jej zdolanie je pohodlný limit pre ďalších 400 bežcov, ktorí si vyskúšajú trailové chodníčky pohoria Piliš. Štartuje sa v sobotu 18. mája o 14.30 z Visegrádu z kopca Sibrik (Prevoz zo Szentendre na štart zabezpečujú organizátori).

SALOMON TWIN PEAKS TRAIL

Pilisszentlászló sa tiež zapojí do diania na UTH 2024. Je miestom štartu kratšieho trailového behu Salomon Twin Peaks Trail s dĺžkou 22 km. Na trasu so 685 metrami stúpania (ako už napovedá názov, na trase sú po úvodných vlnkách a zbehu dva kopce), ktorá bežcov dovedie do cieľa v Szentendre, sa môže v sobotu 18. mája o 17.00 hod. postaviť 300 ľudí. Na trase sa nachádza jedna občerstvovačka.

V roku 2018 slovenský ultrabežec Erik Hübner dobehol do cieľa Szentlászló Trail na výbornom treťom mieste a o svoje zážitky sa podelil v reportáži. Odvtedy si preteky Salomon Ultra-Trail Hungary vyskúšalo už množstvo bežcov zo Slovenska a viacerí z nich už dosiahli na UTH aj pódiové umiestnenie. 

Reportáž Venda Bugáňa (84 km v roku 2023)

Reportáž Majky Kubovej (111 km v roku 2023)

Šancu nadviazať na ich vynikajúce výkony budú mať slovenskí bežci vďaka ústretovosti organizátorov v roku 2024 a ich pozvánke. Na Salomon Ultra-Trail Hungary je koncom novembra prihlásených už 33 bežcov s krajinou "Slovakia". Pridáte sa k nim na niektorú z tratí UTH? :-)

Na záver zdieľa film "Rookie", ktorý približuje preteky Salomon Ultra-Trail Hugary 2023:

Facebook fanpage UTH: https://www.facebook.com/UltraTrailHungary

Foto a video: Salomon Ultra-Trail Hungary

Naši mediálni partneri: